تاثیر تغییرات آب و هوایی بر امنیت پروازها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  تاثیر تغییرات آب و هوایی بر امنیت پروازها

   
  مجله علمی ایلیاد - طبق تحقیقات جدیدی که اخیراً در مجله‌ی Advances in Atmospheric Sciences چاپ شده است، تغییرات آب و هوایی علاوه بر اینکه می‌تواند تهدیدی برای یخ‌های قطبی، سطح دریاها، گونه‌های متنوعی از حیوانات و همچنین منابع غذایی جهانی باشد، همچنین می‌تواند پرواز را به تجربه‌ای ترسناک‌تر از چیزی که اکنون هست تبدیل کند.

  این مطالعه که توسط دانشمند هواشناسی، «پاول ویلیامز» از دانشگاه ردینگ رهبری شده است، دریافته است که در سال ۲۰۵۰، افزایش میزان دی‌اکسیدکربن در جو زمین می‌تواند باعث تغییراتی در جریان‌های هوا شود و منجر به تکان‌های شدید به میزان دو برابر تکان‌های کنونی هواپیماها شود. همان‌طور که دانشمندان توضیح داده‌اند، افزایش دی‌اکسیدکربن می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌هایی بین جریان هوا و دیگر ناحیه‌های جو شود که می‌تواند منجر به ایجاد «تکان‌های هوای صاف» بیشتری برای هواپیماها شود.

  تکان‌های هوای صاف در عدم حضور ابرها و دیگر شواهد مرئی اتفاق می‌افتد و وقتی که هوا با سرعت‌های مختلف به جسم برخورد می‌کند، رخ می‌دهد. وقتی هواپیمایی با این نوع تکان روبه‌رو می‌شود، حرکت‌هایی شدید به شکل بالا و پایین رفتن را تجربه می‌کند که از گرانش شدیدتر هستند و حتی می‌تواند منجر به جابه‌جایی مسافران شود و اجسام غیرایمن را به اطراف پرتاب کند. اکنون ویلیامز هشدار می‌دهد که این اتفاق ممکن است به خاطر تغییرات آب و هوایی با تولید نیروهای برشی قوی‌تر در جریانات هوا، بیشتر نیز شود. وی هشدار داده است که این نیروهای برشی باد، اغلب ناپایدار می‌شوند و یکی از نتایج تکان‌های هوای صاف در سطوح قدرتی مختلف هستند.

  در واقع ویلیامز پنج شدت مختلف تکان خوردن را آزمایش کرد و دریافت که همه‌ی آن‌ها در نتیجه‌ی تغییرات آب و هوایی افزایش خواهند داشت. تکان‌های خفیف در جو ۵۹ درصد افزایش خواهند داشت در صورتی که تکان‌های خفیف تا متوسط ۷۵ درصد، تکان‌های متوسط ۹۴ درصد، تکان‌های متوسط تا شدید ۱۲۷ درصد و تکان‌های شدید ۱۴۹ درصد افزایش خواهند داشت.

  ویلیامز گفته است: «مطالعه‌ی ما دقیق‌ترین تصویر درباره‌ی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر تکان خوردن هواپیما را تا کنون ارائه داده است.» وی و همکارانش از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری جو زمین برای تعیین تکان‌های هوای صاف در آن‌طرف اقیانوس اطلس در ارتفاع ۳۹،۰۰۰ پایی از سطح دریا حین زمستان که سطح دی‌اکسیدکربن دو برابر مقدار عادی است و انتظار دارند در دهه‌های آینده به‌طور معمول به این سطوح از دی‌اکسیدکربن در هوا برسیم، استفاده کرده‌اند.


  معنی نتایج این یافته‌های جدید چیست؟

  ویلیامز پاسخ می‌دهد: «برای اکثر مسافران تکان‌های خفیف چیزی جز مزاحمت جزئی و کاهش سطح راحتی آن‌ها نیست. به هر حال حتی برای افرادی که زیاد سفر می‌کنند نیز، افزایش ۱۴۹ درصدی در تکان‌های شدید که ممکن است منجر به بستری شدن آن‌ها در بیمارستان شود، هشداردهنده است. اولویت اول من برای آینده، بررسی مسیرهای پروازی دیگر است. همچنین لازم است تا وابستگی به ارتفاع و فصول مختلف سال را نیز بررسی کنیم. همچنین باید مدل‌های آب و هوایی و سناریوهای هشدار را برای کیفی کردن عدم قطعیت‌ها بررسی کنیم.»
   
  نوشته: کاک بدنار
  ترجمه: امید محمدی – مجله علمی ایلیاد
  منبع: redorbit.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.