پول چرک کف دست است یا مایه‌ی شادی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • حل معمای غرق شدن زیردریایی استرالیایی، پس از یک قرن
  ریزگردهای صحرای بزرگ آفریقا چه تاثیری بر بارش باران دارند؟
  پیامدهای خوب و بد طوفان مریخی بر کاوشگرها و مدارگردها
  رویدادهای نجومی مهرماه ۱۳۹۷
  بلند پروازی خودروی کمتر شناخته شده‌ی فرانسوی
  پروتون‌ها بر روی خواص ستاره‌های نوترونی تاثیر می‌گذارند!
  کشف لوحی ۱،۵۰۰ ساله متعلق به قوم مایا در گواتمالا
  نوع تازه‌ای از نورون انسان به‌نام میوه‌ی گل رز کشف شد!
  میراث تلسکوپ فضایی کپلر، آیا ما در کیهان تنها هستیم؟
  خطر استفاده از فلزات سمی برای قلب
  رصد سحابی کارینا، در طیف فروسرخ
  چاپگری که با امواج صوتی چاپ می‌کند!
  محققان اندام کوچک جدیدی در دستگاه ایمنی انسان شناسایی کردند!
  دست‌ها را باید شست! در استفاده از شوینده‌های دست، بیشتر دقت کنید.
  پیش‌بینی احتمال وقوع پس‌لرزه با کمک هوش‌مصنوعی گوگل
  نزدیک و نزدیک‌تر، به شفق‌های قطبی زحل
  کامپیوتر کوانتومی، دو نوع ماده‌ی عجیب را شبیه‌سازی می‌کند!

  پول چرک کف دست است یا مایه‌ی شادی

   
  مجله علمی ایلیاد - این تحقیق نشان می‌دهد که پول، مردم سراسر جهان را چقدر خوشحال می‌کند. طبق تحقیقات جدید دانشگاه پوردو، در اینکه چه مقدار پول برای خوشحال کردن افراد لازم است و اینکه این مقدار در سراسر جهان متفاوت است، نقطه‌ی بهینه‌ای وجود دارد.

  «اندرو تی جب»، نویسنده‌ی اصلی و دانشجوی دکتری در گروه علوم روانشناسی، گفت: «ممکن است مانند آنچه که در تلویزیون می‌بینیم و آنچه که تبلیغات به ما می‌گویند، شگفت‌آور باشد؛ وقتی نشان دهیم که هیچ سقفی در مورد اینکه برای خوشبختی و شادی به چه مقدار پول نیاز است، وجود ندارد. اما اکنون می‌دانیم که آستانه‌هایی برای آن وجود دارد. در این مورد بحث شده است که پول در چه نقطه‌ای دیگر، سطح رفاه ما را تغییر نمی‌دهد. دریافتیم که نقطه‌ی درآمد ایده‌آل برای ارزیابی زندگی ۹۵ هزار دلار و برای رفاه عاطفی ۶۰ هزار دلار است. البته این مقدار برای هر فرد است و برای خانواده‌ها بالاتر خواهد بود.»

  رفاه عاطفی، یا احساسات، احساسات روزمره‌ی فرد است، مانند احساس خوشحالی، هیجان، غم و خشم. ارزیابی زندگی، رضایت واقعی از زندگی، ارزیابی کلی از چگونگی انجام دادن امور است و به احتمال زیاد تحت تاثیر اهداف بالاتر و مقایسه با دیگران قرار می‌گیرد. جب گفت: «تنوع‌های قابل ملاحظه‌ای در مناطق جهان وجود داشت و در مناطق ثروتمندتر رضایت بیشتری از زندگی داشتند. شاید به این دلیل که ارزیابی‌ها بیشتر تحت تاثیر استانداردهایی است که افراد با آن خودشان را با دیگر افراد مقایسه می‌کنند.»

  حوزه‌ی تخصص جب، روانشناسی صنعتی سازمانی است. نویسنده‌ی ارشد این مقاله، «لوییز تی»، استادیار علوم روانشناسی است. این تحقیق در مجله‌ی in Nature Human Behaviour منتشر شده است.

  این تحقیق بر اساس داده‌هایی از نظرسنجی جهانی گالوپ است که نمونه‌ی نظرسنجی نماینده‌ای بیش از ۱.۷ میلیون نفر از ۱۶۴ کشور است و تخمین‌ها بر اساس قدرت خرید و سوالات مربوط به رضایت از زندگی، رفاه و سلامت محاسبه شد. برای گزارش این مطالعه، مقادیر به دلار آمریکا بیان شده است و داده‌ها در سطح فرد است، نه در سطح خانواده.

  این مطالعه همچنین نشان می‌دهد هنگامی که فرد به آستانه برسد، افزایش‌های بیشتر در درآمد با کاهش رضایت از زندگی و کاهش سطح رفاه و سلامت ارتباط دارد. شاید به این دلیل که پول برای رفع نیازهای اولیه، خرید راحتی و تسهیلات و شاید حتی برای بازپرداخت وام مهم است، اما تا حدی. بعد از اینکه نقطه‌ی بهینه برآورده شد، افراد با خواسته‌هایی از قبیل دنبالِ منافع مادی بودن و مشارکت در مقایسه‌های اجتماعی که به‌طور عجیبی سطح رفاه را پایین می‌آورد، تحریک می‌شوند.

  جب گفت: «در این نقطه آن‌ها از خودشان می‌پرسند که به‌طور کلی من دارم چیکار می‌کنم؟ و من چگونه با دیگر افراد مقایسه می‌شوم؟ کاهشی اندک، سطح رفاه فرد را به افرادی که درآمدِ کمی کمتر دارند، نزدیک می‌کند، شاید به علت هزینه‌هایی که از بالاترین درآمدها حاصل می‌شود. این یافته‌ها به موضوع گسترده‌تری از پول و شادی در تمام فرهنگ‌ها می‌پردازد. پول فقط بخشی از آن چیزی است که ما را خوشحال می‌کند و ما در مورد محدودیت‌های پول، بیشتر می‌آموزیم.»
   
  نوشته: ScienceDaily
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.