موفقیتی جدید در تحقیق بر روی سلول بنیادی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  موفقیتی جدید در تحقیق بر روی سلول بنیادی

   
  مجله علمی ایلیاد - دانشمندان سلول‌های بنیادی جنینی را در آزمایشگاه با موفقیت توسعه داده‌اند؛ این سلول‌ها می‌توانند هر نوع بافتی را ایجاد کنند. سلول‌های بنیادی جنینی نقطه‌ی اوجی برای دانشمندانِ سلول بنیادی هستند و برای اولین بار، محققان راهی را برای مهندسی آن‌ها پیدا کرده‌اند. برخلاف سلول‌های بنیادی جنینی، سلول‌های بنیادی نابالغ می‌توانند بافت‌هایی را تشکیل دهند که پشتیبانیِ جنینی را فراهم می‌سازند یا می‌توانند بافت‌های فوق جنینی مثل جفت و کیسه آمنیوتیک را ایجاد کنند.

  در مطالعه‌ای که اخیراً در مجله‌ی علمی Cell منتشر شد، گروهی از دانشمندان از موسسه‌ی سالکِ کالیفرنیا و دانشگاه پکینگ در چین، از تولیدِ سلول‌های بنیادی نابالغ از سلول‌های بنیادیِ کشت شده‌ی انسان و موش خبر دادند. «جوان کارلوس ایزپیسوا بیمونته»، محقق و پروفسور در موسسه‌ی سالک به خبرگزاری گفت: «این اولین مطالعه‌ای است که استخراج نوعی سلول بنیادی پایدار را گزارش می‌دهد؛ این سلول دارای پتانسیل تکاملی دوجهته و نابالغ به سمت تشکیلِ سلول‌های جنینی و فوق جنینی است.»

  سلول‌های جدید معمولأ خیلی زود در فرآیند تکامل به سلول‌های بنیادی جنینی و نابالغ تقسیم می‌شوند. محققان ماده‌ی شیمیایی ساختند که می‌تواند سلول‌های بنیادی را قبل از تقسیم پایدار سازد و تطبیق‌پذیری سلول‌های بنیادی را طولانی کند. محققان این سلول‌های پایدار را «سلول‌های بنیادی جنینیِ تمدید شده» یا سلول‌های EPS نامیدند.

  «جون وو»، دانشمندان ارشد در موسسه‌ی سالک گفت: «کشف سول‌های EPS فرصتی را فراهم می‌کند تا بتوان روش جهانی را برای سلول‌های بنیادی با قدرت رشد و نمو در پستانداران طراحی کند. مهم‌تر از آن، صلاحیتِ برترِ بین گونه‌ای سلول‌های EPS باعث می‌شود این سلول‌ها برای مطالعه‌ی رشد و نمو و تولید اندام انسان با استفاده از گونه‌های حیوانی میزبان، اهمیت پیدا کنند.»

  محققان با استفاده از این ماده‌ی شیمیایی جدید، سلول‌های بنیادی موش را کشت دادند؛ این سلول‌ها می‌توانند سلول‌های جنینی و فوق جنینی را تشکیل دهند. این سلول‌های بنیادی بهتر، توانستند ناهم‌سان‌ها را تشکیل دهند، یعنی مجموعه‌ای از سلول‌های جنینی از زیگوت‌های متفاوت. دانشمندان همچنین نشان دادند که سلولی مجزا که در ترکیب جدید کشت شد، ترکیبی از  چهار ماده‌ی شیمیایی و یک فاکتور رشد، می‌تواند برای رشد موش کامل و بالغ به‌کار رود؛ این کار اقدامی بی‌سابقه است.

  ایزپیسوا بلمونته جمع‌بندی کرد: «معتقدیم که استخراج یک سلول بنیادی پایدار که ویژگی‌های سلول بنیادی نابالغ را دارد می‌تواند، تأثیر عمیق قابل توجهی بر حیطه‌ی سلول بنیادی بگذارد.»
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.