مصرف فیبر رژیمی برای چاقی و متابولیک مفید است.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان
  بالاتر از این ساختمان سیاهی نیست!
  شیوع ای‌کولای؛ آیا واقعاً باید از خوردن کاهو اجتناب کرد؟
  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.
  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری
  آیا حرکتِ قطب‌های مغناطیسیِ زمین خطر‌ناک است؟ علم پاسخ می‌دهد
  تصویری جدید از کهکشان کوتوله‌ی ناشناخته
  تا چه حد رفتارهای عصبی افراد مشابه دوستان‌شان است؟

  مصرف فیبر رژیمی برای چاقی و متابولیک مفید است.

   
  مجله علمی ایلیاد - بر اساس مطالعه‌ای که در مجله‌ی Cell Host & Microbe منتشر شد، مصرف فیبر قابل تخمیر می‌تواند با ارتقای رشد باکتری‌های خوب در کلون از چاقی، نشان‌گرهای متابولیک و تغییرات ناگوار روده، جلوگیری کند.
   
  دکتر «زو» و همکارانش دریافتند که فیبر قابل تخمیر در احیای سلامت روده نقش داشته و از موش‌ها در برابر نشان‌گرهای متابولیک ناشی از رژیم غذایی پُرچرب، محافظت می‌کند. این کار با احیای سطوح میکروبی روده، افزایش تولید سلول‌های «اپی تلیال» روده و احیای بیان پروتئین «IL-22» اتفاق می‌افتد. لذا از هجوم باکتری‌های روده به سلول‌های اپی تلیال جلوگیری می‌شود.

  پروفسور «اندرو گویرتز»، محقق و نویسنده‌ی ارشد از موسسه‌ی علوم زیست‌پزشکی در دانشگاه ایالتی جورجیا، گفت: «ما دریافتیم که دست‌کاری محتوای فیبر رژیمی با افزودن فیبر قابل تخمیر نقش محافظتی را در برابر نشان‌گرهای متابولیک ایفا می‌کند.»

  پروفسور گویرتز و همکارانش، به مدت چهار هفته رژیم غذایی پُرچربی را به موش‌ها دادند. رژیم غذایی پُرچرب با افزایش چاقی و اختلال‌های مرتبط با نشان‌گرهای متابولیک رابطه دارد. محققان به رژیمی غذایی همراه با «اینولین» دست یافتند که افزایش وزن را کُند می‌کند و چاقی را هم به‌طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد. غنی‌سازی رژیمی با اینولین هم به‌طرز چشم‌گیری کاهش مقدار کلسترول را در پی داشت و تا حد زیادی از مقدار غیرعادی فشار خون، جلوگیری کرد. بر طبق یافته‌های این گروه، سلولز نامحلول فقط تا حد ناچیزی چاقی و فشار خون را کاهش داد.

  مکمل کردن رژیم غذایی پُرچرب با اینولین، باعث احیای باکتری‌های روده شد. با این حال، اینولین مقدار باکتری‌ها را تا همان مقدار مشاهده شده در موش‌هایی که از رژیم غذایی مخصوصی استفاده کردند، احیا نکرد. تفاوت معنادار میزان باکتری‌ها در میان موش‌هایی که از رژیم غذایی پُرچرب و موش‌هایی که از رژیم غذایی مخصوص استفاده کردند، بدون تغییر باقی ماند.

  علاوه بر این، دانشمندان دریافتند تغییر رژیم غذایی موش‌ها به کاهش توده‌ی کلون منتهی شد. به باور دانشمندان، این عامل می‌تواند التهاب سطح پایین و نشان‌گرهای متابولیک را به‌همراه داشته باشد. وقتی موش‌ها به رژیم غذایی قبلی برگردانده شدند، توده‌ی کلون به‌طور کامل احیا گشت.

  پروفسور گویرتز در پایان گفت: «مطالعه‌ی ما از ساز و کار ویژه‌ای برای احیای سلامت روده و سرکوب چاقی و نشان‌گرهای متابولیک، برانگیختن بیان پروتئین IL-22 است. نتایج به‌دست آمده درک ما را نسبت به ساز و کارهایی که در چاقی دخالت دارند، افزایش داده و نقش فیبرهای قابل تخمیر در افزایش سلامتی را تبیین می‌کند.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.