اقدام دوازده میلیون دلاری برای ریشه‌کنی آنفولانزا!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • اقدام دوازده میلیون دلاری برای ریشه‌کنی آنفولانزا!

   
  مجله علمی ایلیاد - دنیای واقعی مانند هالیوود نیست. به رغم آنچه که در تلویزیون می‌بینیم، در برابر بیماری مسری، ما گروه‌های متخصص آماده‌به‌کاری در صورت بُروز اولین علائم شیوع جهانی، نداریم. «بیل گیتس» در طول سخنرانی خود برای انجمن پزشکی ماساچوست در شاتوک، بر این موضوع تاکید کرد و گیتس آماده است تا ۱۲ میلیون دلار را صرف کمک به این امر کند.

  انجمن پزشکی ماساچوست و مجله‌ی پزشکی نیوانگلند، هر ساله جلسه‌ای شامل هیئت مشاوران و سخنرانان را با تمرکز بر موضوع خاصی مربوط به سلامت، ارائه می‌دهد. امسال آن موضوع، همه‌گیری بود. چه سخنرانی بهتر از بیل گیتس که بنیاد وی تلاش می‌کند با برخی از بزرگ‌ترین تهدیدات سلامت عمومی، مانند HIV و مالاریا، مبارزه کند؟

  گیتس در طول سخنرانی‌اش به گذشته، حال و آینده‌ی آمادگیِ ما برای شیوع، اشاره کرد. وی گفت: «ما راهی طولانی را آمده‌ایم، اما هنوز راهی طولانی را باید طی کنیم.» در سال ۱۸۸۹، آنفولانزای روسی اولین آنفولانزای همه‌گیری بود که در سراسر قاره‌ها پخش شد. چند دهه بعد، آنفولانزای همه‌گیرِ ۱۹۱۸، طی چند هفته ۶۷۵،۰۰۰ نفر را کُشت.

  خوشبختانه امروزه برای ما که زنده مانده‌ایم، نسبت به زمانی که آن بیماری‌ها برای اولین بار رخ می‌داد، واکسن، دارو و ابزارهای تشخیصی وجود دارد که در بررسی مواثرتر شیوع به ما کمک می‌کند. اما طبق گفته‌های گیتس، ما هنوز از جنبه‌های زیادی عقب هستیم. وی به ویروسِ «H1N1 2009» و شیوع اخیر اِبولا در غرب آفریقا، اشاره کرد. در این دو شرایط، جهان به اندازه‌ی کافی سریع پاسخ نداد. ما نمی‌توانیم بیماری‌ها را با سرعتی که پخش می‌شوند، دنبال کنیم. سیستم‌های بهداشت محلی ما به‌سادگی متلاشی شد. مردم می‌مُردند چون ما آماده نبودیم.

  گیتس به مخاطبان گفت: «دنیا باید به‌طور جدی و به طرق مختلف آماده‌ی بیماری‌های همه‌گیر جهانی باشد؛ گویی که برای جنگ آماده می‌شود.» راهی برای آمادگی بهتر برای پیشگیری از بیماری همه‌گیر بعدی، توسعه‌ی سلاح‌های بهتر برای مبارزه با شیوع بیماری است. به این ترتیب، بنیاد بیل و «ملیندا گیتس» با خانواده‌ی گوگل و «لری پیج»، مدیر عامل الفبا، چالش بزرگ جهانی توسعه‌ی واکسن جهانی آنفولانزا را راه‌ انداختند.

  طبق ادعای صاحب‌نظران، هدف، یافتن راه‌حل جهانی تغییردهنده‌ای برای بررسی آنفولانزای فصلی و نیز آنفولانزای همه‌گیر است. سازمان بهداشت جهانی «WHO» تخمین زده که در سال بعد حدود ۲۹۰،۰۰۰ تا ۶۵۰،۰۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند، در حالی که آنفولانزای همه‌گیری که کمتر رایج است، می‌تواند حتی مرگبارتر هم باشد.

  چالش بزرگ، جایزه‌ی ۲۵۰،۰۰۰ تا دو میلیون دلاری را برای تامین مالی بیش از دو سال، به پروپوزال‌های امیدوارکننده‌ی واکسن جهانی آنفولانزا اعطا می‌کند. سپس، آن پروژه‌هایی که اطلاعات مفهومی مهم و امیدوارکننده را نشان می‌دهند، مانند موفقیت در مدل‌های حیوانی، می‌توانند برای مطالعات بیشتر، جایزه‌ای تا حدود ده میلیون دلار درخواست کنند.

  بنیاد گیتس در رابطه با این چالش، وسیع و سریع فکر می‌کند. آن‌ها فقط به واکسن جهانی آنفولانزا توجه دارند، نه واکسنی که ممکن است برای مقابله با آسیب‌های خاص آنفولانزا یا در برخی جمعیت‌های خاص، عمل کند و می‌خواهند  تا سال ۲۰۲۱ میلادی، برای آزمایش‌های بالینی آماده باشند. ممکن است ما امروزه استاندارد هالیوود در رابطه با آماده بودن برای شیوع را برآورده نکنیم، اما اگر بیل گیتس چیزی در این خصوص بگوید، ممکن است در آینده‌ای بسیار نزدیک بتوانیم حتی آن استانداردها را هم برآورده کنیم.
   
  نوشته: کریستین هاوسر
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.