کاهش خطر بروز مشکلات قلبی با مصرف شکلات

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • آیا جامعه‌ی آماری بزرگ، برای نتایج آزمایش‌ها همیشه مفید است؟
  موجودات فرازمینی شاید در جهانی موازی زندگی کنند!
  با هر تپش قلب‌، چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟
  درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!

  کاهش خطر بروز مشکلات قلبی با مصرف شکلات

   
  مجله علمی ایلیاد – مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که مصرف منظم شکلات می‌تواند خطر بروز مشکلات قلبی را در افراد چاق کاهش دهد. این مطالعه اطلاعات حدود ۱۵۰ هزار معلول که در برنامه‌ی میلیونی معلولان شرکت کرده بودند را تجزیه و تحلیل کرد. این برنامه سلامت معلولان را با گذشت زمان بررسی و پیگیری می‌کند. در میان این شرکت‌کنندگان، میانگین سنی ۶۴ سال بود و ۹۰ درصد آن‌ها مذکر بودند. در شروع مطالعه، هیچ‌کدام از شرکت‌کنندگان به بیماری عروق کرونر «CAD» مبتلا نبودند؛ در این نوع بیماری قلبی، پلاک‌هایی در شریان‌های تأمین‌کننده خون به قلب ایجاد می‌شوند.

  از شرکت‌کنندگان پرسیده شد که چند وقت به چند وقت حدود ۲۸ گرم شکلات ساده مصرف می‌کنند؟ آن‌ها تحت پیگیری قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا دچار مشکلات قلبی یا مشکلات مربوط به بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه، حمله قلبی یا نارسایی قلبی هستند یا خیر؟

  تقریبأ پس از گذشت ۲.۵ سال، ۴،۰۵۵ نفر رخداد بیماری عروق کرونر شدند. به‌طور کلی، نرخ این بیماری‌های قلبی در هر ۱۰۰۰ نفر به این صورت است؛ ۱۱.۸ رخداد در کسانی که شکلات مصرف نکردند، ۱۰.۵ رخداد در کسانی که هر ماه ۲۸ گرم شکلات مصرف کردند، ۱۰.۱ رخداد در کسانی که هر هفته ۲۸ گرم شکلات مصرف کردند، ۱۰.۱ رخداد در کسانی که دو تا چهار بار در هفته شکلات مصرف کردند و ۹.۷ رخداد در کسانی که پنج بار در هفته یا بیشتر شکلات مصرف کردند.

  پس از اینکه محققان عوامل موثر در خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را بررسی کردند، مثل سن، جنسیت، نژاد، سطح فعالیت فیزیکی و عادلات مصرف دخانیات، متوجه شدند که مصرف ۲۸ گرم شکلات پنج بار در هفته یا بیشتر با ۱۱ درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در ارتباط است.

  نویسنده‌ی ارشد این مطالعه، «یوک لام هو»، محقق بخش امور جانبازان آمریکا گفت: «این یافته نشان داده فواید کمی در مصرف منظم شکلات وجود دارد، یعنی باعث کاهش خطر رخداد بیماری عروق کرونر در این شرکت‌کنندگان شد.» هو دیروز یافته‌های مطالعه را در نشست علمی انجمن قلب آمریکا ارائه داد.

  وقتی محققان مردم را براساس شاخص توده‌ی بدن «BMI» به سه گروه تقسیم کردند، دریافتند که فقط افراد چاق با شاخص توده‌ی بدن بالای ۳۰ در معرض خطر کمتر ابتلا به بیماری عروق کرونر قرار دارند، اگر پنج بار در هفته یا بیشتر به میزان ۲۸ گرم شکلات مصرف کنند. کاهش این خطر در افراد دارای اضافه وزن، کاهش وزن یا عادی مشاهده نشد.

  این یافته‌ها جزو مطالعاتی هستند که نتیجه می‌گیرند مصرف شکلات خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته‌ی مغزی را کاهش می‌دهد. هرچند، مطالعات ارزشمند زیادی انجام شده‌اند که کوچک‌تر هستند، بنابراین پایداری چندانی ندارند.

  هو به خبرگزاری‌ها گفت: «علت اینکه در افراد چاق، مصرف شکلات با کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر در ارتباط است در این مطالعه مشخص نیست. اما می‌تواند به این دلیل باشد که این کاهش خطر کوچک بوده؛ بنابراین فقط در افرادی که دارای بیشترین خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند، بروز پیدا کرده است.»
  ذکر این نکته حائز اهمیت است که اگرچه این مطالعه جدید رابطه‌ای را بین خوردن شکلات و کاهش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر پیدا کرده، نمی‌توان ثابت کرد که مصرف شکلات باعث این کاهش می‌شود.

  همچنین، این یافته‌های جدید دلیلی برای مصرف زیاد شکلات نیستند، زیرا باید توجه داشته باشید مقدار مصرفی در این مطالعه ۲۸ گرم شکلات بوده است. تحلیل قبلی بر روی ۱۶۰ هزار نفر که در سال ۲۰۱۵ در مجله‌ی Heart منتشر شد نشان داد که خوردن ۱۰۰ گرم شکلات در روز با کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی در ارتباط است. به گفته‌ی هو، از آن‌جایی‌ که این مطالعه جدید بیشتر شامل مردان سفیدپوست مسن بود، مشخص نیست که این نتایج برای جمعیت‌های دیگر نیز کاربرد داشته باشند.

  این مطالعه جدید بین شکلات تلخ و شیری تمایز قائل نشد. با این حال، شکلات‌های کمتر فرآوری شده یا تیره‌تر مزایای سلامتی کمتری دارند. هو گفت که امیدوار است مطالعات بر روی همین گروه افراد بررسی کند که نوع شکلات چگونه بر ارتباط بین مصرف شکلات و بیماری عروق کرونر تأثیر می‌گذارد. یافته‌های این مطالعه هنوز در مجله‌ای منتشر نشده است.
   
  نوشته: ریچل رتنر
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.