دردسرهای کشیده شدن پرندگان به سوی نور مصنوعی شهرها

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • بازطراحی سرویس جیمیل گوگل
  بهترین گزینه برای جستجوی شواهد فسیلی در مریخی چیست؟
  برخی حیوانات می‌توانند رویدادهای گذشته را به یاد آورند!
  درمان سرطان سینه بدون شیمی درمانی میسر شد!
  چاپ سه‌بُعدی قرنیه‌ی انسان
  اخترشناسان اولین سیارک غنی از کربن در کمربند کویپر را یافتند.
  یکی از رازهای ساخت مجسمه‌های جزیره‌ی ایستر فاش شد!
  تاثیر چاپگرهای سه‌بُعدی بر رشد و پرورش اندام‌ها
  مهم‌ترین ضرر استفاده‌ی شبانه از موبایل چیست؟
  هابل کهکشانی مارپیچی از لبه را بررسی می‌کند.
  دانشمندان ساز وکاری مبتنی بر لیزر برای شتاب ذره پیشنهاد داده‌اند.
  تصویری خیره‌کننده از بیابانی باران‌زده!
  ما‌ده‌ی زیستی جدید، قوی‌تر از فولاد و تار عنکبوت است.
  مشکلی به‌نام هوش‌مصنوعی جهت‌دار؛ مایکروسافت به‌دنبال راه‌حل آن است.
  وارونگی میدان مغناطیسی زمین چه زمانی رخ می‌دهد؟
  چرا مردها میان‌بُرها و زن‌ها مسیرهای مستقیم را انتخاب می‌کنند؟
  ساخت رباتی که نیروی خود را از لیزر می‌گیرد.

  دردسرهای کشیده شدن پرندگان به سوی نور مصنوعی شهرها

   
  مجله علمی ایلیاد - انسان‌ها تنها موجوداتی نیستند که مجذوب چراغ‌های پر نور شهرهای بزرگ می‌شوند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که آلودگی نوری شهرهای بزرگ، پرندگان مهاجر زیادی را به سوی خود جذب می‌کند و آن‌ها را فریفته‌ی تله‌های اکولوژیکی نموده و گرفتار می‌سازد.

  همان‌طور که پرندگان در طول پاییز از نیم‌کره‌ی شمالی به سمت جنوب حرکت می‌کنند، توقفگاه‌هایی را در مسیرهای زمستانی خود در نظر می‌گیرند. اکثر گونه‌ها در طول شب از توقفگاهی به توقفگاه دیگر می‌روند. دانشمندان با استفاده از داده‌های به‌دست آمده از ۱۶ رادار هوائی، به ردیابی حرکات پرندگان مهاجر پرداختند. «جف بولر»، یکی از محققان محیط‌زیست دانشگاه دلاوار، جدیداً در یکی از گزارش‌های خود اعلام نمود: «کمی پس از غروب خورشید که ما به آن گرگ و میش می‌گوییم، همه‌ی این پرندگان مهاجر، پرواز هماهنگ شده‌ای را آغاز می‌کنند که به خوبی در رادار ما ثبت شده است. ما تصاویری از این پروازها را ثبت می‌کنیم، و با ترسیم نقشه‌ها، جایی را که این پرندگان در آن مستقر می‌شوند و میزان تراکم آن‌ها را بررسی خواهیم نمود. این کار، نقشه‌ی تصویری را از نحوه‌ی اقامت آن‌ها نشان خواهد داد.

  عکس‌ها این امکان را برای بولر و همکارانش فرآهم می‌آورند تا به بررسی عوامل موثر بر جایگیری پرندگان مهاجر در میان توقفگاه‌های مختلف بپردازند. آن‌ها نتایج تحلیل خود را در مجله‌ی Ecology Letters منتشر نمودند. بولر می‌گوید: «ما تصور می‌کنیم که نور مصنوعی ممکن است، مکانیزم تعادلی انتخاب توقفگاه‌ها را مختل سازد؛ زیرا ما در مقیاس بسیار کوچک، به خوبی می‌دانیم که پرندگان به سوی نور جذب می‌شوند. در واقع همانند حشرات که به سمت چراغ‌های راهنمایی و رانندگی روشن در دل شب جذب می‌گردند، پرندگان نیز به سمت شهرهای نورانی کشیده می‌شوند. به خصوص هنگامی که  قابلیت دید اندک باشد، این امر می‌تواند فاجعه‌های بزرگی را در برج‌ها و مجتمع‌های ورزشی به‌وجود آورد؛ چرا که شب تاریک است و چراغ‌های اینگونه فضاها روشن.

   هنگامی که دانشمندان در مورد نحوه‌ی جای‌گیری پرندگان در ارتباط با کلان‌شهرهایی، از جمله بوستون، نیویورک، فیلادلفیا، بالتیمور و واشنگتن دی‌سی تحقیق نمودند، دریافتند که تراکم پرندگان در ۲۰۰ کیلومتری این کلان شهرها، شروع به افزایش نموده است. ما بر این باوریم که این پرنده‌ها می‌توانند شهری را از فاصله‌ی چند صد کیلومتر دورتر ببینند. بولر در ادامه سخنانش می‌گوید: «اساساً، در شمال شرقی ایالات متحده، هیچ منطقه‌ای وجود ندارد که درخشش آسمان شهر از جانب آن، قابل رویت نباشد. جذب شدن پرندگان به سمت نور مصنوعی شهرها احتمال برخورد آن‌ها را با ساختمان های بلند افزایش می‌دهد. اگر پرندگان به سوی این کلان شهرها کشیده شوند، تمایل خواهند داشت تا در چند زیستگاه محدود موجود در این مناطق، مانند پارک‌ها ساکن شوند. با افزایش تعداد پرندگان در مقابل وجود منابع و زیستگاه‌های محدود، میزان مرگ و میر آن‌ها می‌تواند افزایش یابد. علاوه بر این، شهرها مملو از تهدیدات گوناگون مانند گربه‌های شکاری هستند. همچنین گربه‌های خانگی نیز می‌توانند بزرگترین منبع مرگ و میر پرندگان باشند.»

   اگر پرندگان به سمت این مناطق بسیار توسعه یافته کشیده شوند، ممکن است خطر مرگ و میر آن‌ها به دلیل وجود منابع انسانی، افزایش یابد و ممکن است منابع موجود در زیستگاه‌های شهری نیز به دلیل رقابت با سایر پرندگان از بین بروند. محققان بیان داشتند که در سال‌های آینده، این مشکل بدتر نیز می‌شود، چرا که چراغ‌های رشته‌ای با چراغ‌های روشن‌تر LED جایگزین خواهند شد. علاوه بر این بولر افزود: «اگر بخواهیم  از منظر تکاملی به این پدیده بنگریم، باید بگوییم که همه حیوانات وحشی، پستانداران و حشرات و پرندگان، تنها در کمتر از ۲۰۰ سال است که در معرض این آلودگی نوری قرار گرفته‌اند.»
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.