رصد قمر سیاره‌ی مریخ با تلسکوپ فضایی هابل

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟

  رصد قمر سیاره‌ی مریخ با تلسکوپ فضایی هابل

   
  مجله علمی ایلیاد - در دوازدهم ماه می سال ۲۰۱۶، تلسکوپ فضایی هابل، ۱۳ تصویر مجزا تهیه کرد و اخترشناسان فرصت را برای ایجاد تصویری تایم‌لپس مغتنم شمردند تا قمر «فوبوس» را در حین سفر مداری‌اش به دور مریخ نمایش دهند. «آساف هال»، اخترشناس آمریکایی در هفدهم آگوست سال ۱۸۷۷ و شش روز پس از آنکه قمر کوچک‌تر و دورتر مریخ، به‌نام «دیموس» را شناسایی کرد، در رصدخانه‌ی نیروی دریایی آمریکا موفق به کشف فوبوس شد. نام هر دو قمر برگرفته از نام «آرس»، خدای جنگ یونان باستان است که در افسانه‌های رومی با عنوان مارس شناخته می‌شد. فوبوس وحشت یا ترس و دیموس عامل ترس یا مرگ، پدر خود را در جنگ همراهی می‌کردند.

  فوبوس ظاهری پر از برجستگی دارد و ابعاد آن به ۲۶ در ۲۲ در ۱۸ کیلومتر می‌رسد. فوبوس قمری غیرعادی است، زیرا در کمترین فاصله نسبت به سیاره‌اش حرکت می‌کند، یعنی نزدیک‌تر از هر قمر دیگری در منظومه‌ی شمسی به سیاره‌اش. این قمر کوچک با فاصله ۵،۹۸۹ کیلومتر از سطح به دور مریخ می‌چرخد و تنها در ۷:۳۹ دقیقه یک دور کامل در مدارش می‌زند.

  فوبوس آن‌قدر نزدیک به سطح مریخ می‌چرخد که انحنای کروی بودن سیاره، دید آن‌را برای ناظر فرضی که در مناطق قطبی مریخ ایستاده است، ناممکن می‌کند. نکته‌ی جالب توجه در میان قمرهاى طبیعی اینکه، فوبوس از غرب طلوع کرده و در شرق غروب می‌کند. منشأ این قمر عجیب در دست مطالعه و بررسی است، اما فعلاً نامشخص است. بر طبق یکی از سناریوها، فوبوس سیارکی سرگردان بوده و توسط گرانش مریخ به دام افتاده است. این احتمال هم وجود دارد که فوبوس در اثر برخورد اجرام به سطح مریخ یا بقایای قمر دیگری، حاصل از قرص برافزایشى مریخ، به‌وجود آمده باشد.

  بنا به گزارش محققان، فوبوس هر صد سال به میزان ۲ متر، به مریخ نزدیک‌تر می‌شود. آنان پیش‌بینی می‌کنند که این قمر کوچک در طی ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال آتی، به سیاره‌ی سرخ برخورد کرده یا خُرد می‌شود و به‌عنوان حلقه‌ای در اطراف مریخ پراکنده خواهد شد.

  تقریباً دو هفته پس از فرود اولین انسان بر روی ماه، در ماموریت آپولو ۱۱ در بیستم جولای ۱۹۶۹، فضاپیمای «مارینر۷» ناسا، نخستین تصاویر نمای نزدیک را با پرواز در مدار مریخ تهیه کرد. اما در سال ۱۹۷۱، فضاپیمای «مارینر۹» ناسا، به اولین فضاپیمایى تبدیل شد که به دور سیاره‌ی دیگری به‌نام مریخ چرخید. «مارینر» به ابزارآلات علمی متعددی برای تجزیه و تحلیل سطح و جو مریخ مجهز بود. موفقیت زمانی حاصل شد که این تجهیزات موفق به شکار تصاویری از فوبوس و دیموس شدند.

  فضاپیمای «وایکینگ۱» ناسا، در ۲۰ جولای سال ۱۹۷۶ بر سطح مریخ فرود آمد. یک سال بعد، مدارگرد «وایکینگ۲» نخستین عکس جامع را از فوبوس گرفت. آخرین تصاویر به‌دست آمده از فضاپیمای مریخ‌نورد نشان می‌دهد که فوبوس در اثر کشش گرانشى مریخ در حال نابود شدن است. شیارهای سطحی کوچکی که احتمالاً توسط برهم‌کنش‌های جزرومدى با سیاره‌ی مریخ پدید آمده‌اند، به این قمر آسیب وارد می‌کند. تلکسوپ فضایی هابل، در ۱۲ می ۲۰۱۶ تصاویری از فوبوس در حین گردش به دور مریخ تهیه کرد؛ یعنی زمانی که سیاره در فاصله‌ی ۸۰ میلیون کیلومتری زمین قرار داشت.

  هابل در عرض ۲۲ دقیقه، سیزده عکس متوالی از فوبوس گرفت. اخترشناسان با این عکس‌ها می‌توانند ویدیویی تایم‌لپس بسازند. هابل درصدد گرفتن تصاویری از خود مریخ بود، اما فوبوس به‌عنوان پاداشی غیرمنتظره نصیب اخترشناسان شد.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.