با مهندسی زمین، می‌توان زمین را نجات داد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • با مهندسی زمین، می‌توان زمین را نجات داد.

   
  مجله علمی ایلیاد - با اینکه هر اقدام کوچکی می‌تواند به ما در مبارزه با تغییرات اقلیمی کمک کند، به‌نظر می‌رسد شرایط در حال پیشروی به سمتی است که تنها مهندسی زمین می‌تواند راه نجات ما از این شرایط باشد. این شاخه از مهندسی بر روی اقدامات فنی تمرکز می‌کند که به‌منظور اصلاح فیزیکی محیط‌زیست طراحی شده‌اند تا در حتی بدترین حالت، بتوانند سرعت تغییرات اقلیمی را کاهش دهند.

  دانشمندان پیش‌بینی کردند زمین تا اواخر قرن جاری با ۲ درجه افزایش دما مواجه خواهد شد. این بررسی‌ها می‌توانند به ما در نجات سیاره‌ی زمین کمک شایانی کنند. برای اینکه اهمیت این افزایش دما را بدانید، در زمان عصر یخبندان، دمای زمین تنها ۶.۶ درجه‌ی سانتی‌گراد سردتر از دمای فعلی بود.

  با تغییرات اقلیم زمین و افزایش دما، ابعاد حیات در زمین نیز تغییر خواهند کرد؛ بنابراین اینکه ما بدانیم چگونه حیات را در زمین، حتی به قیمت خطر کردن، زنده و شاداب نگاه داریم امری بسیار مهم است. «دیوید گرینِسپون»، اخترفیزیک‌دان، زمین‌شناس و دانشمند موسسه‌ی علوم سیاره‌ای در مصاحبه‌ای تازه دیدگاه خود را در مورد مهندسی زمین و آینده‌نگری سیاره‌ی زمین عنوان کرد.

  قسمتی از پروژه‌ی این محقق بر روی چگونگی تغییر اقلیم سیاراتی نظیر مریخ و زهره متمرکز است، آن هم به این امید که بتوان از یافته‌های آن برای پیش‌بینی تغییرات اقلیمی زمین استفاده کرد. او در این‌باره گفت: «این پروژه به من دیدگاهی متفاوت درباره‌ی روند تکامل اقلیم زمین می‌دهد. همچنین این پروژه این احتمال را به میان می‌آورد که ممکن است ما مجبور شویم در آینده به‌منظور جلوگیری از خطرناک‌شدن شرایط، دست به اصلاحاتی در اقلیم سیاره‌ی زمین بزنیم.»

  گرینسپون با مطالعه‌ی سیارات دیگر، فرضیه‌ای مناسب‌تر درباره‌ی تاثیرات تغییرات طبیعی اقلیم بر روی حیات و اثرات تغییرات مشهود اقلیم بر روی حیات و جانداران، ارائه داد. گرینسپون اضافه کرد: «اقلیم سیاره به خودی خود دچار تغییراتی می‌شود که برای انسان خطرناک است. در نهایت ما به ناچار باید نحوه‌ی کنترل این تغییرات را کشف کنیم. این مسئله را جوری مراقبت از زمین در نظر بگیرید.»

  اقلیم زمین بدون مداخله ما نیز دچار تغییراتی می‌شود و اغلب انسان‌ها تمایل دارند این سیاره‌ی آبی به شکلی قابل سکونت باقی بماند. با توجه به گفته‌ی گرینسپون: «ممکن است ما درمانی بدتر از بیماری انجام دهیم.» مهندسی زمین باید آخرین اولویت ما باشد. او معتقد است تغییرات کوچک در محیط زندگی فردی ما می-تواند به موفقیت در مبارزه با تغییرات اقلیمی بیانجامد.

  گرینسپون اذعان دارد: «من قرن ۲۱ را بسیار حیاتی ارزیابی می‌کنم. بسیاری از مشکلات در حال نمایان ‌شدن هستند، اما پتانسیل زیادی نیز برای حل این مشکلات وجود دارد. من فکر می‌کنم ما در حال حرکت به‌سوی مقبولیت همگانی کنارگذاشتن سوخت فسیلی هستیم و تا ۳۰ سال دیگر، کنارگذاشتن آن بسیار سرعت خواهد گرفت.»

  در نهایت مهندسی زمین و اقدامات در راستای بقاء، دو روی یک سکه هستند. در صورت لزوم مهندسی زمین می‌تواند به ما در اصلاحات عمده‌ی اقلیم زمین، به منظور بقاء، کمک بسیاری کند اما انجام اقداماتی در راستای بقاء می‌تواند آسان‌تر و ایمن‌تر ظاهر شود. با جلورفتن در تاریخ، در نظرگرفتن هر دو احتمال، امری حیاتی است. گرینسپون در این‌باره می‌گوید: «ما همواره در تغییرات اقلیمی نقش خواهیم داشت. پس بهتر است که دریابیم چگونه می‌توانیم این شرایط را به نفع خودمان تغییر دهیم.»
   
  نوشته: چلسی گود
  ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.