دلفین‌ها چه می‌خورند؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  دلفین‌ها چه می‌خورند؟

   
   
  مجله علمی ایلیاد - در یکی از مطالعات جدید منتشر شده در مجله‌ی PLoS ONE، گروهی از محققان آمریکایی رژیم غذایی سه گونه دلفین به نام‌های «دلفین پوزه دراز»، «وال سر هندوانه‌ای» و «دلفین‌گری اسپینر» را مورد مطالعه قرار داده و نحوه‌ی تقسیم فضا و منابع اقیانوسی توسط دلفین‌ها را بررسی کردند. دکتر «هیلارى یانگ» نویسنده‌ی ارشد و استادیار دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا خاطر نشان کرد: «ما از اصل «هر آنچه که می‌خوری، هستی» برای افشای برخی رازهای رژیم غذایی دلفین‌ها استفاده کردیم.»

  دکتر یانگ و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا در شهر سانتا باربارا و مؤسسه‌ی اقیانوس‌شناسی اسکریپس بدون وارد کردن آسیبی موفق به جمع‌آوری نمونه‌های پوست سه گونه دلفین در آب‌های پیرامون جزیره‌ی مرجانی پالمیرا در مرکز اقیانوس آرام شدند که نام آن‌ها در قسمت بالا ذکر شد. محققان ویژگی‌های شیمیایی دلفین‌ها را بررسی کردند تا مشخص شود آن‌ها از چه منابعی تغذیه می‌کنند و رژیم‌های غذایی آن‌ها چه فرقی با هم دارد. نقطه‌ی اصلی تمرکز محققان این بود که چه چیزهایی می‌توان از بررسی نسبت‌های ایزوتوپ‌های پایدار یاد گرفت. گروه تحقیقاتی دریافت که دلفین‌های پوزه دراز در بخش فوقانی زنجیره‌ی غذایی قرار دارند، زیرا آن‌ها ماهی‌های ساده و مرکب بزرگتری را شکار می‌کنند. 

  اما مقایسه اکولوژی غذایی سه گونه بررسی شده در این تحقیق نشان دهنده‌ی هم‌پوشانی قابل توجه سه گونه به لحاظ اکولوژی غذایی است. نتایج این تحقیق با نتایج سایر تحقیقات انجام شده توسط گروه فرق داشت، چرا که گروه‌های مختلف شکارچیان دریایی در ناحیه‌ی پالمیرا شناسایی شدند که در آنجا برای کاهش رقابت و افزایش هم‌زیستی اکولوژیکی به شکار می‌پرداختند. درست زمانی که دانشمندان فکر می‌کردند زنجیره غذایی دلفین‌ها را به‌خوبی شناسایی کرده‌اند، با سورپرایزی مواجه شدند. 

  دکتر یانگ در توضیحات خود گفت: «دلفین دیگری به سمت بالا شنا کرده و دلفینى را که انتظار داشتیم در بالای این زنجیره غذایی باشد، شکار کرد. دسته‌ای از وال‌های قاتل ولگرد به نام گاو ماهی، به‌مدت کوتاهی در پالمیرا اوتراق کردند و دلفین پوزه درازی را که ما فعالانه مطالعه می‌کردیم، ربوده و به سمت خود کشیدند. رژیم غذایی گاو ماهی به‌خوبی در شمال غرب اقیانوس آرام مطالعه‌ شده است، اما تقریباً هیچ اطلاعاتی در خصوص تغذیه یا اکولوژی آن‌ها در عرض‌های جغرافیایی گرم‌سیری موجود نیست.»

  دانشمندان نمونه‌ای را از گونه‌ای گاو ماهی جمع‌آوری کردند که نشان می‌دهد این شکارچی بیشتر از سایر دلفین‌های بررسی شده در این تحقیق از شبکه‌ی غذایی تغذیه می‌کنند.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.