فقر دوران کودکی می‌تواند عاملی برای نارسایی قلبی در بزرگسالی باشد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • فقر دوران کودکی می‌تواند عاملی برای نارسایی قلبی در بزرگسالی باشد.

   
  مجله علمی ایلیاد - مطالعه‌ی جدیدی نشان می‌دهد که فقیر بزرگ شدن ممکن است شما را در بزرگسالی در معرض خطر نارسایی قلبی قرار دهد. نارسایی قلبی که بیماری پیشرونده‌ای است، به این معنی است که قلب آن‌گونه که باید، پمپاژ نمی‌کند. این باعث خستگی و تنگی نفس می‌شود و می‌تواند انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار سازد.

  محققان فنلاندی در سال ۱۹۸۰ درآمد خانوار صدها کودک را بررسی کردند. یافته‌ها نشان داد که کودکانی که از خانواده‌های ضعیف‌تر بودند، نسبت به کودکان ثروتمند، در سه دهه بعد به احتمال بیشتری در معرض عملکرد ضعیف حفره‌ی سمت چپ پایین قلب بودند؛ این یعنی نشانه‌ای از نارسایی قلبی. کارشناسان سلامت می‌گویند این نتایج شگفت‌آور نیست. «ربکا هاردی» از مؤسسه‌ی اپیدمیولوژی و سلامت دانشگاه کالج لندن در انگلستان گفت: «در تمام نسل‌ها و در تمام کشورها، نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی مداومی در سطح بهداشت وجود دارد.»

  هاردی، که در واحد سلامت و پیری در طول حیات است، افزود: «ثابت شده که فقر با بیماری قلبی عروقی و سایر پیامدهای سلامتی در بزرگسالی ارتباط پیوسته‌ای دارد. این ارتباط‌ها را نمی‌توان به وسیله‌ی درآمدها و شغل بزرگسالان به‌طور کامل توضیح داد.» وی گفت: «اگر چه مشخص نیست که چگونه ممکن است درآمد کم منجر به آسیب قلبی شود، اما چاقی، عادت‌های سلامتی ضعیف یا محیط عاطفی در خانواده نقش مهمی ایفا می‌کنند.»

  محققان گفتند این مطالعه نمی‌تواند واقعاً ثابت کند که فقر منجر به سلامت قلبی ضعیف‌تری می‌شود، اما حتی پس از اینکه محققان سن، جنسیت، عوامل خطر استاندارد برای بیماری قلبی و درآمد شرکت‌کنندگان در بزرگسالی را در نظر گرفتند، این ارتباط همچنان ادامه یافت. هاردی، که سرمقاله‌ی مطالعه را نوشت، خاطرنشان کرد: «برای یافتن بهترین راه‌های هدف قرار دادن این نابرابری‌های بهداشتی و درآمد که ممکن است در هر مکانی متفاوت باشد، باید تحقیقات بیشتری صورت پذیرد. با این وجود نکته و احتیاطی را اعلام می‌کنم. در حالی که شواهد نشان می‌دهد بررسی این رخنه‌ها در اوایل زندگی مهم است، اما باید مراقب باشیم که مداخلات با هدف بهبود سلامت در کل جمعیت، نابرابری‌ها را به‌طور ناخواسته‌‌ای افزایش ندهند.»

  دکتر «بایرون لی» استاد پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سان‌فرانسیسکو، است. لی گفت: «چیزی در مورد فقیر بودن در دوران کودکی وجود دارد که سی سال بعد موجب ضعف و ناراحتی قلبی می‌شود. گام بعدی، مشخص کردن علت اصلی آن است. رژیم غذایی در دوران کودکی، استرس یا دیگر عوامل محیطی است؟ در حال حاضر معلوم نیست.»

  این مطالعه به رهبری دکتر «تامی لایتینن» از مرکز تحقیقات پزشکی کاربردی و پیشگیرانه‌ی قلبی عروقی دانشگاه تورکو بود. گروه او، داده‌های تقریباً ۱،۹۰۰ نفر را که در سال ۱۹۸۰ و ۲۰۱۱ در مطالعه‌ی خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در جوانان فنلاندی شرکت کرده بودند، جمع‌آوری کردند. درآمد سالانه‌ی خانواده برای بچه‌های ۳ تا ۱۸ ساله در ابتدای مطالعه گزارش شد. سپس، اندازه‌ی بطن چپ و عملکرد بطن چپ آن‌ها در سنین بین ۳۴ تا ۴۹ سالگی، مورد بررسی قرار گرفت.

  محققان خاطر نشان کردند بطن چپ بزرگ‌شده با نارسایی قلبی ارتباط دارد و اختلال در عملکرد بطن چپ می‌تواند، نارسایی قلبی را پیش‌بینی کند. طبق آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده، در ایالات متحده تقریباً ۵.۷ میلیون بزرگسال نارسایی قلبی دارند و تقریباً نیمی از آن‌ها در همان پنج سال اول تشخیص بیماری‌شان جان خود را از دست می‌دهند. نویسندگان، محدودیت‌های مطالعه را تصدیق کردند. اول، عملکرد قلب شرکت‌کنندگان در دوران کودکی بررسی نشده بود. علاوه بر این، محققان نمی‌توانند بگویند در کدام نقطه از دوران کودکی، اقتصاد خانواده شروع به تاثیر گذاشتن بر عملکرد قلب می‌کند.

  نویسندگان این مطالعه گفتند چون تمام شرکت‌کنندگان سفیدپوست بودند، مشخص نیست که آیا فقر می‌تواند بر فرزندان سایر نژادها هم تاثیر بگذارد یا خیر؟

  دکتر «جفری بیهلر»، رئیس بخش اطفال بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی، گفت: «مطالعه‌ای دیگر نشان می‌دهد که وضعیت اجتماعی و اقتصادی، در مقایسه با افراد مورد نظر در گذشته، نقش بزرگ‌تری در نتایج زندگی و سلامت ایفا می‌کند.» بیهلر توضیح داد: «محققان باید علل را حتی قبل از اینکه بتوانیم به تصمیم‌گیری در مورد نحوه‌ی پیشگیری از این بیماری‌ها و بهبود نتیجه در کودکان در تمام گروه‌های اقتصادی نزدیک‌ترشویم، بیابند.» این گزارش در روز ۲۶ ژوئن ۲۰۱۷ در مجله‌ی JAMA Pediatrics به‌صورت آنلاین منتشر شد.
   
  نوشته: استیون رینبرگ
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.