روانشناسان ۲۷ دسته‌ی مختلف از احساس را شناسایی کردند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  روانشناسان ۲۷ دسته‌ی مختلف از احساس را شناسایی کردند.

   
  مجله علمی ایلیاد - محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با استفاده از مدل‌های آماری پیچیده به‌منظور تجزیه و تحلیل واکنش افراد به ویدئوهای کوتاه تحریک‌کننده‌ی احساسات، موفق به شناسایی ۲۷ حالت احساسی شده و نقشه‌ی برهم‌کنشی برای نشان دادن چگونگی پیوند آن‌ها ایجاد کردند. پروفسور «داچر کلتنر» و «آلان کوئن» روانشناسان دانشگاه کالیفرنیا ۲۷ نوع تجربه‌ی احساسی را کشف کردند. در این مطالعه، گروه متنوعی متشکل از ۸۵۳ زن و مرد برای مشاهده‌ی نمونه‌برداری تصادفی ویدئوهای ۵ تا ۱۰ ثانیه‌ای صامت با هدف برانگیختن طیف وسیعی از احساسات، به اینترنت وصل شدند.

  مضامین ۲،۱۸۵ ویدئو کلیپ شامل تولد، نوزادان، عروسی، خواستگاری، مرگ، درد و رنج، عنکبوت‌ها، مارها، آسیب‌های فیزیکی، مسائل جنسی، بلایای طبیعی، طبیعت شگفت‌انگیز و دست دادن‌های عجیب بود. سه گروه مجزا از شرکت‌کنندگان در مطالعه به تماشای سکانس‌هایی از این ویدئوها نشستند. آنان پس از تماشای هر یک از کلیپ‌ها، کار گزارش را انجام دادند. 

  گروه دوم به هر یک از ویدئوها بر اساس اینکه کدام‌یک از احساسات را در آنها پدید آوردند، امتیاز دادند؛ احساساتی از قبیل تمجید، احترام، تمجید خصوصیات زیبایی، سرگرمی، عصبانیت، اضطراب، تعجب، خستگی، آرامش، گیجی، اهانت، ناامیدی، انزجار، درد، حسادت، هیجان، ترس، عذاب وجدان، وحشت، علاقمندی، لذت، عشق، راحتی، غرور، ناراحتی، رضایت، تحریک جنسی، شگفتی، همدردی، همدلی و پیروزی.

  بنا به یافته‌های محققان، واکنش‌های احساسی شرکت‌کنندگان بر اساس دسته‌های دوگانه‌ای از بخش‌های مثبت و منفی، هیجان و آرامش و تسلط و اطاعت‌گری از ۱ تا ۹ امتیازبندی شد. نتایج به‌دست آمده نشان داد که شرکت‌کنندگان واکنش‌های احساسی مشابهی نسبت به هر کدام از ویدئوها بروز دادند؛ به‌همین منظور، اطلاعات گسترده‌ای حاصل آمد که این اجازه را به محققان داد تا ۲۷ دسته‌ی مختلف از احساسات را شناسایی کنند.

  پروفسور کلتنر محقق ارشد در دانشگاه کالفرنیا گفت: «ما دریافتیم که ۲۷ بُعد مختلف، نَه 6 بعدی که شامل شادی، اندوه، عصبانیت، تعجب، ترس و انزجار می‌شود، در واکنش افراد نسبت به تماشای هر کدام از ویدئوها نقش دارد. علاوه بر این، برخلاف این مفهوم که هر حالت احساسی مستقل است، ما دریافتیم که شیب‌های ملایمی از حالت احساسی میان شگفتی و آرامش، ترس و اندوه و سرگرمی و احترام وجود دارد.»

  پروفسور کلتنر و کوئن دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا با بهره‌گیری از مدل‌سازی‌های آماری و شیوه‌های بصری به ساماندهی واکنش‌های احساسی نسبت به هر ویدئو پرداختند. کوئن در توضیحاتی بیان کرد: «ما به دسته‌های متناهی از احساسات در نقشه‌ی مورد نظر دست نیافته‌ایم؛ زیرا همه چیز با یکدیگر ارتباط دارند. تجربه‌های احساسی بسیار غنی‌تر و چشم‌گیرتر از آن چیزی هستند که قبلا تصور میشد. ما امیدواریم یافته‌های‌مان به سایر دانشمندان و مهندسان کمک کند تا به شیوه‌ی بهتر و کارآمدتری به بررسی حالت‌های احساسی بپردازند. این کار می‌تواند نقش قابل توجهی در بهبود درمان‌های روان پریشی، درک احساسات در مغز و واکنش‌پذیری فناوری به نیازهای عاطفی ما ایفا کند.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.