انقراض عظیم دایناسورها عامل تسریع فرگشت پرندگان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  انقراض عظیم دایناسورها عامل تسریع فرگشت پرندگان

   
   
  مجله علمی ایلیاد - بر اساس تحقیقات جدید، انقراض بزرگ کرتاسه-ترشیاری که رویدادی در ۶۵ میلیون سال پیش، بر اثر برخورد سیارکی بزرگ به زمین به وجود آمد و زمین را از وجود دایناسورها تهی کرد، منجر به شتاب‌گیری سرعت فرگشت ژنتیکی پرندگان بازمانده شد و این بازماندگان بسیار کوچک‌تر از نیاکان خود در زمان پیش از انقراض بودند.

  «جاکوب بِرو»، دانشجوی دکتری دانشگاه کرنل و محقق ارشد این تحقیقاتِ منتشرشده در مجله‌ی Systematic Biology در این‌باره گفت: «شواهدی مستحکم مبنی بر احتمال وقوع کاهش اندازه‌ در بسیاری از اُرگانیسم‌ها پس از انقراض وجود دارد. تمام شواهد بررسی‌شده، نشان از وجود سازگاری با پرنده‌های متأثر از اثر «لی‌لی‌پوت» در خلال انقراض بزرگ کرتاسه-ترشیاری دارند.»

  از دیگر نویسندگان این مقاله، «دانیل فیلد»، دیرین‌زیست‌شناس فرگشتی دانشگاه بث در بریتانیا در این باره گفت: «پرنده‌های کوچک‌تر سرعت متابولیسم بالاتر و مدت زمان نسلی کوتاه‌تری دارند. فرضیه‌ی ما این است که این ویژگی‌های زیستی مهم که بر روی سرعت فرگشت دی‌ان‌ای تاثیر می‌گذارند، احتمالاً بر اثر رویداد کرتاسه-ترشیاری به وقوع پیوستند.»

  گروه تحقیقاتی به دلیل وجود مبحث «سنگ‌ها و زمان» از دیرباز، به این نوع پرسش و پاسخ پرداختند. مطالعات مختلف معمولاً اختلاف‌نظرهایی در خصوص تخمین سنی به‌دست‌آمده‌ی اُرگانیسم‌های مختلف از قدمت فسیل‌ها و حدس و گمان‌های بر پایه‌ی ساعت مولکولی دارند. ساعت مولکولی از سرعت تغییر توالی‌های دی‌ان‌ای، با فرض داشتن سرعتی ثابت، برای تخمین زمان پیدایش گونه‌های جدید استفاده می‌کند.

  محققان در این‌باره اظهار داشتند: «اما اگر انقراض کرتاسه-ترشیاری علت افزایش موقت سرعت ساعت مولکولی پرندگان بوده باشد، این مسئله می‌تواند توضیحی برای برخی از تناقضات باشد.» برو اضافه کرد: «کاهش اندازه در خلال این انقراض کاملاً طبق انتظار است.»

  دکتر فیلد در این باره گفت: «حرف آخر این است که با افزایش سرعت فرگشت ژنتیکی پرندگان، ممکن است این انقراض به‌صورت موقت باعث تغییر سرعت ساعت مولکولی پرندگان شده باشد. ممکن است فرآیندهای مشابهی بر روی فرگشت بسیاری از گروه‌های جانداران، نظیر گیاهان، پستانداران و ... در خلال این انقراض، تاثیر گذاشته باشد.»

  همچنین محققان اظهار دارند ممکن است فعالیت‌های انسانی، نظیر افزایش شکار، تخریب زیستگاه و تغییرات اقلیمی که منجر به انقراض حیوانات می‌شوند، الگویی مشابه با اثر لی‌لی‌پوت را در دنیای امروز شبیه‌سازی کند. برو خاتمه داد: «در حال حاضر، نسل‌کشی متوجه‌ی بزرگ‌ترین حیوانات زمین، نظیر گربه‌های بزرگ، فیل‌ها، کرگدن‌ها و وال‌ها است. ما باید تفکر در مورد محافظت را، نه تنها به‌منظور حفظ تنوع زیستی، بلکه بررسی تاثیر رفتار ما بر روی آینده‌ی فرگشت، آغاز کنیم.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.