زنبورعسل نر برای انتخاب گل از الگوهای دمایی استفاده می‌کند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • تهدیدی برای کشاورزی با افزایش انتشار دی‌اکسیدکربن
  کشف قدیمی‌ترین فسیل انسانی مدرن در خارج از قاره‌ی آفریقا
  منظومه‌ای کهکشانی در نزدیکی محل زندگی ما
  همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری

  زنبورعسل نر برای انتخاب گل از الگوهای دمایی استفاده می‌کند.

   
  مجله علمی ایلیاد - طیف گسترده‌ای از گل‌ها نه تنها سیگنال‌هایی را تولید می‌کنند که ما می‌توانیم ببینیم و ببوییم، بلکه حتی سیگنال‌هایی را تولید می‌کنند که نامرئی هستند، مانند گرما. بر اساس تحقیقات جدیدی از دانشگاه بریستول انگلستان، زنبور عسل نر، می‌تواند این الگوهای دمایی را به‌عنوان نشانه‌ای برای تشخیص گل‌ها استفاده کند و بر اساس آن‌ها انتخاب آگاهانه‌ و مناسبی داشته باشد.

  الگوهایی دمایی گل، سیگنال‌های پنهانی برای زنبورهای عسل نر و سایر گرده‌‌افشان‌هایی هستند که همراه با نشانه‌های دیگری از قبیل رنگ و بو، آن‌ها را به سمت گل‌ها جذب می‌کنند و در پیدا کردن شهد به آن‌ها کمک کنند. زنبورها دنیا را به شیوه‌ای متفاوت از انسان، تجربه می‌کنند. گیاهانی که زنبورها می‌بینند، حس‌های زنبورها را به‌کار می‌گیرد تا مطمئن شود که زنبورِ جستجوگر می‌تواند به راحتی گل‌ها را پیدا کند، لمس کند و آن‌ها را گرده‌افشانی کند. به‌عنوان مثال، زنبورعسل نر می‌تواند یاد بگیرد که با استفاده از گرما به‌عنوان شیوه‌ای برای شناسایی بهترین گل‌ها، از بین گل‌هایی که دماهای مختلفی دارند، انتخاب کند. بعضی از گل‌های وحشی، وقتی در محیط طبیعی خود رشد کنند، گرم‌تر از سایر گل‌ها هستند.

  نویسنده‌ی ارشد، دکتر «هیدر ویتنی» از دانشکده‌ی علوم زیستی دانشگاه بریستول و همکارانش گفتند: «پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی، به این معنی است که دانشمندان اکنون می‌توانند بهتر از هر زمان دیگری به بررسی دقیق دمای گل بپردازند. ما از این تکنولوژی برای بررسی ۱۱۸ گونه گیاه، از جمله گل آفتابگردان، گل لادن و گل خشخاش، استفاده کردیم.»

  اکثر گل‌های مورد بررسی این گروه، الگوهای گرمایی متفاوتی در گلبرگ‌های خود داشتند که همان الگوهای رنگارنگی که با چشم‌های خودمان می‌بینیم را منعکس می‌کنند. به‌طور متوسط، این الگوها ۴ تا ۵ درجه‌ی سلسیوس گرم‌تر از بقیه‌ی گل‌ها بودند، اگرچه الگوهای آن‌ها می‌توانست تا ۱۱ درجه‌ی سلسیوس گرم‌تر باشد. دکتر ویتنی و همکارانش با رونویسی از این الگوهای گرمایی، گل‌هایی مصنوعی ساختند، اما الگوهای رنگیِ مربوطه را در نظر نگرفتند.

  در حاالی که این گل‌های مصنوعی به چشم انسان، یکسان به‌نظر می‌رسد و ما نمی‌توانیم آن‌ها را از هم تفکیک کنیم، اما برای تغذیه‌ی زنبورعسل نر، متفاوت است. این مطالعات آشکار کرد که زنبور عسل نر، می‌تواند برای تمیز دادن بین گل‌های مختلف و پاداش‌هایی که دریافت می‌کنند، از این الگوها استفاده کند.

  دکتر ویتنی گفت: «وجود چندین نشانه روی گل‌ها، توانایی زنبورها برای تغذیه‌ی مؤثر را ارتقا می‌دهد و در نتیجه، میزان غذایی که می‌توانند برای حفظ بقیه‌ی اعضای کندوی خود بردارند را به حداکثر می‌رساند. تغییرات آب و هوا، با ایجاد اختلال در این الگوهای گرماییِ پنهان، ممکن است اثرات غیرمنتظره‌ی دیگری بر تعاملات زنبور و گل داشته باشد.»

  این یافته‌ها در مجله‌ی eLife منتشر شده است.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.