کشف گوری عجیب از اسکلت‌های باستانی در مکزیکوسیتی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • منابع و مراکز علمی
 • زندگی اجتماعی زاغ‌ها، آن‌ها را باهوش‌تر کرده است.
  پرواز رکوردشکن پهپادهای اینتل در المپیک زمستانی ۲۰۱۸
  چگونه این چند کودک، برجی از حباب‌های صابون ساختند؟
  رصد گره‌ی پیچ‌خورده‌ی کیهانی توسط تلسکوپ هابل
  تهدیدی برای کشاورزی با افزایش انتشار دی‌اکسیدکربن
  کشف قدیمی‌ترین فسیل انسانی مدرن در خارج از قاره‌ی آفریقا
  منظومه‌ای کهکشانی در نزدیکی محل زندگی ما
  همتاسازی هزاران ژن در واکنشی منحصربه‌فرد
  سیاه‌چاله‌های غول‌پیکر کهکشان‌ها چه می‌خورند؟
  پرواز نخستین هواپیمای مسافربری برقی در استرالیا
  پیشرفت در تکنولوژی پرتوی کششی می‌تواند انسان را در هوا معلق کند.
  شناسایی نقاطی ویژه که امواج نور را در مسیرش متوقف می‌کند.
  تاثیر مثبت ویتامین D3 در برابر آسیب‌های قلبی عروقی
  رویدادهای نجومی اسفندماه ۱۳۹۶
  فضانوردان در معرض تب فضایی هستند.
  حماقت راننده‌ی کامیون، به خطوط ۲۰۰۰ ساله‌ی نازکای، آسیب جدی وارد نمود.
  ثبت خاطره‌ی رشد ماهیچه‌ای، در دی‌ان‌ای انسان

  کشف گوری عجیب از اسکلت‌های باستانی در مکزیکوسیتی

   
  مجله علمی ایلیاد – باستان‌شناسان در مکزیکوسیتی گورستانی از ۱۰ اسکلت کشف کرده‌اند که آرایشی مارپیچی دارد؛ آثاری از تغییر شکل جمجمه هم در دو اسکلت به چشم می‌خورد. مکزیکوسیتی کنونی بر روی سکونت‌گاه‌هایی که قدمت‌شان به قرن‌ها پیش می‌گردد، ساخته شده است. پس اصلاً غیرعادی نیست که آرامگاه‌های باستانی هر از گاهی از زیر خیابان‌های شهر بیرون کشیده شوند. اما پیدا کردن ۱۰ اسکلت باستانی به شکل مارپیچ که بدن‌شان به هم پیوسته است، تعجب باستان‌شناسان را برانگیخته است.

  به گزارش موسسه‌ی ملی انسان‌شناسی و تاریخ، این گورستان کوچک ۲،۴۰۰ ساله در طول حفاری‌های روستایی باستانی در زیر محوطه دانشگاه پونتیفیکال مکزیک در جنوب مکزیکوسیتی کشف شد. به گفته‌ی باستان‌شناسان، این محلِ تدفین، عجیب‌ترین یافته‌ای است که از زمان آغاز حفاری در سکونت‌گاه قدیمی تلاپان در سال ۲۰۰۶ کشف کرده‌اند. هرگز قبری که این همه افراد را در خود جای داده باشد، از این عصر کشف نشده بود.

  ویدئوی مربوط به کارهای حفاری نشان می‌دهد که باستان‌شناسان چگونه مجموعه استخوان‌های انسان را پیدا کردند. اسکلت‌ها که در قبری دایره‌ای شکل به قطر ۲ متر قرار دارند، با چیزهایی نظیر سنگ، قطعات سرامیک و کاسه دفن شده‌اند. این ۱۰ نفر از جنس مونث و مذکر بوده و عمدتاً جوان‌ بوده‌اند. البته یک بچه و کودک خردسال هم در میان مدفون شدگان دیده می‌شود.

  محققان هنوز علت مرگ افراد یا ارتباط آن‌ها با یکدیگر را مورد بررسی قرار نداده‌اند، اما به نشانه‌هایی از تغییرات بدنی دست پیدا کرده‌اند؛ تغییر شکل عمدی جمجمه در دو مورد و شکسته‌شدن دندان در برخی دیگر به چشم می‌خورد. این کارها در میان فرهنگ‌های مختلف مزوآمریکا مرسوم بوده است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به محدود کردن جمجمه در حال رشد کودکان با پارچه و در آوردن دندان به شکل‌های مختلف اشاره کرد. باستان‌شناسان بر این باور هستند که آرایش این قبر، شاید بخشی از رسوم باستانی بوده است.

  روستای تلاپلان، از جمله نخستین سکونت‌گاه‌هایی بود که در اطراف دره‌ی مکزیک شکل گرفت. این روستا به دلیل نزدیکی به ساحل باستانی دریاچه‌ی ژوچیمیلکو، احتمالاً آب شیرین، درخت و خاک حاصل‌خیزی برای کشاورزی داشته است. این سکونت‌گاه در شرق کوئیسیلو که مرکز شهری مهم در آن دوران بوده است، قرار داشت. کوئیسیلو شهرتش را مدیون اهرامش است.
   
  نوشته: مگان گنون
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: livescience.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.