کوسه‌ای با ۳۰۰ دندان در اعماق دریا دیده شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • آیا جامعه‌ی آماری بزرگ، برای نتایج آزمایش‌ها همیشه مفید است؟
  موجودات فرازمینی شاید در جهانی موازی زندگی کنند!
  با هر تپش قلب‌، چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟
  درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!

  کوسه‌ای با ۳۰۰ دندان در اعماق دریا دیده شد.

   
  مجله علمی ایلیاد – کوسه‌ی چین‌دار با نام علمی «کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس» کوسه‌ای نادر ساکن اعماق دریا است که سه ردیف دندان سه جهتی دارد. این کوسه در ماه اکتبر ۲۰۰۴ شناسایی شده و از آن عکس گرفته شد، اما این همان گونه‌ای نیست که در نزدیکی پرتغال مشاهده شد.

  مشاهده‌ی این کوسه‌ی عجیب که به «فسیل زنده» مشهور شده و از زمان دایناسورها به‌طور پنهان در آب‌های عمیق زمین شنا کرده است، یافته‌ی نادری به شمار می‌آید. ماهی‌گیران اعماق دریا که مشغول ماهی‌گیری در اطراف ساحل پرتغال بودند، اخیراً کوسه‌ی مار مانندی را در میان انبوهی از ماهی‌ها شناسایی کردند. کوسه جان باخت، اما ماهی‌گیران آن‌را به شناور تحقیقاتی منتقل کردند تا محققان مطالعاتی را بر روی آن انجام دهند.

  آزمایش‌های انجام شده این اجازه را به دانشمندان داد تا نگاه نزدیک‌تری به ۳۰۰ دندان عجیب این کوسه بیاندازند که از آن‌ها برای گرفتن و کشتن طعمه‌هایی مثل ماهی، ماهی مرکب و سایر کوسه‌ها استفاده می‌کند. به گزارش محققان، این کوسه در عمق ۷۰۰ متری زیر دریا مشاهده شده است. این کوسه‌ها دوره‌ی بارداری بسیار طولانی دارند که بین ۱ تا ۲ سال به‌طول می‌انجامد که با دوره‌ی بارداری فیل برابری می‌کند. افزون بر این، مانند بچه فیل، این بچه کوسه‌ها کوچک نیستند. این بچه کوسه‌ها زنده به دنیا می‌آیند و تا ۶۰ سانتی‌متر طول دارند.

  در ماه دسامبر سال ۲۰۰۳، در یک تور ماهی‌گیری ۳۴ کوسه کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس به دام افتادند. با توجه به اینکه گرفتن این نوع کوسه ماهی واقعاً کار نادری است، احتمال می‌رود که کوسه‌ها در طول جفت‌گیری به تور ماهی‌گیری افتاده باشند. براساس مقاله‌ی سال ۲۰۰۸، اگرچه کوسه‌های گرفته شده در سال ۲۰۰۳ و مورد تازه‌ای که در نزدیکی پرتغال به‌دست آمد، این کوسه‌های دندان‌دار در اقیانوس‌های آرام و اطلس زندگی می‌کنند. این جانداران کمتر در معرض خطر قرار دارند. وقتی ماهی‌گیران، کوسه‌ی کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس را می‌گیرند، آن‌را رها می‌کنند، به‌عنوان خوراک دام و ماکیان مورد استفاده قرار می‌دهند و یا برای گوشتش نگه می‌دارند.

  اگرچه این کوسه گونه‌ی در معرض خطر به حساب نمی‌آید، محفاظانی در محل وجود دارند که از آن محافظت می‌کنند. در سال ۲۰۰۷، شورای ماهی‌گیران اتحادیه اروپا محدودیت ماهی‌گیری مجاز صفر برای کوسه‌های آسیب‌پذیر را در نظر گرفت. کوسه‌ی ریشه‌دار کلامیدوسلاکوس آنگوئینوس در سال ۲۰۱۰ به این لیست اضافه شد. بخش‌هایی از استرالیا نیز از انداختن تور ماهی‌گیری در این ناحیه در زیر ۷۰۰ متر را قدغن کرده است. با این حال، ماهی‌گیری استرالیایی یکی از این کوسه‌های عجیب و غریب را در سال ۲۰۱۵ به دام انداخت.
   
  نوشته: لائورا گگل
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.