تلاش برای برقراری تماس با موجودات فضایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  تلاش برای برقراری تماس با موجودات فضایی

   
  مجله علمی ایلیاد - اخترشناسان پیامی رادیویی به منظومه‌ی ستاره‌ای مجاور که یکی از نزدیک‌ترین منظومه‌های دارای سیاره‌ی قابل سکونت است، ارسال کرده‌اند. بنا به فاصله‌ی نزدیک این منظومه با ما، احتمال می‌رود پیامی احتمالی در کمتر از ۲۵ سال دریافت کنیم. «داگلاس واکوچ» مدیر موسسه‌ی بین‌المللی ارسال پیام به هوش‌فرازمینی یا همان «METI» گفت: «به‌نظر من، دریافت پیام از آن‌ها بعید است، اما ما این پیام را با آغوش باز می‌پذیریم.» METI موسسه‌ای مشابه به SETI «جستجو برای هوش فرازمینی» است.

  ستاره‌ی هدف «GJ273» است؛ کوتوله‌ی سرخی در صورت فلکی سگ کوچک در فاصله‌ی ۱۲ سال نوری نسبت به زمین است. در ماه مارس سال ۲۰۱۷، اخترشناسان دریافتند که این ستاره دو سیاره دارد. یکی از این سیاره‌ها موسوم به «GJ273b» در ناحیه‌ی قابل سکونت ستاره به گردش می‌پردازد و به احتمال فراوان می‌تواند در صورت برخورداری از آب مایع از حیات نیز پشتیبانی کند.

  این پیام در سالگرد «پیام آرسیبو»، پیامی رادیویی فرستاده شده به خوشه‌ی ستاره‌ای دور در سال ۱۹۷۴ از تلسکوپ رادیویی آرسیبو در پورتوریکو، به‌سمت ستاره‌ها فرستاده شد. پیام آرسیبو حاوی اطلاعاتی درباره‌ی سیاره‌های منظومه‌ی‌شمسی ما، ساختار دی‌ان‌ای و تصویری گرافیکی از شکل ظاهری انسان و همچنین یک سری اطلاعات پایه در مورد زمین و ساکنان آن بود.

  این پیام جدید که در ماه اکتبر طی بازه‌ای سه روزه از آنتنی واقع در نروژ مخابره شد، ساده‌تر است و شاید خیلی زود خوانندگانش مفهوم آن‌را متوجه شوند. این پیام با اطلاعاتی درباره‌ی شمارش، ریاضی، هندسه و مثلثات آغاز شده و حاوی شرحی از امواج رادیویی است که پیام را حمل می‌کنند. همچنین توضیحاتی درباره‌ی ساعت‌ها و زمان ارائه شده تا مشخص شود آیا ساکنان احتمالی GJ273b درکی مشابه ما از زمان دارند یا خیر؟

  ایده‌ی ارسال پیام به فضا مشاجره‌هایی را در پی داشته است؛ حتی SETI هم با انتقاداتی روبه‌رو بوده است. یکی از مسائل مطرح شده این است که مشخص نیست چه کسی باید پاسخگوی انسان باشد. خطر احتمالی یافتن موجودات فرازمینی یکی دیگر از نگرانی‌ها است. «استیون هاوکینگ» و برخی دیگر از فیزیکدانان هشدارهایی درباره‌ی خطرات احتمالی مواجهه با تمدن موجودات فضایی داده‌اند. به گفته‌ی آنان، چنین تمدنی قطعاً بسیار قدیمی‌تر و پیشرفته‌تر از ما خواهد بود.

  «دن ورتیمر» محقق SETI در دانشگاه کالیفرنیا بیان کرد: «۹۸ درصد اخترشناسان و محققان سِتی از جمله خودم، باور داریم که METI واقعاً خطرناک است و ایده‌ی خوبی به‌شمار می‌آید. مثل این است که قبل از دانستن وجود احتمالی ببر، شیر، خرس یا سایر حیوانات خطرناک، در جنگل فریاد بکشید.»
   
  نوشته: دن فالک
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.