هواپیمای بدون سرنشین کروی تاشو، الهام گرفته از اوریگامی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  هواپیمای بدون سرنشین کروی تاشو، الهام گرفته از اوریگامی   
  مجله علمی ایلیاد - هواپیماهای بدون سرنشین زیادی را مشاهده کرده‌ایم که به‌خاطر امنیت و دوام اضافی در میان چارچوبی کروی قرار داده شده بودند، اما این قفس باعث می‌شود حجم هواپیما بیشتر شده و واقعأ برای حمل بسته‌ها مناسب نباشد. محققان در آزمایشگاه سیستم‌های هوشمند «EPFL» با استفاده از قفسی کربن‌فیبر شبیه به اوریگامی، هواپیمای بدون سرنشین کروی را طراحی کردند که وقتی در حال پرواز نیست، می‌تواند خود را فشرده و تا کرده و سپس باز کند تا از حمل بسته‌هایی تا ۵۰۰ گرم پشتیبانی نماید. 

  توانایی وسایل نقلیه‌ی هوایی بدون سرنشین برای حمل قطعات از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر مزایای زیادی دارد. هواپیماهای بدون سرنشین که می‌توانند از موانع عبور کنند، صرف نظر از نوع زمین، وضعیت جاده‌ها، بقایا یا ترافیک به مقصد می‌رسند. این امر بدین معنا است که در مواقع اورژانسی یا در زمان حمل وسایل با ارزش، بهتر است بسته‌ها با هواپیماهای بدون سرنشین ارسال شوند، حتی اگر  کوچک و سبک وزن باشند، مثل داروها و یا دیگر محموله‌های حیاتی. 

  مشکل اینجا است که برای حمل بسته‌های بزرگتر، هواپیماهای بدون سرنشین نیز باید بزرگتر باشند که نه تنها در آسمان مشکل ایجاد می‌کند، بلکه بر روی زمین نیز در زمان عدم استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین با مشکلاتی همراه است. به‌علاوه، این امر بدین معنا است که هواپیما باید پره‌های بزرگتری داشته باشد که در زمان بلند شدن و فرود آمدن هواپیما خطرناک خواهد بود. 

  هواپیمای بدون سرنشین جدید EPFL بر تمام این مشکلات فائق آمده؛ زیرا بسته‌ها را در مرکز هواپیما معلق نگه داشته و پروانه‌ها را درون قفس کامپوزیتی تاشو قرار داده است. این امر بدین معنا است که گیرنده می‌تواند هواپیمای بدون سرنشین را در زمان رسیدن به مقصد به آسانی دریافت کند، مثلأ یکی از مزایای آن این است که تحویل جلوی پنجره ساختمان نیز امکانپذیر است. 
   

  وقتی هواپیمای بدون سرنشین باز می‌شود، قفس با حرکتی تا می‌شود و حجم خود را تا ۹۲ درصد کاهش می‌دهد؛ این کار باعث می‌شود هواپیما به اندازه‌ای کوچک شود که در کوله پشتی جا بگیرد. هواپیمای بدون سرنشین از طریق نرم‌افزار تلفن هوشمندی کنترل می‌شود و برای جلوگیری از برخورد با موانع می‌تواند برنامه‌ی پرواز را دنبال کند و همچنین پس از اتمام مأموریتش به‌طور خودکار به پایگاه بازگردد. 

  این هواپیمای بدون سرنشین دارای خصوصیات امنیتی مثل پشتیبانی از هک شدن است و نسخه‌ی آتی آن شامل چتر نجات خواهد بود. طراح این هواپیمای بدون سرنشین «پرزیمیسلاو کورناتووسکی» گفت: «این پروژه در حال پیشرفت است، علاوه بر تقویت توانایی آن برای شناسایی و جلوگیری از برخورد با اشیاء، در حال بررسی احتمالاتی برای افزایش ظرفیت بار و ارتقای استقلال آن هستیم. در طول تابستان، سیستم تحویل انسان دوستانه هواپیمای بدون سرنشین‌مان را در محوطه EPFL آزمایش کردیم و محموله‌هایی را در ۱۵۰ پرواز آزمایشی به انسان‌ها تحویل دادیم.»

  نتایج پروژه‌ی هواپیمای بدون سرنشین EPFL در کنفرانس بین‌المللی IEEE/RSJ در مورد سیستم‌ها و ربات‌های هوشمند در ونکوور کانادا ارائه داده خواهد شد. این ویدئو هواپیمای بدون سرنشین تاشو را معرفی می‌کند. 
   
  نوشته: دیوید زوندی
  ترجمه: سحر  الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: newatlas.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.