اولین گیاهان چه زمانی بر روی زمین به‌وجود آمدند؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان زخم‌های مزمن با نواری هوشمند!
  ابداعی برای یادگیری در خودروهای خودران
  آیا قرار است حیات بر روی زمین با پرتوهای اِتا کارینا از بین برود؟
  آتشفشانی دیگر در قمر آیو مشتری شناسایی شد.
  تفکر شما درباره‌ی سن‌تان چه تاثیری در سبک زندگی‌تان دارد؟
  شام آخر مرد یخی چه بود؟
  تناسب اندام در میان‌سالی به معنای برخورداری از مغزی سالم و قلبی نیرومند است.
  باران چه الگوهایی را بر روی مریخ شکل داده است؟
  آزمایشی که دیدگاهی جدید به ذره‌ی بوزون هیگز داد.
  هابل خوشه‌ی کروی پُرجرمی را رصد کرد.
  چطور باید بفهمیم که در یک شبیه‌سازی کامپیوتری زندگی نمی‌کنیم؟
  تاییدی بر رابطه‌ی میان مصرف نمک و افزایش خطر مرگ
  نقش کافئین در محافظت و ترمیم ماهیچه‌ی قلب
  با تولید اکسیژن از آب، به فواصل فضایی دورتر سفر خواهیم کرد!
  سیارک یا دنباله‌دار؟ به‌راستی ماهیت آوموآموا چیست؟
  دو فسیل متعلق به دوره‌ی ادیاکاران کشف شد.
  اثر استرس بر گلبول‌های سفید و افزایش خطر حمله‌ی قلبی در بیماران دیابتی

  اولین گیاهان چه زمانی بر روی زمین به‌وجود آمدند؟

   
  مجله علمی ایلیاد - براساس ‌مطالعه‌ای جدید که در نشریه‌ی The National Academy of Sciences منتشر شده، اولین گیاهان ساکن زمین حدود ۵۰۰ میلیون سال قبل و در دوره‌ی کامبرین، ۱۰۰ میلیون سال قبل از آن‌چه تصور می‌شد، پدیدار شده‌اند.

  در چهار میلیارد سال اول تاریخ زمین، قاره‌ها به جز میکروب‌ها فاقد هرگونه حیاتی بودند. اما همه چیز با پیدایش گیاهان زمینی از نیاکان تالابی‌شان تغییر کرد و قاره‌ها با پیدایش گیاهان به زیستگاه‌هایی برای حیوانات تبدیل شدند. تاریخ حادثه‌ی شکل‌گیری گیاهان به قدیمی‌ترین گیاهان فسیلی یافت شده که حدود ۴۲۰ میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند، باز می‌گردد.

  مطالعه‌ای جدید که به رهبری پروفسور «فیلیپ دونوگه» از دانشگاه بریستول و دکتر «هارولد اشنایدر» از موزه‌ی تاریخ طبیعی لندن انجام شده، نشان می‌دهد که این حوادث به‌طور تقریبی، صدها میلیون سال پیش رخ داده است و لذا نتایج این تحقیق سبب تغییر درک تکامل زیستی سیاره‌ی زمین خواهد شد. گیاهان مهم‌ترین عامل در فرسایش شیمیایی صخره‌های قاره‌ای به شمار می‌آیند که پروسه‌ی کلیدی در چرخه‌ی کربن بوده و جو و آب‌و‌هوای زمین را در طول میلیون‌ها سال تنظیم نموده است.

  نویسندگان در این مطالعه از روش ساعت مولکولی استفاده نمودند و به‌منظور ایجاد دوره‌ی زمانی تکاملی، شواهدی را از تفاوت‌های ژنتیکی بین گونه‌های زنده و اجداد مشترک فسیلی آن‌ها ترکیب نمودند تا از طریق آن، خلاء موجود در سوابق فسیلی موجود را برطرف سازند.

   دکتر «جنیفر موریس»، از دانشگاه بریستول در این خصوص می‌گوید: «گسترش جهانی گیاهان و سازگاری آن‌ها با زندگی بر روی این سیاره‌ی خاکی، منجر به افزایش میزان فرسایش قاره‌ای شد که در نهایت به کاهش چشم‌گیر میزان دی‌اکسیدکربن گازهای گلخانه‌ای در جو و خنک شدن آب و هوای جهانی منجر گردیده است.» تلاش‌های قبلی برای مدل‌سازی این تغییرات در جو زمین، به این نتیجه ختم شد که فسیل‌های گیاهی دارای ارزش اساسی هستند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که این دوره‌های فسیلی، منشاء گیاهان زمین را دست کم گرفته‌اند و بنابراین در این مدل‌ها باید تجدید نظرهایی صورت پذیرد.

  دکتر «مارک پاتیک»، نویسنده‌ی اصلی و استاد دانشگاه بریستول، در این خصوص بیان داشت: «این سوابق فسیلی بسیار پراکنده و ناقص هستند و قطعاً نمی‌توانند راهنمای قابل اعتمادی را برای شناسایی سرمنشاء گیاهان زمین ارائه نمایند. لذا ما به جای تکیه صرف بر سوابق فسیلی، از رویکرد ساعت مولکولی برای مقایسه تفاوت‌های موجود در ترکیب ژن‌های گونه‌های زنده استفاده نمودیم و پس از آن این تفاوت‌های ژنتیکی نسبی با استفاده از دوره‌های فسیلی مختلف به چارچوبی برای حلقه‌های گمشده‌ی اعصار فسیلی تبدیل شدند. نتایج ما نشان می‌دهد که اجداد گیاهان زمین در دوره‌ی کامبرین میانی می‌زیسته‌اند که مشابه با سن اولین حیوانات شناخته شده زمینی است.»

  یکی از مشکلات موجود در این مطالعه این است که روابط میان اولین گیاهان زمین شناخته شده نیست. بنابراین، دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که روابط متفاوت میان گیاهان، زمان پیدایش آن‌ها را در این سیاره‌ی خاکی تغییر خواهد داد. نویسندگان در این خصوص اذعان داشته‌اند: «ما از فرضیه‌های مختلفی در مورد روابط بین گیاهان زمین استفاده نمودیم و بر این باوریم که تغییر روابط، سن اولین گیاهان زمین را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. لذا هر گونه تلاش‌های آینده، برای مدل‌سازی تغییرات جوی در اعصار گذشته، باید طیف وسیعی از عدم قطعیت‌ها را که ما در اینجا لحاظ نمودیم، در نظر گیرد.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.