کوسه‌ای با ۳۰۰ دندان در اعماق دریا دیده شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  کوسه‌ای با ۳۰۰ دندان در اعماق دریا دیده شد.

   
  مجله علمی ایلیاد – کوسه‌ی چین‌دار با نام علمی «کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس» کوسه‌ای نادر ساکن اعماق دریا است که سه ردیف دندان سه جهتی دارد. این کوسه در ماه اکتبر ۲۰۰۴ شناسایی شده و از آن عکس گرفته شد، اما این همان گونه‌ای نیست که در نزدیکی پرتغال مشاهده شد.

  مشاهده‌ی این کوسه‌ی عجیب که به «فسیل زنده» مشهور شده و از زمان دایناسورها به‌طور پنهان در آب‌های عمیق زمین شنا کرده است، یافته‌ی نادری به شمار می‌آید. ماهی‌گیران اعماق دریا که مشغول ماهی‌گیری در اطراف ساحل پرتغال بودند، اخیراً کوسه‌ی مار مانندی را در میان انبوهی از ماهی‌ها شناسایی کردند. کوسه جان باخت، اما ماهی‌گیران آن‌را به شناور تحقیقاتی منتقل کردند تا محققان مطالعاتی را بر روی آن انجام دهند.

  آزمایش‌های انجام شده این اجازه را به دانشمندان داد تا نگاه نزدیک‌تری به ۳۰۰ دندان عجیب این کوسه بیاندازند که از آن‌ها برای گرفتن و کشتن طعمه‌هایی مثل ماهی، ماهی مرکب و سایر کوسه‌ها استفاده می‌کند. به گزارش محققان، این کوسه در عمق ۷۰۰ متری زیر دریا مشاهده شده است. این کوسه‌ها دوره‌ی بارداری بسیار طولانی دارند که بین ۱ تا ۲ سال به‌طول می‌انجامد که با دوره‌ی بارداری فیل برابری می‌کند. افزون بر این، مانند بچه فیل، این بچه کوسه‌ها کوچک نیستند. این بچه کوسه‌ها زنده به دنیا می‌آیند و تا ۶۰ سانتی‌متر طول دارند.

  در ماه دسامبر سال ۲۰۰۳، در یک تور ماهی‌گیری ۳۴ کوسه کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس به دام افتادند. با توجه به اینکه گرفتن این نوع کوسه ماهی واقعاً کار نادری است، احتمال می‌رود که کوسه‌ها در طول جفت‌گیری به تور ماهی‌گیری افتاده باشند. براساس مقاله‌ی سال ۲۰۰۸، اگرچه کوسه‌های گرفته شده در سال ۲۰۰۳ و مورد تازه‌ای که در نزدیکی پرتغال به‌دست آمد، این کوسه‌های دندان‌دار در اقیانوس‌های آرام و اطلس زندگی می‌کنند. این جانداران کمتر در معرض خطر قرار دارند. وقتی ماهی‌گیران، کوسه‌ی کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس را می‌گیرند، آن‌را رها می‌کنند، به‌عنوان خوراک دام و ماکیان مورد استفاده قرار می‌دهند و یا برای گوشتش نگه می‌دارند.

  اگرچه این کوسه گونه‌ی در معرض خطر به حساب نمی‌آید، محفاظانی در محل وجود دارند که از آن محافظت می‌کنند. در سال ۲۰۰۷، شورای ماهی‌گیران اتحادیه اروپا محدودیت ماهی‌گیری مجاز صفر برای کوسه‌های آسیب‌پذیر را در نظر گرفت. کوسه‌ی ریشه‌دار کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس در سال ۲۰۱۰ به این لیست اضافه شد. بخش‌هایی از استرالیا نیز از انداختن تور ماهی‌گیری در این ناحیه در زیر ۷۰۰ متر را قدغن کرده است. با این حال، ماهی‌گیری استرالیایی یکی از این کوسه‌های عجیب و غریب را در سال ۲۰۱۵ به دام انداخت.
   
  نوشته: لائورا گگل
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.