سگ‌ها چهره‌ی شاد انسان‌ها را بیشتر دوست دارند!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • آیا جامعه‌ی آماری بزرگ، برای نتایج آزمایش‌ها همیشه مفید است؟
  موجودات فرازمینی شاید در جهانی موازی زندگی کنند!
  با هر تپش قلب‌، چه اتفاقی در بدن شما می‌افتد؟
  درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!

  سگ‌ها چهره‌ی شاد انسان‌ها را بیشتر دوست دارند!

   
  مجله علمی ایلیاد - «اکسی توسین» نوعی از هورمون است که توسط تمامی پستانداران از جمله سگ‌ها ترشح می شود و نکته‌ای کلیدی در فهم رابطه‌ی بین انسان و سگ است که به‌تازگی دانشمندان دانشگاه هلسینکی در این زمینه تحقیقاتی انجام داده‌اند. دانشجوی دکترای دامپزشکی دانشگاه هلسینکی در این‌باره می‌گوید: «به نظر می‌رسد اکسی توسین تاثیر به‌سزایی به آنچه که سگ می‌بیند و تجربه می‌کند، دارد.»

  در آزمایشی، به ۴۳ سگ اهلی چهره مردی که نمی‌شناختند را نشان دادند و آن مرد در دو حالت عصبانی و خوشحال بود. هر سگ دو بار مورد آزمایش قرار گرفت، یک‌بار تحت تاثیر هورمون اکسی توسین و بار دیگر بدون این هورمون بررسی شد. میزان خیره شدن سگ به تصاویر و همچنین اندازه‌ی مردمک چشم او با استفاده از دستگاه ردیاب چشمی دقیق اندازه‌گیری می‌شد. احساسات و تمایلات اثر به‌سزایی در خیره شدن و اندازه‌ی مردمک چشم دارد و با این علائم می‌توان به احساسات سگ‌ها پی برد.

  سگ‌ها به جنبه‌های مهم از موقعیت‌های گوناگون توجه می‌کنند، مانند تکان خوردن چیزی در صحنه‌ای ترسناک. تشخیص دادن و تفسیر تغییرات اشیا می‌تواند کمک بسیاری در نجات افراد در شرایط سخت، مانند افرادی که در زیر آوار زلزله گیر افتاده‌اند داشته باشد. سگ‌ها بر اثر هورمون اکسی توسین به چهره‌های خندان و شاداب بیشتر جذب می‌شوند تا چهره‌های عصبانی.

  علاوه بر این، هورمون اکسی توسین بر احساسات سگ‌ها نیز اثر زیادی می‌گذارد که دلیل آن هم تغییرات اندازه‌ی مردمک چشم‌شان است. بدون هورمون اکسی توسین، اندازه‌ی مردمک چشم سگ‌ها وقتی که به چهره‌ی عصبانی مرد ناشناس نگاه می‌کردند، در بزرگترین حالت ممکن بود. این نشان می‌دهد که سگ‌ها واکنش احساسی شدیدی نسبت به عصبانیت نشان می‌دهند.

  با وجود هورمون اکسی توسین، سگ‌ها به چهره‌ی خندان و شاداب واکنش احساسی بیشتر و بهتری نسبت به چهره عصبانی از خود نشان می‌دادند. پس در نتیجه، هورمون اکسی توسین موجب واکنش بیشتر سگ‌ها نسبت به چهره‌ی خندان و شاداب و واکنش کمتر نسبت به چهره‌های عصبانی می‌شود.

  پروفسور «آوتی واینیو» از دانشگاه هلسینکی در این‌باره می‌گوید: «در هر حالت، ارتباط بین انسان و سگ نشان داده می‌شود که این ارتباطات همین‌طور در حال گستردگی و افزایش است. تحقیقات آینده باید بتواند نشان دهد که آیا نتایج ما صرفاً محدود به سگ‌های اهلی هستند که با توجه به مهارت‌های ارتباطی که دارند از خود نشان می‌دهند، یا این رفتاری کلی است که پستانداران از خود نشان می‌دهند.»

  آوتی افزود: «در هر صورت، در آزمایشی که انجام شد، تصاویری از مرد ناشناس به سگ‌ها نشان داده شد، اما هنوز اطلاع از این نداریم که آیا اینکه فرد برای سگ شناخته شده یا ناشناس باشد، تاثیری در آزمایش ما خواهد داشت یا خیر؟»

  وی این‌گونه پایان داد: «در تحقیقات آینده قصد داریم با توجه به تولید مثل، جنسیت و هر ویژگی دیگر از سگ‌ها، اثرات اکسی توسین بر آن‌ها را بسنجیم؛ چرا که اکسی توسین می‌تواند اثران متفاوتی بر هرگونه از سگ با هر ویژگی خاص داشته باشد.»

  نتایج آزمایش‌ها در نشریه‌ی Frontiers in Psycology به چاپ رسیده است.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: امیرعلی توجه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.