بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • بزرگترین تهدیدهای سلامت عمومی در ده سال آینده، از نظر بیل گیتس

   
  مجله علمی ایلیاد - «بیل و ملیندا گیتس» اولین گزارش سالانه‌ی Goalkeepers را منتشر کردند که گزارشی برای تجلیل از پیشرفت‌ها در سلامت عمومی و نگاهی به مسائل پیش‌رو است. این پیشرفت‌ها شامل کاهش قابل ملاحظه در مرگ‌ومیر کودکان و نرخ ابتلا به اچ‌آی‌وی هستند و مسائل پیش‌رو نیز شامل برنامه‌ریزی در سطح خانوادگی و برابری حقوق زنان است. بیل گیتس در کنفرانس خبری که با خبرنگاران داشت از بیماری‌های مسری و مزمن به‌عنوان دو نگرانی اصلی سلامت عمومی در دهه‌ی پیش‌رو نام برد.

  او گفت: «در بسیاری از کشورهای در حال توسعه هنوز تعداد زیادی بیمار مبتلا به بیماری‌های مزمنی همچون مالاریا، اسهال و ذات‌الریه‌ را داریم.» بسیاری از بیماری‌های مزمن در کشورهای توسعه یافته یا درحال توسعه ریشه در عوامل محیطی دارد که هنوز به درستی فهمیده نشده‌اند. به طور مثال، سال‌ها است که در کشورهای توسعه یافته، نرخ آلزایمر و زوال عقل روبه افزایش است. در آمریکا، مراکز کنترل بیماری‌ها از سه برابر شدن مجموع این بیماری‌ها تا سال ۲۰۵۰ خبر می‌دهند.

  دانشمندان باید دلایل خاصی که باعث این افزایش شده‌اند را بررسی کنند، اگر چه بیشتر اوقات افزایش را به فاکتورهایی چون ژنتیک، رژیم غذیی و تعاملات اجتماعی نسبت می‌دهند. بیماری‌های مزمن دیگر ساده‌تر هستند. برای مثال، بزرگترین قاتلان در آمریکا سرطان و بیماری‌های قلبی است که در مجموع دلیل مرگ ۱.۲ میلیون آمریکایی در سال است.

  گیتس می‌گوید: «بزرگترین کاری که باید در این کشورها انجام شود تامین هزینه‌ی تحقیقات و توسعه برای ساخت داروهای موثرتر است.» در حال حاضر دانشمندان به دنبال راه‌هایی برای تشخیص درست‌تر و هوشمندانه‌تر سرطان هستند. حتی برخی آزمایشگاه‌های آمریکا آزمایش‌های خونی ساخته‌اند که توان تشخیص سرطان را ماه‌ها زودتر از تکنیک‌های با استاندارد بالای مورد استفاده در سراسر دنیا دارد. گیتس افزود: «من فکر می‌کنم می‌توان کاملاً امیدوار بود که پیشرفت زیادی در این زمینه رخ خواهد داد.»

  بیماری‌های واگیردار نوعی متفاوت هستند. حشرات ناقل بیماری، همچون پشه‌های باعث ابتلا به مالاریا، همراه با آب آشامیدنی غیربهداشتی، شرایط زندگی غیربهداشتی و سلامت جنسی ضعیف به‌عنوان دلایل اصلی بیماری برشمرده می‌‌شوند. گیتس در این مورد می‌گوید که بار اصلی بر دوش دولت و شرکت‌هایی همچون شرکت خود او است تا همچمنان که به کشورهای در حال توسعه کمک مالی لازم را می‌کند، تلاش‌های تحقیقاتی نیز بر روی راه‌حل‌های دائمی همچون واکسن انجام شود.

  او می‌گوید: «بازار و فرصت‌های یکسان برای تامین هزینه‌های دارویی در این کشورها وجود ندارد.» در نتیجه کشورهای در حال توسعه در شرق آفریقا و آمریکای مرکزی نیاز بیشتری به کمک‌های خارجی دارند. یکی از بزرگترین نگرانی‌های گیتس اچ‌آی‌وی است. در ۱۵ سال گذشته، پیشرفت‌های بسیاری به‌منظور کم کردن سرعت رشد جهانی اچ‌آی‌وی صورت گرفته است، اما کمک‌های مالی به سمت کم شدن رفته است.

  گیتس در این کنفرانس خبری از نگرانی‌های خود درباره‌ی افزایش جمعیت قاره‌ی آفریقا گفت که باعث می‌شود موارد جدید ابتلا به این بیماری سر به فلک بکشد. او گفت: «این دورنمای بسیار ترسناکی است. بدون سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی تحقیقات و توسعه، اکتشافات جدید نخواهیم داشت که همین انتقال اچ‌آی‌وی را بسیار راحت‌تر می‌کند.»
   
  نوشته: کریس ولر
  ترجمه: معصومه رحیمی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.