روش جدید پیوند مغز استخوان، بدون عوارض جانبی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  روش جدید پیوند مغز استخوان، بدون عوارض جانبی

   
  مجله علمی‌ایلیاد - پیوند استخوان‌ مصنوعی جدید می‌تواند بیماران را از انواع اختلالات سیستم ایمنی و خون که عوارض جانبی پیوند مغز استخوان به شیوه‌ی سنتی هستند را در امان دارد. پیوند مغز استخوان باور نکردنی است؛ در واقع یکی از روش‌های پزشکی نجات بخش زندگی است؛ آن‌ها اغلب برای درمان افراد که دچار اختلالات خون و سیستم ایمنی هستند، استفاده می‌شود. متاسفانه، به‌منظور پیوند، سلول‌های مغز استخوان خود بیماران گرفته می‌شود به وسیله‌ی حذف با استفاده از اشعه و دارو این سلول‌ها درمان شده و دوباره به بیمار پیوند می‌زنند؛ که عوارض جانبی بسیار زیادی دارد.

  با این حال این روش جدید پیوند، نیاز به هرگونه دارو را در حین درمان از بین برده است. در این روش استخوان پیوند شده از دو بخش ساخته شده است؛ لایه‌ی بیرونی که به‌عنوان استخوان اصلی و شبکه‌ی داخلی که تسهیل‌کننده‌ی رشد مغز استخوان دهنده است. لایه‌ی بیرونی که در تعامل با سلول‌های میزبان است برای کمک به ساخت استخوان و یکپارچه‌سازی با ساختار طبیعی بدن است.
   
  «شینی وارگس» از دانشگاه سن‌دیگو کالیفرنیا می‌گوید: «این لوازم جانبی اضافی برای میزبان است؛ به این معنی که آن‌ها بافت استخوان خود را دارند و در حال حاضر بافت استخوانی اضافی نیز دارند که در صورت نیاز می‌تواند، مورد استفاده قرار گیرد؛ مثل باتری بیشتر برای استخوان است.»

  این نوع پیوند در موش‌ها آزمایش شده و موفقیت‌آمیز بوده؛ هنگامی‌که خون میزبان پس از ۲۴ هفته مورد آزمایش قرار گرفت، محققان ترکیبی از سلول‌های خون میزبان و سلول‌های ایجاد شده از پیوند را مشاهده کردند. حتی پس از شش ماه، محققان هنوز هم سلول‌های زنده‌ی دهنده و هم سلول‌های خونی جدید برای میزبان یافت می‌شود.

  با وجود اینکه این روش درمان در موش‌ها موفقیت‌آمیز بوده، ولی هیچ تضمینی برای موثر بودن این روش در انسان وجود ندارد. به همین دلیل برای اثبات اثربخشی آن مطالعات بسیار بیشتری مورد نیاز خواهد بود؛ که بتوان توسط «FDA» به‌عنوان درمانی معتبر تایید شود. این روش نیز تنها در اختلالات مغز استخوان غیربدخیم موثراست، ولی برای درمان سرطان و جلوگیری از آن روش موثری نیست.
   
  با این حال، این توسعه برای بیماران مبتلا به این اختلالات خونی بسیار هیجان‌انگیز است. هر سال ۲۰،۰۰۰ بیماران می‌توانند ازاین پیوند بهره‌مند شوند و این درمان می‌تواند برای تعدادی از آن‌ها بهترین درمان باشد. این روش نه تنها درد و رنج بیماران را کاهش می‌دهد و روشی بسیار موثر  برای درمان بیماری است، همچنین عوارض جانبی مضر از درمان‌های سنتی را نیز از بین می‌برد.
   
  نوشته: پاتریک کاگل
  ترجمه: مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.