ساخت سیناپس مصنوعی با قابلیت یادگیری، توسط دانشمندان

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  ساخت سیناپس مصنوعی با قابلیت یادگیری، توسط دانشمندان

   
  مجله علمی ایلیاد - این دستاورد بسیار تعجب برانگیز است. پیشرفت‌ها در حوزه‌ی هوش‌مصنوعی تا حد زیادی به پاس فناوری‌هایی رقم خورده است که از نحوه‌ی عملکرد مغز انسان، تقلید می‌کنند. در دنیای فناوری اطلاعات، چنین سیستم‌های هوش‌مصنوعی را «شبکه‌ی عصبی» می‌نامند. این شبکه‌ها دارای قابلیت آموزش برای تقلید از نحوه‌ی تشخیص گفتار و تصاویر توسط مغز هستند. راه‌اندازی و به‌کارگیری شبکه‌ی عصبی مصنوعی، به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد.

  اکنون محققانی از مرکز ملی تحقیقات علمی CNRS در تالس و دانشگاه بوردو در پاریس، سیناپس مصنوعی‌ای ساخته‌اند که «ممریستور» نام دارد. این دستاورد راه را برای ایجاد سیستم‌های هوشمندی هموار می‌کند که به زمان و انرژی کمتری برای یادگیری احتیاج دارند. فرآیند یادگیری هم می‌تواند به‌صورت مستقل رخ دهد.

  سیناپس‌ها در مغز انسان به‌عنوان پیوندهایی میان سلول‌های عصبی به فعالیت می‌پردازند. با انگیزش بیشتر این سیناپس‌ها، پیوندها تقویت‌یافته و یادگیری نیز ارتقاء می‌یابد. ممریستور هم به شیوه‌ی مشابهی عمل می‌کند. این ابزار از لایه‌ای فروالکتریک نازک ساخته شده می‌شوند که مابین دو الکترود محصور گشته است. امکان تنظیم کردن مقاومت آنها با استفاده از پالس‌های ولتاژ وجود دارد؛ پروسه‌ای شبیه به سلول‌های عصبی زیستی.
   
  پیوند سیناپس زمانی قوی خواهد بود که مقاومت پایین باشد و بالعکس. ظرفیت ممریستور برای یادگیری بر پایه‌ی این مقاومت تنظیم‌پذیر است. سیستم‌های هوش‌مصنوعی در چند سال اخیر پیشرفت خیره‌کننده‌ای داشته‌اند. شبکه‌های عصبی ساخته شده با الگوریتم‌های یادگیری اکنون قادر به انجام کارهایی هستند که قبلاً سیستم‌های ترکیبی از انجام آنها عاجز بودند.

  برای مثال، اکنون سیستم‌های هوشمند کارهای متعددی را انجام می‌دهند؛ آهنگ‌سازی، بازی کردن، شکست دادن بازیکنان انسان را در بازی و پرداخت مالیات از جمله کارایی‌های این سیستم‌ها به‌شمار می‌رود. برخی سیستم‌ها از قابلیت شناسایی رفتار خودکشی یا تمیز دادن کارهای غیرقانونی از کارهای قانونی برخوردار هستند.

  همه‌ی این کارها را مدیون ظرفیت یادگیری هوش‌مصنوعی هستیم؛ تنها محدودیت این سیستم‌ها میزان زمان و تلاشی است که برای به‌کارگیری داده‌ها نیاز دارند. این فرآیند یادگیری، می‌تواند به‌طرز چشمگیری با ممریستور بهبود پذیرد. تحقیقات و بررسی‌ها در خصوص ممریستورها ادامه دارد. بررسی راهکارهای بهینه‌سازی عملکرد این فناوری در اولویت محققان است.

  محققان در ابتدای کار موفق به ساخت مدل فیزیکی شده‌اند که نقشی مثبت در پیش‌بینی نحوه‌ی عملکرد ممریستور ایفا می‌کند. به‌زودی خبر ساخت یک‌سری سیستم‌های هوش‌مصنوعی منتشر خواهد شد که هم‌ارز با مغز انسان از قدرت یادگیری بهره برده یا حتی عملکرد بهتری از مغز داشته باشند.
   
  نوشته: دام گالئون
  ترجمه: مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.