بله، گربه‌ها واقعاً حالات صورت متفاوتی دارند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  بله، گربه‌ها واقعاً حالات صورت متفاوتی دارند.

   
  مجله علمی ایلیاد - اگر گربه داشته باشید، احتمالاً به خوبی می‌توانید بفهمید که چه زمانی گربه‌تان خوشحال، عصبانی یا افسرده است. اما آیا به راستی گربه‌ها همچون انسان‌ها حالات چهره‌ی مشترکی دارند که به همراه این گونه احساسات ظاهر شود؟

  انسان‌ها برای یافتن پاسخ سوالاتی از این قبیل، دهه‌ها است در حال مطالعه، از نظر علمی و به شکل جدی، بوده‌اند، به دانشمندانی بپیوندید که اقدام به ساختن سیستم کدگذاری چهره برای گربه‌ها می‌کنند و آن سیستم را «CatFACS» می‌نامند. این سیستم می‌تواند در مرتبط با ساختن رفتارها و احساسات گربه‌ها و همچنین دیگر حیوانات مشابه، کمک‌کننده باشد. اطمینان حاصل کنید که به‌منظور دریافت راهنمایی‌هایی برای درک حالات گربه‌ها، تصویر زیر را بررسی می‌کنید.

  «کار لی‌هاسن»، روی رفتار و حالاتی از صورت گربه‌ها که به رفتارهای تهاجمی و تدافعی مربوط می‌شود، به شکل گسترده‌ای به‌عنوان استانداری برای تفسیر رفتارهای جنگنده‌ی این گونه از حیوانات پذیرفته می‌شود. به هر حال، این توصیف‌ها تا حد زیادی بی‌پایه و اساس است که به آسانی می‌تواند اشتباه برداشت شود.

  مشابه به سیستمی که برای کدگذاری حالات چهره‌ی انسان استفاده می‌شود، اخیراً سیستمی کدگذاری برای حرکت‌های صورت گربه‌ها توسعه یافته است. این مطالعه استفاده از این سیستم برای توصیف ارتباط بین حالت صورت و وضعیت احساسی گربه‌ها یا بدون تاثیر انسان را شرح می‌دهد و در نهایت به فرضیه‌هایی دست می‌یابد. برنامه‌های ضبط شده از ۲۹ گربه‌ی ساکن در پناهگاه حیوانات کانادایی با استفاده از نمونه‌برداری ۰ تا ۱ از ۲،۷۵۴ ویدئو کلیپ آنالیز شد.

  مشاهدات تحت دو شرایط، به لحاظ توصیفی با استفاده از تحلیل خوشه‌ا‌ی سلسه‌مراتبی برای داده‌های دوجمله‌ای آنالیز شد و نشان داد که در هر دو موقعیت حدود نیمی از داده‌ها در سه گروه خوشه‌بندی می‌شدند. بحثی که مطرح می‌شود این است که این تحلیل‌ها تا حد زیادی حالات را براساس درجه‌های متغیر آسودگی، ترس و ناامیدی توصیف می‌کند. حالات صورتی که مربوط به ترس می‌شود، شامل پلک زدن، نیمه بسته بودن چشم‌ها، کج شدن سر به سمت چپ، گرایش نگاه ثابت به شدت‌های کمتر می‌شد.

  حالات صورت مربوط به ناامیدی، شامل فش فش کردن، لیس زدن بینی، افتادن فک، پریدن لب بالایی، چروک شدن بینی، تورفتگی لب پایینی، باز شدن لب‌ها، کشیدگی دهان، تولید صدا و نشان دادن زبان می‌شد. به‌نظر می‌رسید حالات آسودگی با نگاهی ثابت به سمت راست و تمایل چرخش سر مرتبط بود. این نتایج همچنین تغییرات کیفی را که در اثر مداخله‌ی انسان که ممکن است در وضعیت احساسی حیوان ایجاد شود را نشان می‌دهد.

  این نتایج همچنین با توضیحات قدیمی از حالات تدافعی و تهاجمی گربه‌ها و کار قبلی گورکو و همکاران مقایسه شد؛ گورگو به منظور تعیین اینکه آیا این مشاهدات ویژگی‌های قابلیت تکثیر شدن که توسط دیگران اشاره شده بود را داشتند یا خیر، روی سبک‌های رفتاری گربه‌ها کار کرد. این مقایسه، شواهدی از صحت همگرایی روش‌ها را آشکار کرد. به هر حال، استفاده‌ از سیستم CatFACS عوامل مربوط به تولید صدا و تقسیم‌بندی پاسخ‌ها را آشکار کرد.
   
  نوشته: Seriously Science
  ترجمه: مینا آذری - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.