ثبت ضربان حیات زمین در تایم‌لپس ناسا

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • حل معمای غرق شدن زیردریایی استرالیایی، پس از یک قرن
  ریزگردهای صحرای بزرگ آفریقا چه تاثیری بر بارش باران دارند؟
  پیامدهای خوب و بد طوفان مریخی بر کاوشگرها و مدارگردها
  رویدادهای نجومی مهرماه ۱۳۹۷
  بلند پروازی خودروی کمتر شناخته شده‌ی فرانسوی
  پروتون‌ها بر روی خواص ستاره‌های نوترونی تاثیر می‌گذارند!
  کشف لوحی ۱،۵۰۰ ساله متعلق به قوم مایا در گواتمالا
  نوع تازه‌ای از نورون انسان به‌نام میوه‌ی گل رز کشف شد!
  میراث تلسکوپ فضایی کپلر، آیا ما در کیهان تنها هستیم؟
  خطر استفاده از فلزات سمی برای قلب
  رصد سحابی کارینا، در طیف فروسرخ
  چاپگری که با امواج صوتی چاپ می‌کند!
  محققان اندام کوچک جدیدی در دستگاه ایمنی انسان شناسایی کردند!
  دست‌ها را باید شست! در استفاده از شوینده‌های دست، بیشتر دقت کنید.
  پیش‌بینی احتمال وقوع پس‌لرزه با کمک هوش‌مصنوعی گوگل
  نزدیک و نزدیک‌تر، به شفق‌های قطبی زحل
  کامپیوتر کوانتومی، دو نوع ماده‌ی عجیب را شبیه‌سازی می‌کند!

  ثبت ضربان حیات زمین در تایم‌لپس ناسا

   
  مجله علمی ایلیاد -‌ ناسا در دو دهه‌ی گذشته، همواره نیم‌نگاهی بر تاثیر تغییرات فصلی بر تغییرات صعودی و نزولی زیست‌کره‌ی زمین داشته است. اطلاعات جمع‌آوری‌شده ارزش خاصی برای محققان ندارند، اما تایم‌لپس نفس‌گیر این تغییرات، اصلی‌ترین ویژگی زمین را به نمایش می‌گذارد؛ حیات. ماهواره‌ی «SeaWiFS» در سال ۱۹۹۷ میلادی به فضا پرتاب شد و ۱۳ سالِ تمام، از ارتفاع ۷۰۰ کیلومتری به زمین نگاه می‌کرد.

  هدف از پرتاب این ماهواره، جمع‌آوری اطلاعاتی از ویژگی‌های زیست‌بصری خشکی‌ها و آب‌های زمین بود. در خلال این ماموریت، این ماهواره شاهد تغییر رنگ‌های زنده زمین، با تغییر فصل‌ها‌ بود. این ماهواره، اولین نمونه برای انجام این ماموریت نبوده است و پیش‌تر، ماهواره‌ی «Landsat» ماموریت تصویربرداری خود از زمین را در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی، آغاز کرده بود.

  ماهواره‌ی SeaWiFS آخرین پروژه‌ی تصویربرداری از زمین نبوده و روز به روز ماهواره‌های پیشرفته‌تر و با وضوح تصویری بیشتری برای ادامه‌ی این ماموریت به فضا پرتاب شده‌اند. چنین پروژه‌های بلندمدتی می‌تواند به محققان کمک کند تا برای وقایع پیش‌روی زمین آمادگی پیدا کنند. اطلاعات به‌دست‌آمده از این پروژه‌ها، به نظارت سالانه بر روی سلامت محصولات، جنگل‌ها و محل‌های مخصوص ماهی‌گیری در سراسر زمین کمک کرده و هواشناسان نیز می‌توانند پیش‌بینی دقیق‌تری از وضعیت هوایی و بلایای طبیعی زمین ارائه کنند.
   
  ما نیز می‌توانیم با دیدن نفس ‌کشیدن سیاره‌ی زمین، از زیبایی بی‌بدیل آن لذت ببریم. تنها نگاهی به تصویر زیر بیاندازید تا ضربان حیات در زمین را حس کنید؛ سپیدی یخ‌ها که عقب و جلو می‌روند، رنگ ارغوانی پلانکتون‌ها، آمد و شد سبز گیاهان و شکوفایی جلبک‌ها. تصویر حیرت‌آور متحرکی که می‌بینید با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ی SeaWiFS و ماهواره‌های ترا، آکوا و «سوئومی ان‌پی‌پی» ساخته شده است.
   

  «جن کارل فلدمن»، اقیانوس‌نگار مرکز پروازهای فضایی گودارد ناسا در این‌باره گفت: «زمین را می‌بینید که هر روز نفس می‌کشد، با تغییرات فصلی تغییر می‌کند و به خورشید با تغییرات بادی، جریان‌های اقیانوسی و دمایی، واکنش می‌دهد.» تکنولوژی به‌جایی رسیده است که حسگرها می‌توانند جزئیات بیشتری از طول‌موج‌هایی دریافت کنند که اطلاعات شیمیایی در اختیار ما قرار می‌دهد. برای مثال، تغییرات جزئی نور بازتاب‌شده از گیاهان می‌تواند نشان‌دهنده‌ی وقوع فرآیند فتوسنتز آب و دی‌اکسیدکربن به قند باشد.

  چند سال پیش، ناسا از این روش برای بررسی بهره‌وری محصولات ذرت ایالات غرب آمریکا استفاده کرد. «جوآنا  جوینر»، محقق ناسا در این‌باره اظهار داشت: «می‌توان گفت یک جور راز برملاشده‌ای بود که می‌شد آن‌را اندازه گرفت.» او در اشاره به ذرت‌ها گفت: «این گیاهان میزان فلوئورسنت بسیار بالایی دارند.»

  محققان ناسا می‌توانند با در اختیارداشتن چنین دامنه‌ی وسیعی از تصاویر مربوط به ۵۰ سال گذشته، تغییرات احتمالی آینده‌ی زمین را پیش‌بینی کنند. «جفری ماسک»، سرپرست آزمایشگاه علمی زیست‌‌کره‌ی ناسا اضافه کرد: «با اضافه ‌شدن تصاویر بیشتر، می‌توان پویایی بیشتری را در زمین مشاهده کرد.»
   
  نوشته: مایک مک‌کرا
  ترجمه: رضا کاظمی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.