به این دلیل است که نباید خمیر خام بخورید.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • به این دلیل است که نباید خمیر خام بخورید.

   
  مجله علمی ایلیاد - اگر اغلب وسوسه می‌شوید که خمیر کوکی خام را قبل از پخته شدن، بچشید، باید بیشتر به آن فکر کنید؛ تحقیقات جدید می‌گوید که آرد خشک می‌تواند باکتری‌های بسیار نامطبوعی داشته باشد و حتی عفونت‌های «E.coli» به وجود آورد. این مطالعه‌ی جدید ۵۶ مورد از نوع خاصی از عفونت مربوط به E.coli که بین دسامبر ۲۰۱۵ تا سپتامبر ۲۰۱۶ در ایالات متحده رخ داده بود را بررسی کرد تا ارتباط بین خوردن خمیر خام در هنگام پختن را تعیین کند.

  خوشبختانه هیچ کس از این حوادث جان خود را از دست نداد، اما گروه محققان می‌گوید آرد خشک، بیش از آنچه قبلاً فکر می‌کرد، زیستگاه بهتری برای باکتری‌ها است. در همین حین، شیوع بیماری‌ها منجر به فراخوان ۴،۵۳۶ تُن آرد، توسط مراکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری ایالات متحده «CDC» شد.

  محقق ارشد، «ساموئل جی.کرو» از CDC به نیویورک تایمز، گفت: «ما نمی‌خواهیم تعطیلات مردم را خراب کنیم، بلکه می‌خواهیم از این خطرات آگاه باشند. این باکتری در کیسه‌ی ۱ کیلوگرمی آرد به‌طور یکنواختی پخش‌نشده است. میزان کمی از آن می‌تواند شما را واقعاً بیمار کند. من E.coli و «سالمونلا» داشته‌ام و می‌دانم که بسیار ناخوشایند است.»

  این نوع باکتریِ E.coli که توسط محققان مشخص شده است، معمولاً در جاهایی مثل گوشت همبرگر و سبزیجات برگ‌دانه‌ای وجود دارد، بنابراین یافتن آن در مواد غذاییِ چنین خشکی، تعجب‌آور بود. دقیقاً بعد از پرسیدنِ گسترده از افراد مبتلا به بیماری بود که علت اصلی این مشکل روشن شد.

  در نهایت محققان توانستند منبع این باکتری را در کارخانه‌ی آرد در کانزاس سیتی، میسوری، بیایند. هیچ آلودگی در این کارخانه کشف نشد، بنابریان باکتری باید از قبل در آرد وجود داشته باشد، به احتمال زیاد از طریق گاو یا گوزن در مزارع اصلی گندم!

  این بدان معنی است که همان باکتری‌ها می‌توانند تقریباً در هر جا در آرد خشک یافت شوند، بنابراین شانسی نیست. در یکی از افراد بیمار، نارسایی کلیه شدت یافت که با آن «سندروم همولیتیک اورامیک» می‌گویند. «مارگاریت ای.نیل» از دانشگاه علوم پزشکی براون در رودآیلند، که در این مطالعه دخیل نبود، به نیویورک تایمز گفت: «این نگاهی جدید به آرد است.»

  نیل می‌گوید: «گرمای زیادِ پخت‌وپز، پاتوژن‌ها را می‌کشد، اما وی به مردم توصیه می‌کند که از چشیدن غذاهای آردیِ نپخته، اجتناب کنند و بعد از دست زدن به آرد دست‌های خود را با آب گرم و صابون بشویند، حتی اگر فقط گرد و غبار آرد به آن‌ها رسیده باشد.»

  با توجه به تحقیقات جدید، اجازه دادن به کودکان برای بازی کردن با آرد و یا استفاده از آرد، برای ساختن خمیر برای کودکان نیز خطرناک است. می‌توانید مشاوره‌ای که اداره‌ی غذا و داروی ایالات متحده در سال گذشته در اینجا ارائه داده است، را بخوانید. خبر خوبی هم وجود دارد؛ خمیر تجاری کوکی، مانند آن که در بستنی خمیر کوکی و خمیر کوکی بسته‌بندی‌شده و فریز‌شده یافت می‌شود، بی خطر و ایمن است، زیرا از زمان شیوع بیماری در سال ۲۰۰۹، پاستوریزه شده و گرمای زیادی دیده است.

  نیل می‌گوید: «باورنکردنی به نظر می‌رسد که این ماده‌ی خشک و پودری که ماه‌ها در انبار ذخیره می‌شود، بتواند میکروارگانیسم زنده‌ای داشته باشد که آرد را خراب نمی‌کند، اما می‌تواند فردی را بیمار کند.»

  این تحقیق در مجله‌ی پزشکی New England منتشر شده است.
   
  نوشته: دیوید نیلد
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.