دلیلی بیولوژیک برای آرامش‌بخش بودن موسیقی‌ها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • آیا جامعه‌ی آماری بزرگ، برای نتایج آزمایش‌ها همیشه مفید است؟
  موجودات فرازمینی شاید در جهانی موازی زندگی کنند!
  با هر تپش قلب‌، چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟
  درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!

  دلیلی بیولوژیک برای آرامش‌بخش بودن موسیقی‌ها

   
  مجله علمی ایلیاد - بعضی از ما بیشتر از بقیه به موسیقی واکنش نشان می‌دهیم. در بعضی‌ها، گوش دادن به قطعه‌ای موسیقی خاص ستون فقرات‌شان را به لرزه می‌اندازد و مو به تن‌شان سیخ می‌شود. براساس مطالعه‌ی جدیدی که در مجله‌ی Social Cognitive and Affective Neuroscience منتشر شده، دلیل دیگری نیز وجود دارد که چرا بعضی‌ها بیشتر از بقیه از موسیقی لذت می‌برند. محققان ۲۰ دانش‌آموز را تحت مطالعه قرار دادند و نیمی از آن‌ها گزارش دادند که در زمان گوش دادن به موسیقی احساس آرامش می‌کنند، آن‌ها از عکس‌برداری تانسور پراش یا همان «DTI» که اسکن‌های ام‌آر‌آی مغز را بررسی می‌کنند، استفاده کردند تا اختلافات بین این دو گروه را بررسی نمایند.

  کسانی که احساس آرامش را گزارش دادند، دارای فیبرهای مغزی متراکم‌تری بودند که بخش‌های پردازش اطلاعات شنیداری را به عواطف پیوند می‌دهند. «متیو ساچس»، نویسنده‌ی ارشد مطالعه از دانشگاه کالیفرنیای شمالی گفت: «تعداد فیبر بیشتر به این معنا است که پردازش کارآمدی بین دو بخش صورت می‌گیرد. کسانی که دارای پیوندهای قوی‌تری هستند، اصولاً عواطف شدیدتری را نه فقط در زمان گوش دادن به موسیقی، احساس می‌کنند.»

  براساس این مطالعه، واکنش‌های عاطفی به محرک‌های زیبایی شناختی منجر به تجربیات لذت‌بخش و در عین حال فردی در انسان‌ها می‌شوند. یافتن اختلافات بین افرادی که چنین واکنش‌هایی را تجربه می‌کنند و آن‌هایی که تجربه نمی‌کنند، به درک بهتر مدار پاداش و اهمیت تکاملی زیبایی شناسی انسان‌ها کمک می‌کند.

  سیخ شدن موی بدن، نوعی واکنش مبارزه‌ای یا مقابله‌ای است. وقتی عواطف شدیدی نسبت به چیزی دارید، آدرنالین در بدن‌تان ترشح می‌شود و در سراسر بدن جریان پیدا می‌کند. طبق گفته‌ی پروفسور «ویلیام گریفیث»، مدیر گروه علوم اعصاب و درمان دارویی تجربی در دانشکده‌ی پزشکی A&M، این عواطف اساساً محصول واکنش‌های مقابله‌ای هستند. این واکنش معمولاً زمانی صورت می‌گیرد که ترسیدیم یا احساس تهدید می‌کنیم.

  در این لحظه، آدرنالین بدن را آماده می‌کند تا از خود دفاع کرده یا فرار کند. هرچند، واکنش‌های عاطفی قوی به چیزهای دیگر مثل صحنه‌ی احساسی در فیلم یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه‌تان این واکنش را در شما ایجاد می‌کند. علل آن مشخص نیست، اما نظریه این است که ترشح آدرنالین با ترشح دوپامین در ارتباط است. دوپامین هورمونی است که در واکنش‌های پاداشی بدن درگیر است.

  مطالعه‌ی دیگری که محققان دانشگاه یورک انجام دادند، نشان داد که موسیقی می‌تواند به ما کمک کند عواطف‌مان را مدیریت کنیم. هدف این گروه بررسی این موضوع است که قطعات موسیقی انتخاب شده چگونه واکنش‌های عاطفی را ایجاد می‌کنند و در عین حال شنوندگان از آن‌ها لذت می‌برند. آن‌ها دریافتند که آهنگ‌های غمگین بر خلاف قاعده‌ی معمول می‌توانند شنونده‌ها را شادتر کنند.

  این گروه در وب‌سایت دانشگاه یورک نوشت: «یکی از مهم‌ترین انگیزه‌ها برای گوش دادن به موسیقی اثر عاطفی آن بر ما است. شنوندگان اغلب گزارش می‌دهند که به موسیقی گوش می‌دهند تا آرامش پیدا کنند، تحریک شوند، حس مثبتی پیدا کنند یا عواطفی مثل مالیخولیا یا نوستالژی را تجربه کنند.» بنابراین، گوش دادن به آهنگ قطعه‌ای موسیقی روشی منحصربه‌فرد برای تجربه عواطف متضاد است. این کار به ما کمک می‌کند تا حالات خود را بشناسیم و آن‌ها را براساس موقعیت‌های مختلف تنظیم کنیم. این مسئله باعث می‌شود موسیقی به بخش مهمی از سلامت ذهنی‌مان تبدیل شود.
   
  نوشته: لیندسای دادگسون
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.