باکتری‌های دهان می‌توانند باعث بیماری‌های گوارشی شوند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • کار شیفت شب می‌تواند مانع بهبود آسیب‌های دی‌ان‌ای می‌شود.
  گامی به سمت تولید سوخت هیدروژنی با بازده‌ی کوانتومی بیش از ۱۰۰ درصد
  کمین سیاهچاله‌های هیولا در لبه‌ی کهکشان‌های مارپیچی
  دانشمندان موفق به یافتن راهی برای خودکشی سلول‌های سرطانی شدند.
  میگوی مانتیس از هواپیما قوی‌تر است.
  اخترشناسان دور‌ترین کهکشان مارپیچی را کشف کردند.
  تردید در تاثیر مولتی‌ویتامین‌ها بر بهبود سلامت قلب در مردها
  بررسی تشعشعات محیطی؛ وای‌فای، موبایل و موز!
  تعیین قدمت آثار هنری غارهای کارائیب، با روشی پیشرفته
  رابطه‌ی سفید شدن موی سر آقایان با انسداد رگ‌ها
  نگاه رصدخانه‌‌ی هرشل به منطقه‌‌ی بی‌‌نظم ستاره‌زایی‌‌
  یازده چیزی که از نظر مردم برای سلامتی خیلی مضر هستند.
  ماموت‌های پشمالوی مذکر بیشتر در دام‌های طبیعی گیر افتاده‌اند!
  زمان آغاز تغییرات عظیم انسانی بر روی زمین
  نکات ضروری در پیشگیری از سرطان روده‌ی بزرگ
  رصد خوشه‌ی عظیم کهکشانی Abel1300
  ابزاری برای مطالعه‌ی آب‌فشان‌های انسلادوس

  باکتری‌های دهان می‌توانند باعث بیماری‌های گوارشی شوند.

   
  مجله علمی ایلیاد – مطالعه‌ای جدید بر روی موش‌ها نشان می‌دهد که باکتری‌هایی که معمولأ در دهان انسان زندگی می‌کنند، می‌توانند بیماری‌های گوارشی مثل بیماری التهاب روده یا همان «IBD»، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون را ایجاد کنند. این مطالعه کشف کرد که وقتی حجم قابل‌توجهی از باکتری‌های دهان وارد دستگاه گوارش می‌شوند و در انتهای روده مستقر می‌شوند، تحت شرایط خاصی می‌توانند باعث التهاب روده شوند.

  به گفته‌ی محققان، این یافته‌ها مقدماتی هستند و تحقیقات بیشتری برای اثبات این نتایج در میان انسان‌ها لازم است. اما اگر حقیقت داشته باشد، این مطالعه نشان می‌دهد که اگر باکتری‌های دهانی که درون روده زندگی می‌کنند را مورد هدف قرار دهیم، می‌توانیم درمان جدیدی برای IBD و دیگر بیماری‌های گوارشی ارائه دهیم.  

  مطالعات قبلی نشان دادند که باکتری‌های دهانی معمولأ در روده‌ی فرد سالم زندگی نمی‌کنند، چون این باکتری‌ها در نبرد با باکتری‌های دیگری که درون روده زندگی می‌کنند پیروز نمی‌شوند. با این حال، سطوح بالاتری از باکتری‌های دهانی درون روده‌ی افرادی با بیماری‌های خاص از جمله بیماری IBD و سرطان روده ساکن هستند.

  برای بررسی بیشتر ارتباط بین باکتری‌های دهانی و بیماری‌های گوارشی، محققان نمونه‌های بزاق چند بیمار مبتلا به بیماری کرون و IBD را گرفتند و باکتری‌های نمونه‌برداری شده را به موش‌های بدون میکروب پیوند زدند. آن‌ها دریافتند که حجمی از باکتری به‌نام «Klebsiella pneumonia» در بزاق می‌تواند در روده‌ی موش‌های بدون میکروب زندگی کند و انواعی از سلول‌های ایمنی به نام «سلول‌های کمکی T» را فعال سازد و به نوبت باعث تحریک واکنش التهابی شود.

  وقتی محققان این حجم باکتری Klebsiella pneumoniae را در نوع دیگری از موش با باکتری‌های روده‌ای سالم یا «متعادل» وارد کردند، این باکتری نتوانست وارد روده شود. اما وقتی آنتی‌بیوتیک‌های خاصی به این موش‌ها داده شد، K. pneumoniae توانست در روده ماندگار شود. همچنین وقتی محققان باکتری K. pneumoniae را به موش‌هایی که از لحاظ ژنتیکی در معرض کولیت یا همان التهاب روده قرار داشتند، دادند متوجه شدند که این باکتری در روده‌ی این موش‌ها باقی مانده و باعث التهاب روده شد.

  محققان از دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه کیو در ژاپن در مجله‌ی علمیِ روز ۲۰ اکتبر نوشتند که این یافته‌ها حاکی از آن است که باکتری K. pneumoniae می‌تواند باعث التهاب شدید در میزبانِ مستعد شود.

  سپس محققان اطلاعات را از پایگاه‌داده‌ی «میکروبیوم مدفوع» انسان تجزیه و تحلیل کردند. این اطلاعات شامل داده‌هایی در مورد انواع دی‌ان‌ای باکتری در مدفوع انسان بود. آن‌ها دریافتند که افراد مبتلا به بیماری کرون و IBD در مقایسه با افراد سالم دارای مقدار بیشتری باکتری گونه‌ی Klebsiella در مدفوع‌شان بودند.

  محققان این فرضیه را مطرح کردند که در افراد مبتلا به IBD یا بیماری‌های گوارشی دیگر، التهاب روده می‌تواند محیطی را ایجاد کند که برای باکتری‌های بهتر از سکونت در دهان باشد. وقتی این باکتری‌های دهانی در روده ساکن می‌شوند، می‌توانند دیس بیوسی میکروبیا و التهاب شدید» را همیشگی کنند. محققان گفتند: «بنابراین یافته‌های ما نشان می‌دهد که اگر باکتری‌های منحرف‌شده از دهان به‌ویژه Klebsiella را مورد هدف قرار دهیم، می‌توانیم استراتژی درمانی برای بهبود IBD و بسیاری از بیماری‌های دیگر ارائه دهیم.»
   
  نوشته: ریچل رتنر
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.