کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  کشف مجموعه‌ای از سیارات، خارج از کهکشان راه‌شیری

   
  مجله علمی ایلیاد ‌- ستاره‌شناسان ادعا می‌کنند که با استفاده از روش ریزهمگرایی کوازارها، تعداد زیادی از سیارات رها شده در خارج از کهکشان را یافته‌اند که دارای ابعادی در جرم ماه تا سیاره‌ی مشتری هستند. این سیارات از تیررس سیستم قوی بزرگنمایی کوارزار «RXJ 1131‌1231» در امان نماندند.

  RXJ 1131‌1231 سیستم لنز است که در آن کوازاری در پس‌زمینه‌ی آسمان، به صورت ریزهمگرایی گرانشی، توسط کهکشان چگال نزدیک‌تر، بزرگ‌نمایی شده و چندین تصویر از کوازار را پدید آورده است. نور این کوازار از مکان‌های مختلف کهکشان پیش‌زمینه عبور می‌کند و توسط ستاره‌های نزدیک به‌هم، در محدوده‌ی کهکشان بزرگنمایی می‌شود. این اثر به نام ریزهمگرایی گرانشی کوازار نامیده می‌شود. پروفسور «زینیو دای» و دکتر «ادواردو گوراس»، ستاره‌شناسان دانشگاه اوکلاهاما، در این خصوص اذعان داشتند: «با استفاده از ریزهمگرایی کوازار، ما قادر به شناسایی سیارات شناور آزاد در کهکشان RXJ 1131‌1231 هستیم. این سیارات دارای ابعادی در جرم ماه تا سیاره‌ی مشتری هستند.

   محققان این کشف را با داده‌هایی که از رصدخانه‌ی اشعه‌ی ایکس چاندرا به‌دست آمده، کشف نمودند. پروفسور دای در این رابطه می‌گوید: «ما از این اکتشاف‌ها بسیار هیجان‌زده هستیم، زیرا این اولین بار است که می‌توانیم سیارات موجود در خارج از راه‌شیری را نیز انجام داده‌اند. مشاهده تاثیر این سیارات کوچک، بهترین دلیل برای استفاده از روش ریزهمگرایی گرانشی است. علاوه بر این، برای مدل‌سازی داده‌ها و به‌منظور تعیین جرم، ما شدت اثر این سیارات را تحلیل خواهیم نمود. در حالی که استفاده از روش ریزهمگرایی گرانشی، اغلب باعث کشف سیاره‌های درون کهکشان راه‌شیری می‌شود، اثر گرانشی اجرامی هرچند کوچک، می‌تواند سبب ایجاد بزرگ‌نمایی شود و اثری را ایجاد کند که در کهکشان‌های دیگر نیز قابل مدل‌سازی و توضیح دادن، باشد.»

  دیگر دانشمندان اظهار داشتند: «این امر نشان می‌دهد که چگونه می‌توان روش‌های تجزیه و تحلیل ریزهمگرایی گرانشی خارج از کهکشانی را مورد استفاده قرار داد.» دکتر گوراس در این خصوص می‌گوید: «کهکشان در فاصله‌ی ۳.۸ میلیارد سال نوری ما قرار گرفته است و لذا کوچکترین احتمال برای مشاهده‌ی این سیاره‌ها به‌صورت مستقیم، حتی توسط بهترین تلسکوپ‌هایی که در طرح‌های علمی تخیلی تصور می‌شوند، وجود ندارد. با این وجود، ما قادر به مطالعه‌ی آن‌ها هستیم، وجود آن‌ها را به نمایش می‌گذاریم و حتی اعدادی دقیق را در مورد جرم آن‌ها بیان می‌کنیم. همین‌ها است که  علم ستاره‌شناسی را بیش از پیش جالب می‌کند.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سهیلا  دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.