سیستم شبه بلاک‌چین گوگل در فضای ابری منتشر خواهد شد.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • سیستم شبه بلاک‌چین گوگل در فضای ابری منتشر خواهد شد.

   
  مجله علمی ایلیاد - در طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ میلادی، در دورانی که برخی افراد، تنها مفهوم و نام «بلاک‌چین» و آنچه که می‌توان با آن انجام داد را شنیده بودند، گوگل استارتاپ‌های بلاک‌چین خود را راه‌اندازی کرد و باعث میلیون‌ها دلار سودرسانی به افراد شد. تنها شرکتی دیگر در آن دوره، پول بیشتری را بر روی بلاک‌چین سرمایه‌گذاری کرد. در سال ۲۰۱۶ گوگل، سروِر ابری را بر روی توسعه‌دهندگان بلاک‌چین باز کرد.

  اکنون گوگل به نقطه‌ای رسیده که می‌تواند سود حاصل از سال‌ها تحقیق و صرف بودجه‌ی خود را برداشت نماید. در این راستا، نهادهای صنعتی به خبرگزاری بلومبرگ گفته‌اند که گوگل قصد دارد سیستم شبه بلاک‌چین را برای حمایت از کسب و کارهای موجود در سروِر ابری خود به کار گیرد.

  استفاده از سرور ابری، مانند کرایه‌ی انباری ذخیره‌سازی است. شما مبلغی معین را برای فضای مشخصی پرداخت می‌کنید، این فضا تنها بر روی سرورهای شرکت و نه بر روی سرورهای غیرقابل اعتماد، در دسترس است. کالاهای درون این انبار ذخیره‌سازی را داده‌های شما تشکیل می‌دهند و قفل آن نیز، پسوردی است که برای محافظت از اطلاعات ارزشمند خود از آن استفاده می‌کنید.

  با این وجود، دزدی کارکشته می‌تواند قفل انبار شما را بشکند و اموالتان را به سرقت ببرد و همین امر نیز برای فضای ذخیره‌سازی داده‌های‌تان صدق می‌کند، یعنی هکری خبره می‌تواند به سرورهای شرکت ذخیره‌سازی ابری نفوذ کرده و به داده‌های‌تان دسترسی یابد.

  اما بلاک‌چین، چنین امری را غیرممکن می‌سازد. شرکت‌ها از رویکردهای مختلفی برای ذخیره‌سازی داده‌های ابر مبتنی بر بلاک‌چین خود استفاده می‌کنند، اما ایده‌ی اصلی تمام این رویکردها این است که داده‌های شما «غیرمتمرکز» هستند، یعنی به جای اینکه مجموعه جواهرات خود را در یک انبار واحد ذخیره کنید، می‌توانید هر کدام از جواهرات را در قفسه‌های قفل‌دار مختلف نگهداری کنید.

  حتی می‌توانید برای حفظ ایمنی بیشتر، از داده‌های خود نسخه‌برداری کنید و سپس آن‌ها را در قفسه‌های قفل‌دار مختلف ذخیره کنید. در سیستم ابری، پشتیبانی شده توسط بلاک چین، فایل‌های شما همانند این مجموعه جواهرات هستند. داده‌ها به بیت‌ها شکسته و در دسته‌ای از سرورها ذخیره می‌شوند و شما تنها کسی هستید که کلید لازم برای کنار هم قرار دادن تمام آن‌ها را دارید.

  با توجه به آسیب‌های ناشی از هک اطلاعات توسط افراد مختلف، گوگل می‌تواند با وعده‌ی ارائه‌ی امنیت تقریباً غیرقابل نفوذ بلاک‌چین، مردم را از شرکت‌هایی که خدمات ذخیره‌سازی غیرامن و سنتی را ارائه می‌دهند، دور کند. به گفته‌ی یک منبع آگاه، گوگل قصد دارد نسخه‌ی «برچسب سفید» از سیستم خود را نیز منتشر نماید و این بدان معناا ست که اشخاص ثالث می‌توانند برای مشتریان، همان سیستمی را که گوگل ارائه می‌دهد، فراهم کنند، اما این کار را در سرورهای خود و با نام تجاری خودشان، انجام خواهند داد.

  این شرکت‌ها برای این کار مجبور به پرداخت مبلغ مشخصی به گوگل هستند. سوالی که هم اکنون پیش می‌آید، این است که چرا زمانی که می‌توانیم  سیستم ذخیره‌سازی ابر پشتیبانی شده، توسط بلاک‌چین را از گوگل خریداری کنیم، باید نسخه مربوط به خود را ایجاد نماییم؟

  مطمئناً گوگل تنها شرکتی نیست که برای ذخیره‌سازی داده‌های ابری از بلاک‌چین استفاده می‌کند، اما این شرکت، تاریخ انتشار مشخصی را برای سیستم خود تعیین نکرده است، بنابراین یکی از رقبا یا یکی از شرکت‌های بزرگ موجود در این عرصه و یا حتی یک استارتاپ، می‌تواند محصول خود را سریع‌تر به بازار عرضه کند. اما حتی اگر شرکت دیگری، سریع‌تر نیز این کار را انجام دهد، باز هم به محض ورود گوگل به این عرصه، بلافاصله تبدیل به بازیگر برجسته‌ی این حوضه می‌شود.
   
  نوشته: کریستین هاسر
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.