احتمال دخالت ویروس‌های غول‌پیکر در تکامل حیات

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  احتمال دخالت ویروس‌های غول‌پیکر در تکامل حیات

   
  مجله علمی ایلیاد - دکتر «آلبرت اریوز»، زیست‌شناس دانشگاه آیوا، خانواده‌ی ویروسی را شناسایی کرده که مجموعه‌ی ژن‌هایش مشابه با «یوکاریوت»‌ها است؛ یوکاریوت طبقه‌بندی ارگانیسمی است که شامل تمام گیاهان و حیوانات می‌شود. این یافته اهمیت دارد، زیرا به شفاف‌سازیِ چگونگی تکامل یوکاریوت‌ها پس از اینکه دو میلیارد سال پیش از «پروکاریوت‌ها» (ارگانیسم‌های تک‌سلولی) نشأت گرفتند کمک می‌کند.

  دکتر اریوز، تنها نویسنده‌ی این مقاله که در مجله‌ی Epigenetics & Chromatin منتشر شد، گفت: «پیدا کردن خانواده‌ی زنده از ویروس‌های غول‌پیکری که دارای ژن‌های مختص یوکاریوت هستند، هیجان‌انگیز و مهم است؛ این ویروس‌ها به دوران قبل از آخرین اجداد مشترک یوکاریوت‌ها برمی‌گردند. این ویروس‌ها شبیه به ماشین زمان هستند که اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی حیات در گذشته بر روی سیاره‌ی زمین ارائه می‌دهند.»

  او ژنوم خانواده‌ی ویروسی به‌نام «Marseilleviridae» را تجزیه و تحلیل کرد و متوجه شد که این ویروس دارای مجموعه‌ی مشترکی از ژن‌ها با یوکاریوت‌هایی است که «هیستون‌های هسته‌ای» نامیده می‌شوند. این امر موجب می‌شود Marseilleviridae و شاید بستگان ویروسی‌اش در سفر تکاملیِ یوکاریوت‌ها همراه آن‌ها بوده‌اند.

  دکتر ارویز افزود: «در حال حاضر می‌دانیم که یوکاریوت‌ها ارتباط نزدیک‌تری با ویروس‌ها دارند و علت این است که آن‌ها دارای هیستون‌های هسته‌ای مشترکی هستند که اساس یوکاریوت‌ها را تشکیل می‌دهند.» هیستون‌های هسته‌ای بسته‌بندی‌کنندگانی هستند که شبیه به کادوپیچ‌های حرفه‌ای عمل می‌‌کنند. آن‌ها پروتئین‌هایی هستند که در انسان‌ها به دور دی‌ان‌ای در کروموزوم‌ها می‌پیچند، بنابراین اطلاعات ژنتیکی حیاتی، فشرده شده و از آن محافظت می‌شود.

  دکتر اریوز افزود: « توضیح جالب دیگر، این است که جدِ Marseilleviridae این ژن را از ارگانیسم «پروتو-یوکاریوتی» برداشته که در واقع رابطی بین پروکاریوت‌ها و یوکاریوت‌ها بوده‌ است.»

  وقتی این دانشمند ژنوم‌های Marseilleviridae را در داده‌های به‌دست آمده از موسسه‌های سلامت ملی تجزیه و تحلیل کرد، متوجه شد که این ویروس‌ها هیستون‌های هسته‌ای یوکاریوتیِ H2B-H2A و H3-H4 را رمزگذاری می‌کنند. هرچند، این هیستون‌های هسته‌ای Marseilleviridae برخلاف یوکاریوت‌ها عمدتاً به‌صورت پروتئین‌های دیمر ترکیب می‌شوند.

  دکتر اریوز گفت: «بنابراین، وقتی این موضوع را فهمیدم تعجب کردم. کسی تاکنون ویروسی همراه با هیستون را مشاهده نکرده است. علاوه‌ بر آن، متوجه شدم که Marseilleviridae این ژن‌ها از هیچ یوکاریوتِ زنده‌ای گرفته نشده، بلکه از جدی به‌دست آمده که پروتو-یوکاریوتی بوده، یعنی در مسیرِ تبدیل شدن به یوکاریوت قرار داشته است. تاکنون هیج ارگانیسمی شناخته نشده که علاوه بر سلول‌های یوکاریوتی، ژن‌های هیستون هسته‌ای را نیز داشته باشد.»

  این کشف سوال بزرگ‌تری در مورد نقش ویروس‌های غول‌پیکر در تکامل حیات بر روی زمین مطرح می‌کند. دکتر اریوز ویروس‌های غول‌پیکر را مشابه با درخت انگور می‌داند که در درخت سلولی حیات پخش شده است. نمو‌نه‌برداری، قرض گرفتن و اشتراک ماده‌ی ژنتیکی میان شاخه‌های آرکایا، باکتری‌ها و یوکاریوت‌ها.
  وی گفت: «ویروس‌های غول‌پیکر دارای ژن‌هایی هستند که هیچکس قبلاً ندیده است. آن‌ها محافظت شده هستند. آن‌ها برای کاری و به مدت خیلی طولانی استفاده می‌شدند. چرا اکنون همانند گذشته از آن‌ها استفاده نکنیم؟»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.