رصد لکه‌ای مرموز در منظومه‌ی شمسی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  رصد لکه‌ای مرموز در منظومه‌ی شمسی

   
  مجله علمی ایلیاد - تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا، عکس‌هایی از طوفان بزرگی در نپتون گرفته که در حال تضعیف شدن است. طوفان‌های تاریک نپتون، برای اولین بار توسط فضاپیمای ویجر۲ در دهه‌ی ۱۹۸۰ کشف شدند. از آن زمان به بعد، فقط هابل به‌خاطر وضوح نور آبی‌اش توانسته این طوفان‌های فرار را دنبال کند. این طوفان‌ها در طول سالیان از دیده‌ها پنهان شده و مجدداً نمایان گشته‌اند. هابل دو طوفان تاریک در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ کشف کرد و آن دو پس از مدتی ناپدید شدند.

  آخرین طوفان که برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ مشاهده شد، در حال حاضر روند تضعیف شدن در پیش گرفته است. به مانند لکه‌ی سرخ بزرگ مشتری، این طوفان هم در جهت مخالف باد می‌وزد و موادی را بخش‌های عمیق زیرین جو سیاره‌ی غول یخی را لایروبی می‌کند. این رویداد به اخترشناسان فرصتی منحصربه‌فرد می‌دهد تا بادهای عمیق نپتون را مورد مطالعه قرار دهند که امکان اندازه‌گیری مستقیم‌شان وجود ندارد. مواد لکه‌ی تاریک شاید عمدتاً شامل هیدروژن سولفید باشند.

  دکتر «جاشوا تولفسون»، از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی گفت: «خود ذرات خاصیت بازتابندگی بالایی دارند؛ آن‌ها فقط قدری تاریک‌تر از ذرات موجود در جو پیرامونی‌ هستند. بر خلاف لکه‌ی سرخ بزرگ مشتری که حداقل برای دو قرن قابل مشاهده بوده است، گردبادهای تاریک نپتون فقط چند سال عمر دارند. این اولین طوفانی است که در حین مرگش رویت شده است.»

  دکتر «آگوستین سانچز لاوگا»، از دانشگاه شهر باسک، اظهار داشت: «ما هیچ شواهدی از چگونگی شکل‌گیری این گردبادها یا سرعت چرخش آن‌ها نداریم. این احتمال می‌رود که آن‌ها از نوعی ناپایداری در بادهای غربی و شرقی نشأت گرفته باشند.»

  رفتار این گردباد با آنچه که محققان پیش‌بینی کرده بودند، فرق دارد. دکتر «مایکل وانگ» از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی گفت: «این‌طور به‌نظر می‌رسد که ما از دوره‌ی مرگ این گردباد عظیم عکس می‌گیریم و این پدیده با موارد مشاهده شده‌ی قبلی فرق دارد. این شبیه‌سازی‌های پویا نشان می‌دهد که آنتی سایکلون‌های زیر برش بادی نپتون احتمالاً به سمت استوا کشانده می‌شوند. ما فکر می‌کردیم به محض اینکه گردباد به استوا نزدیک شد، از هم گسیخته و شاید صحنه‌ای شگفت‌انگیز از فعالیت ابری به‌وجود می‌آورد.»

  اما بر خلاف تصورات، لکه‌ی تاریک با افول مواجه شده است. بر خلاف لکه‌ی سرخ بزرگ مشتری، لکه‌ی نپتون تحت تاثیر جت‌های بادی متعدد قرار نمی‌گیرد. ظاهراً نپتون فقط سه جت پهناور دارد. یافته‌های تحقیق در مجله‌ی Astronomical منتشر شده است.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: منصور نقی‌لو - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.