نقش سیگارهای الکترونیکی در ترک سیگار

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • نقش سیگارهای الکترونیکی در ترک سیگار

   
  مجله علمی ایلیاد - بر اساس تحقیق جدیدی که در صدد خاتمه دادن به بحث‌های طولانی درباره‌ی خطرات و منافع سیگارهای الکترونیکی است، اثبات شده است که سیگارهای الکترونیکی به افراد در ترک سیگار کمک می‌کنند. در تحقیق حاضر که در مجله‌ی  BMJمنتشر شد، محققان داده‌های حاصل از  ۱۶۰،۰۰۰ فرد رده‌ی سنی پانزده سال را تجزیه و تحلیل کردند. بر طبق یافته‌های آنان، افراد سیگاری که از سیگارهای الکترونیکی استفاده کردند، در مقایسه با افرادی که از استفاده این نوع سیگارها امتناع ورزیدند، به میزان زیادی سعی در ترک سیگار داشته و به موفقیت بالایی نیز دست یافتند. در کل، تعداد افرادی که در سال‌های  ۲۰۱۴ تا  ۲۰۱۵ اقدام به ترک سیگار کردند، بیشتر از سال  ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ بود.

  سیگارهای الکترونیکی، نیکوتین مایع را تبخیر می‌کنند. این نوع سیگارها به جای سوزاندن تنباکو و ایجاد قطران که دارای مواد شیمیایی سرطان‌زا است، ماده‌ی دخانی را به‌طور مستقیم تحویل می‌دهند. با محبوبیت بالای این سیگارهای الکترونیکی، بحث بر سر نقش آن‌ها شدت گرفته است. برخی می‌گویند که این سیگارها سالم‌تر از سیگارهای واقعی هستند، اما برخی دیگر نیز می‌گویند که محبوبیت بالای آن‌ها افراد غیرسیگاری را به سمت این سیگارها می‌کشاند. همچنین، چون افراد آن‌را سالم می‌دانند، در ترک آن به مشکل برمي‌خورند.

  شاید وقت آن رسیده تا درباره‌ی دیدگاه‌های خود تجدید نظر کنیم. حتی اگر سیگارهای الکترونیکی سالم‌تر از سیگارهای معمولی باشند، هنوز نمی‌توان آن‌ها را جایگزینی عالی در نظر گرفت. مواد شیمیایی سرطان‌زا در سیگارهای الکترونیکی یافت شده و تبخیر نیکوتین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. افراد در جاهای مختلف نظرات مختلفی را در این مورد مطرح می‌کنند. کشور انگلیس که سیگارهای الکترونیکی را وسیله‌ی خوبی برای ترک سیگار می‌داند، به حمایت از آن می‌پردازد، اما مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا بر خطرات بالقوه آن‌ها تمرکز کرده است.

  تحقیق حاضر این مسئله را بررسی می‌کند که آیا سیگارهای الکترونیکی افراد غیرسیگاری را به سمت خود می‌کشد یا خیر؟ بر اساس یافته‌های ما، سیگارهای الکترونیکی نقشی قطعی در کمک به افراد در ترک سیگار دارند. محققان از سال  ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۵ جمعیت‌های بسیار زیادی را بررسی کردند. در این بررسی‌ها، میزان ترک سیگار مشخص شد. در جدیدترین بررسی که در سال‌های ۲۰۱۴ تا  ۲۰۱۵ به انجام رسید، اطلاعات خوبی درباره‌ی میزان استفاده از سیگارهای الکترونیکی به‌دست آمد.

  نتایج نشان می‌دهد که ۶۵ درصد مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی اقدام به ترک سیگار کرده‌اند، اما چهل درصد افراد سیگاری که از این نوع سیگارها استفاده نمی‌کردند، برای ترک سیگار تلاش کردند. تقریباً هشت درصد مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی برای ترک سیگار در مدت سه ماه، به موفقیت رسیدند؛ این میزان برای افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده نمی‌کردند، معادل ۵ درصد بود. تعداد افرادی که سیگار را ترک کردند، از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ به میزان ۱.۱ درصد افزایش یافت. شاید این مقدار قابل توجه به‌نظر نرسد، اما نشان می‌دهد که ۳۵۰،۰۰۰ نفر مصرف سیگار را کنار گذاشته‌اند.

  محققان در این بررسی به بزرگترین جامعه‌ی مصرف‌کنندگان سیگارهای الکترونیکی دسترسی داشتند، اما محدودیت‌هایی هم وجود داشت. نتایج به‌دست آمده به این معنا نیست که سیگارهای الکترونیکی تمامی اخبار خوب را به خود اختصاص می‌دهند. به باور نويسندگان، چیزهایی مثل کمپین‌های تبلیغاتی ملی بر علیه سیگار و مالیات تنباکو نیز می‌توانند مفید و موثر واقع شوند. در برخی موارد، سیگارهای الکترونیکی می‌توانند نقش بسیار مفیدی داشته باشند و شاید وقت آن رسیده تا درباره‌ی این فناوری تجدید نظر کنیم.
   
  نوشته: آنجلا چن
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: theverge.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.