اتصال آمریکای شمالی به استرالیا در ۱.۷ میلیارد سال پیش

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • بازطراحی سرویس جیمیل گوگل
  بهترین گزینه برای جستجوی شواهد فسیلی در مریخی چیست؟
  برخی حیوانات می‌توانند رویدادهای گذشته را به یاد آورند!
  درمان سرطان سینه بدون شیمی درمانی میسر شد!
  چاپ سه‌بُعدی قرنیه‌ی انسان
  اخترشناسان اولین سیارک غنی از کربن در کمربند کویپر را یافتند.
  یکی از رازهای ساخت مجسمه‌های جزیره‌ی ایستر فاش شد!
  تاثیر چاپگرهای سه‌بُعدی بر رشد و پرورش اندام‌ها
  مهم‌ترین ضرر استفاده‌ی شبانه از موبایل چیست؟
  هابل کهکشانی مارپیچی از لبه را بررسی می‌کند.
  دانشمندان ساز وکاری مبتنی بر لیزر برای شتاب ذره پیشنهاد داده‌اند.
  تصویری خیره‌کننده از بیابانی باران‌زده!
  ما‌ده‌ی زیستی جدید، قوی‌تر از فولاد و تار عنکبوت است.
  مشکلی به‌نام هوش‌مصنوعی جهت‌دار؛ مایکروسافت به‌دنبال راه‌حل آن است.
  وارونگی میدان مغناطیسی زمین چه زمانی رخ می‌دهد؟
  چرا مردها میان‌بُرها و زن‌ها مسیرهای مستقیم را انتخاب می‌کنند؟
  ساخت رباتی که نیروی خود را از لیزر می‌گیرد.

  اتصال آمریکای شمالی به استرالیا در ۱.۷ میلیارد سال پیش

   
  مجله علمی ایلیاد - زمین‌شناسان با مطابقت دادن سنگ‌های به‌دست آمده از بخش‌های مختلف جهان، دریافته‌اند که بخشی از استرالیا در ۱.۷ میلیارد سال قبل به آمریکای‌شمالی چسبیده بود. محققان دانشگاه کرتین استرالیا، سنگ‌های جمع‌آوری شده از منطقه‌ی جورج تاون کوئینزلند را مورد بررسی قرار دادند. سنگ‌های رسوبی که در دریای سطحی شکل گرفتند، دارای نشانه‌هایی بودند که به سنگ‌های موجود در کانادای امروزی شباهت بسیاری داشتند. محققان که یافته‌های خود را روز ۱۷ ژانویه ۲۰۱۸ در مجله‌ی Geology منتشر ساختند، به این نتیجه رسیدند که منطقه‌ی جورج تاون در ۱.۷ میلیارد سال پیش، از آمریکای‌شمالی جدا شد. ۱۰۰ میلیون سال بعد، این سرزمین بزرگ در منطقه‌ی «کوه عیسی» با استرالیای شمالی امروزی، برخورد کرد.

  «آدام نوردسون»، دانشجوی دکتری دانشگاه کرتین و نویسنده‌ی ارشد مقاله، بیان کرد: «این رویداد بخش بسیار مهمی از سازماندهی مجدد قاره‌ها در سطح جهانی بود؛ چرا که تمامی قاره‌ها برای ایجاد ابرقاره‌ای به‌نام «نونا» با یکدیگر وارد همکاری شدند. نونا هم ۳۰۰ میلیون سال بعد راه خود را از بقیه جدا کرد و با دور شدن آمریکای‌شمالی، منطقه‌ی جورج تاون به استرالیا ملحق شد.»

  قاره‌هایی که ما امروزه آن‌ها را می‌شناسیم، در طول تاریخچه‌ی ۴ میلیارد ساله‌ی زمین، همواره با جابه‌جایی مکان روبه‌رو شده‌اند. این قاره‌ها در حدود ۳۰۰ میلیون سال قبل دست به دست هم دادند تا اَبَرقاره‌ای به‌نام «پانگایا» را به‌وجود آورند. زمین‌شناسان هنوز در تلاش هستند تا دریابند اَبَرقاره‌های ابتدایی‌تر چگونه به‌وجود آمده و قبل از پانگایا جدا شدند. زمین‌شناسان ابتدا در سال ۲۰۰۲ از وجود قاره‌ی نونا خبر دادند. گاهی اوقات نونا را کلمبیا هم نام‌گذاری می‌کنند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که وقتی قاره‌ها دست به دست هم دادند تا نونا را پدید آورند، استرالیای شمال شرقی در نزدیکی آمریکای شمالی، سیبری یا شمال چین قرار داشت. اما دانشمندان مدعی شده‌اند که باید شواهدی قوی در خصوص این رابطه به‌دست آورند.

  برخورد این سرزمین‌های بزرگ، می‌تواند دامنه‌های کوهی را به‌وجود بیاورد. برای مثال، برخورد صفحات قاره‌ای هند و آسیا در حدود ۵۵ میلیون سال قبل، هیمالیا را پدید آورد. محققان مطالعه‌ی جدید، بر این باور هستند که شواهدی از شکل‌گیری کوه‌ها در زمان نفوذ جورج تاون به بخش‌هایی از استرالیا پیدا کرده‌اند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این کمربند کوهی ارتفاع چندانی نداشته است و آخرین فرآیند گردهمایی قاره‌ای که به شکل‌گیری ابرقاره نونا منجر گردید، به مانند برخورد اخیر هند با آسیا، سخت و شدید نبود.
   
  نوشته: مگان گنون
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.