کلاهبرداری از طریق نقشه‌ی گوگل!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  کلاهبرداری از طریق نقشه‌ی گوگل!

   
  مجله علمی ایلیاد - کسب و کارهای محلی بر روی نقشه‌ی گوگل اغلب آن‌قدر که به‌نظر می‌رسد، محلی نیستند. گروهی از محققین گوگل و دانشگاه سن‌دیگوی کالیفرنیا، دریافته‌اند که ده‌ها هزار فهرست جعلی ماهانه به نقشه‌ی گوگل اضافه می‌شوند که کاربران را به‌سمت طرح‌های کلاهبرداری هدایت می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک کلاهبردار، فهرستی از قفل‌سازان را در مکانی اشتباهی روی نقشه‌ی گوگل قرار می‌دهد. وقتی مشتری با یکی از شماره‌های فهرست تماس می‌گیرد، به سیستم تماس مرکزی وصل می‌شود که پیمان‌کاران غیرمتخصص را برای انجام همه نوع کار استخدام می‌کند. در این حالات معمولاً از مشتری خواسته می‌شود تا هزینه‌ای بیشتر از نرخ معمول کار را پرداخت کند.

  برای ارزیابی میزان این سوءاستفاده، گروه محققین فهرستی ۱۰۰،۰۰۰ عددی که به‌نظر تقلبی می‌آمدند را بین ژوئن سال ۲۰۱۴ و سپتامبر سال ۲۰۱۵ بررسی کردند. فهرست‌های کلاهبردارانه بیشتر مربوط به حرفه‌های قفل‌سازی، لوله‌کشی و برق‌کشی بوده است. به‌طور کل، کمتر از یک درصد از فهرست‌های نقشه‌ی گوگل تقلبی هستند، ولی موردهای تقلبی در حال افزایش هستند. به‌عنوان مثال در وست هریسون نیویورک، ۸۰ درصد از قفل‌سازان فهرست‌شده تقلبی بوده‌اند. نصف فهرست‌های تقلبی مربوط به ایالات متحده‌ی آمریکا بوده است و پس از آن هند قرار دارد که ۱۷.۵ درصد از فهرست‌های تقلبی را به خود اختصاص داده است.

  محققین، نتایج یافته‌های خود را همین هفته در کنفرانس World Wide Web در پرث استرالیا ارائه داده‌اند. «مایکل لوی» از دانشگاه کاردیف بریتانیا می‌گوید: «متأسفانه افرادی که نیاز به کمک دارند، به راحتی گول می‌خورند. اگر درِ خانه به روی شما قفل شده باشد، لزوماً نظرات مشتری‌های دیگر را نمی‌خوانید و دوست دارید هر چه سریع‌تر وارد خانه‌ی خود شوید.»


  کارت‌های تأییدیه

  گوگل سعی دارد تا میزان این نوع سوءاستفاده‌ها را کاهش دهد و برای این منظور کارت‌های تأییدیه‌ای برای مکان‌های ادعایی مردم به صورت آنلاین می‌فرستد. کاربران باید شناسه‌ی منحصربه‌فردی را قبل از این که بتوانند فهرست‌های حرفه‌ها را دستکاری کنند، روی کارت‌ها بنویسند.

  به هر حال، این مطالعه نشان داد که کلاهبرداران راه فرار این موضوع را نیز پیدا می‌کنند. آن‌ها می‌توانند کد صندوق پستی رسمی در ناحیه‌ی مربوطه اجاره کنند و کسب و کار خود را ثبت کرده و کارت‌های تأییدیه را دریافت کنند. پس از آن نقشه‌ی گوگل اجازه می‌دهد تا آن‌ها آدرس خود را با همان کد پستی تغییر دهند و بدین صورت آن‌ها می‌توانند، ادعا کنند که آدرس دیگری روی نقشه دارند.

  در نوع دیگری از تقلب، افراد خودشان را به‌عنوان صاحب هتل یا رستوران که روی نقشه‌ی گوگل نشان داده شده معرفی می‌کنند و با آن محل تماس می‌گیرند و از کارمندان آن می‌خواهند تا شماره‌ی کارت تأییدیه را به آن‌ها بدهند. این کار به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند فهرست آن تجارت را کنترل کنند و به‌عنوان مثال وبسایت‌های مربوطه را به وبسایت خودشان تغییر دهند. وقتی که مشتری‌ها سعی در رزرو هتل یا سفارش غذا دارند، کلاهبردار می‌تواند به‌عنوان واسطه‌، بخشی از پول را به خود اختصاص دهد.

  لوی می‌گوید: «واضح است که تعادلی وجود دارد، به نحوی که شرکت‌های قانونی بتوانند به آسانی از نقشه‌ی گوگل استفاده کنند و در طرف دیگر سوءاستفاده از آن برای شرکت‌های غیرقانونی سخت باشد. دقیقاً مشخص نیست که گوگل چه ابزاری برای مشخص کردن سوءاستفاده به‌کار می‌برد، بنابراین نمی‌توان گفت که کار آن‌ها کافی است یا خیر؟»

  مشخص نشده است که گوگل به‌طور کل چه تعداد سوءاستفاده را پیدا کرده است. محققین فقط فهرست‌های حذف شده توسط گوگل را بررسی کرده‌اند، ولی ۸۵ درصد از همه‌ی این‌ها قبل از اینکه به نقشه‌ی گوگل اضافه شوند، توسط گوگل به‌عنوان جعلی شناخته شده بودند.
   
  نوشته: تیموتی رول
  ترجمه: امید محمدی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.