نوشیدنی‌های رژیمی خطر ابتلا به جنون را سه برابر می‌کند!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • تهدیدی برای کشاورزی با افزایش انتشار دی‌اکسیدکربن
  کشف قدیمی‌ترین فسیل انسانی مدرن در خارج از قاره‌ی آفریقا
  منظومه‌ای کهکشانی در نزدیکی محل زندگی ما
  همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری

  نوشیدنی‌های رژیمی خطر ابتلا به جنون را سه برابر می‌کند!

   
  مجله علمی ایلیاد ‌-‌ بر اساس مطالعات اخیر، افرادی که روزانه یک نوشیدنی رژیمی مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به جنون و یا سکته در آن‌ها سه برابر می‌شود. در این پژوهش، محققان دانشکده‌ی پزشکی بوستون آمریکا، داده‌های مربوط به ۴،۴۰۰ نفر از شهر فارمینگهام در ایالت ماساچوست آمریکا را بررسی کردند. در این بررسی، میزان مصرف نوشیدنی‌های الکلی حاوی شکر و نوشیدنی‌های رژیمی حاوی شیرین‌کننده‌ی مصنوعی از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۱ میلادی، کنترل شد. این بررسی بر روی داده‌های پزشکی افرادی که روزانه یک نوشیدنی رژیمی حاوی شیرین‌کننده‌ی مصنوعی مصرف می‌‌کردند، نیز انجام شد و داده‌ها نشان از افزایش خطر ابتلا به جنون و سکته به میزان سه برابر افراد معمولی داشت.

  قسمتی از جزئیات پژوهش مذکور که در مجله‌ی Strokeon Thursday منتشر شد، به شرح زیر است: «طبق دانسته‌های ما، پژوهش انجام شده، اولین گزارش در خصوص ارتباط بین مصرف نوشیدنی‌های رژیمی و ابتلا به جنون و جنون ناشی از آلزایمر است.» نقطه‌ی ضعف این پژوهش، عدم یافتن ارتباط علت و معلولی بین مصرف این نوشیدنی‌ها و به خطر افتادن سلامتی افراد بود؛ به این معنی که باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد که از وجود ارتباط میان مصرف نوشیدنی‌ها و عوارض جدی آن اطمینان حاصل شود.

  مدیر این تحقیقات، دکتر «جیمز پیکت» از موسسه‌ی آلزایمر، اظهار داشت: «این تحقیقات به این معنی نیست که نوشیدنی‌های حاوی شیرین‌کننده‌ی مصنوعی، عامل ابتلا به جنون هستند؛ اما یافته‌های فوق نگرانی عموم را بر می‌انگیزد و باید برای حاصل‌شدن اطمینان، تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد. این دسته از تحقیقات که در زمینه‌ی مواد غذایی صورت می‌پذیرند، چندان کار آسانی نیست و مواردی در این زمینه وجود دارد که باید شفاف‌سازی شود؛ برای مثال، چرا نوشیدنی‌های حاوی شکر، در این پژوهش از عوامل ابتلا به بیماری جنون ذکر نشده است.»

  در تحقیقات پیشینی که در خصوص اثرات نوشیدنی‌های غیرالکلی صورت گرفته بود، ارتباطی بین شیرین‌کننده‌های با کالری پایین، مانند ساخارین و سوکرالوز و کاهش میزان باروری افراد یافت شد. این یافته‌‌ها توسط محققان دانشگاه سائوپائولو برزیل به ثبت رسید. مدیر موسسه‌ی British Fertility Society، پروفسور «آدام بالن» در این خصوص گفت: «باید بررسی‌های دقیق‌تری در خصوص افزودنی‌های غذایی صورت گرفته و اطلاعات بیشتری در این مورد به مردم، به ویژه زنان در آستانه بارداری داده شود.»
   
  نوشته: آنتونی کاتبرستون
  ترجمه:  مجله علمی ایلیاد
  منبع: newsweek.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.