قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  قطعه‌ی گمشده‌ی هوش‌مصنوعی انسان‌مانند یافت شد.

   
  مجله علمی ایلیاد - سوئیچ ابررسانای جدیدی به زودی کامپیوترها را قادر می‌سازد تا تصمیماتی بسیار مشابه با تصمیمات انسان‌ها بگیرند که این امر باعث می‌شود به هوش‌مصنوعی تبدیل شوند. روزی این تکنولوژی جدید، اساسِ سیستم‌های هوش‌مصنوعی پیشرفته را تشکیل می‌دهد که می‌توانند به بخشی از زندگی روزمره‌مان تبدیل شوند، از حمل و نقل گرفته تا پزشکی.

  محققان در موسسه‌ی ملی استاندارد و فناوری آمریکا با عنوان «NIST» توضیح می‌دهند که این سوئیچ درست شبیه به مغز بیولوژیکی با پردازش سیگنال‌های الکتریکیِ دریافتی و تولید سیگنال‌های خروجی مناسب یاد می‌گیرد. این فرآیند، عملکرد سیناپس‌های بیولوژیکی در مغز را نشان می‌‌دهد که نورون‌ها را قادر می‌سازند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. مقاله‌ی این سیناپس مصنوعی که در روز جمعه، ۲۶ ژانویه ۲۰۱۸ در مجله‌ی Science Advances منتشر شده به‌شکل سیلندر فلزی است و ۱۰ میکرومتر عرض دارد. این سیناپس به گونه‌ای طراحی شده که بتواند از طریق تجربه کردن یاد بگیرد.

  همان‌طور که در حیطه‌ی هوش‌مصنوعی امری شایع است، این سوئیچ مصنوعی حتی بهتر از همتای بیولوژیکی‌اش کار می‌کند، یعنی نسبت به مغز ما از انرژی کمتری استفاده می‌کند و سیگنال‌ها را خیلی سریع‌تر از نورون‌های مغز انسان ارسال می‌کند. برای مقایسه، سیناپس‌های ما تقریباً ۵۰ بار در ثانیه ارسال می‌کنند. این امر تأثیر قابل توجهی بر پردازش می‌گذارد، زیرا هرچه فراوانی سیگنال‌های الکتریکیِ ارسالی و دریافتی بیشتر باشد، اتصال بین سیناپس‌ها قوی‌تر خواهد بود.


  هوش‌مصنوعی شبیه به انسان

  این سوئیچ، قصد دارد توانایی به اصطلاح «کامپیوترهای نورومورفیک» را تقویت کند، یعنی از هوش‌مصنوعی که روزی برای ارتقای توانایی‌های ادراکی و تصمیم‌گیری حیاتیِ دستگاه‌هایی مثل خودروهای بدون راننده و حتی ابزار تشخیص سرطان‌ها خواهد بود حمایت می‌کند. بزرگترین خودروسازان جهان، در حال بررسی فناوری‌هایی هستند که بتوانند راننده‌ی انسان را جایگزین کنند، اما هنوز راهی طولانی باقی مانده است. مهم نیست خودروهای بدون راننده، در نهایت چقدر ایمن خواهند بود، راننده‌ی هوش‌مصنوعی با این سردرگمیِ اخلاقی مواجه خواهد شد که آیا ایمنی مسافران در اولویت قرار دارد یا افراد دیگری که در تصادف درگیر خواهند بود؟

  این سوئیچ، مغزهای مصنوعی را تا حدی مجهز می‌کند که این تصمیم‌ها را بگیرند و ظرفیت بیشتری برای مقابله با این نوع معماهای اخلاقی داشته باشند. این سوئیچ همچنین به ما کمک می‌کند، هوش‌مصنوعی دقیق‌تر را طراحی کنیم که بتواند بیماری‌هایی مثل نارسایی قلبی و سرطان ریه را تشخیص دهد.

  مثلاً، پزشکان بیمارستان جان رادکلیف در آکسفورد انگلیس، به‌طور موفقیت‌آمیزی توانستند مغز مصنوعی را آزمایش کنند؛ این کار توانایی پزشکان برای تشخیص بیماری قلبی خطرناک را بالا می برد. همچنین تشکیلاتی اعلام کرده که سیستم هوش‌مصنوعی‌اش قادر است ۴۰۰۰ سرطان ریه را در سال تشخیص دهد؛ قبل از اینکه پزشکان انسانی این کار را بکنند.

  درحالی‌که هوش‌مصنوعی در پزشکی بازی را عوض کرده، کامپیوترهای سنتی که سیستم‌هایش را راه‌اندازی می‌کنند، هنوز با تکالیفی مثل شناسایی بافت، سروکار دارند. به گفته‌ی محققان NIST، علت این است که کامپیوترها حافظه را مثل ما نگه نمی‌دارند. مغز ما هم اطلاعات را پردازش می‌کند و هم در عین حال حافظه‌ها را در سیناپس‌ها ذخیره می‌کند، درحالی‌که کامپیوترها این دو کار را به‌طور جداگانه انجام می‌دهند.

  اما سیناپس مصنوعی جدید، این مشکل را حل می‌کند و کامپیوترها را قادر می‌سازد تا مغز انسان را تقلید کنند. اگرچه این فناوری هنوز تحت آزمایش قرار دارد، محققان مطمئن هستند که روزی نسل جدیدی از مغزهای مصنوعی را می‌سازند که قابلیت‌های فعلی سیستم‌های هوش‌مصنوعی را ارتقا می‌دهند.
   
  نوشته: لوو دل بلو
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.