کشف مکان‌های مخفی هرم جیزه با فناوری جدید

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  کشف مکان‌های مخفی هرم جیزه با فناوری جدید

   
  مجله علمی ایلیاد - محققان فرانسوی و پروژه‌ی کاوش، مسئول کشف اخیر فضای خالیِ بزرگ در هرم بزرگ جیزه، برای توسعه‌ی پلتفرم اکتشاف ربات جدید به‌هم پیوسته‌اند. تمرکز فعلی بر توسعه‌ی دو پلتفرم رباتی است که قادر به بررسی و نقشه‌برداری از مناطق غیرقابل دسترس ساختمان‌های باستانی بدون راندن از طریق درها و دیوار برای انجام این کار هستند.

  گروه پروژه‌ی اکتشافی رباتیک از دانشمندان موسسه‌ی تحقیقاتی Inria فرانسه و CNRS، مهندسین دانشگاه قاهره و موسسه‌ی HIP تشکیل شده است، هدف آن، توسعه‌ی پلتفرم رباتی جدید با توانایی کشف نواحی درونی ساختمان‌های قدیمی و باستانی است، در عین حال که باعث ایجاد آسیب کمتری شود.

  ایده‌ی اصلی، حفر سوراخی کوچک با قطر ۳.۵ سانتی‌متری درون دیوار یا درب است. محققان ربات لوله‌ای را از طریق سوراخ وارد کرده و سپس از دوربینی با وضوح‌تصویر بالا و چندسویه استفاده کردند تا بتوانند درون مکان‌های غیرقابل دسترس را نگاه کنند. اگر این طرح مناسب باشد، ربات دوم از طریق همان سوراخ وارد دیوار می‌گردد.

  ربات دوم می‌تواند بالن مجهزی به حسگرهای قوی و قابلیت فعال شدن خودکار باشد که به کشف جهان پنهان، نقشه‌برداری، جمع‌آوری داده‌ها و گرفتن عکس‌ها یا ویدیوی فوری بدون ایجاد صدمه به ساختمان یا بناهای شکننده‌ی باستانی کمک می‌کند.

  گروه توسعه، می‌گوید جایی که ربات رونده‌ی زمینی ممکن است در برابر بسیاری از موانع مانند پله‌ها، سنگ‌ها و یا باقی مانده‌های فرسوده‌ی بناها ضعیف عمل کنند، جستجوگرهای هواییِ کنترل از راه دور با این چیزها متوقف نمی‌شود و دارای  پتانسیل حرکت سریع‌تر از ربات‌های رونده است و می‌تواند دیدگاه‌های مختلفی را ارائه دهد.

  در پایان مأموریت خود، بالن به ایستگاه ارتباط باز می‌گردد و خود را برای بازیابی از طریق همان سوراخ خالی از هوا می‌کند. «ژان باپتیست موورت»، مدیر این پروژه گفت: «در حال حاضر، هیچ برنامه‌ی مشخصی برای ارسال این ربات در هیچ‌یک از بناهای خاص وجود ندرد، اما اکنون زمان مناسب برای تصور، توسعه و تایید فن‌آوری‌هایی است که برای کشف ساختمان‌های باستانی مورد نیاز است.»

  این پروژه که به وسیله‌ی‌ ScanPyramids آغاز شده است، می‌تواند اولین برنامه‌ی اکتشاف هرم با کمترین آسیب به آن‌ها باشد. اما آیا می‌توان آن‌را برای کمک به اتمام بحث‌ها در مورد فضاهای اسرارآمیز خالی در هرم جیزه دانست؟ ما باید صبر کنیم و عملکرد این ربات را ببینیم.
   
  نوشته: پاول ریدن
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: newatlas.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.