اکنون ما می‌دانیم چند ستاره داریم!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • حل معمای غرق شدن زیردریایی استرالیایی، پس از یک قرن
  ریزگردهای صحرای بزرگ آفریقا چه تاثیری بر بارش باران دارند؟
  پیامدهای خوب و بد طوفان مریخی بر کاوشگرها و مدارگردها
  رویدادهای نجومی مهرماه ۱۳۹۷
  بلند پروازی خودروی کمتر شناخته شده‌ی فرانسوی
  پروتون‌ها بر روی خواص ستاره‌های نوترونی تاثیر می‌گذارند!
  کشف لوحی ۱،۵۰۰ ساله متعلق به قوم مایا در گواتمالا
  نوع تازه‌ای از نورون انسان به‌نام میوه‌ی گل رز کشف شد!
  میراث تلسکوپ فضایی کپلر، آیا ما در کیهان تنها هستیم؟
  خطر استفاده از فلزات سمی برای قلب
  رصد سحابی کارینا، در طیف فروسرخ
  چاپگری که با امواج صوتی چاپ می‌کند!
  محققان اندام کوچک جدیدی در دستگاه ایمنی انسان شناسایی کردند!
  دست‌ها را باید شست! در استفاده از شوینده‌های دست، بیشتر دقت کنید.
  پیش‌بینی احتمال وقوع پس‌لرزه با کمک هوش‌مصنوعی گوگل
  نزدیک و نزدیک‌تر، به شفق‌های قطبی زحل
  کامپیوتر کوانتومی، دو نوع ماده‌ی عجیب را شبیه‌سازی می‌کند!

  اکنون ما می‌دانیم چند ستاره داریم!

   
  مجله علمی ایلیاد - داده‌های گایا، درک بهتری از تکامل ستاره‌ای و باستان‌شناسی کیهانی را به ستاره‌شناسان ارائه می‌دهند. همان‌طور که وعده داده شده بود، گایا برای دومین بار، در روز چهارشنبه اطلاعات خود را برای عموم منتشر کرد که این داده‌ها جزئیات جدیدی در مورد تقریباً ۱.۳۸ میلیارد ستاره را ارائه می‌دهد. رصدخانه‌ی آژانس فضایی اروپاییِ گایا، برای تکمیل نقشه‌ی آسمان‌ها تقریباً در نیمه‌ی راه است. در حال حاضر این ماموریت، جامع‌ترین و دقیق‌ترین نقشه‌ی کهکشان راه‌شیری را به همراه اطلاعات مجموع ۱.۷ میلیارد ستاره، تهیه کرده است.

  این انتشار داده، شامل مشاهداتِ جمع‌آوری‌شده بین ژوئیه‌ی ۲۰۱۴ تا مه ۲۰۱۶ بود و بر اساس اولین انتشار داده، که در سال ۲۰۱۶ به اشتراک گذاشته شده است، بود. «آنتونی براون»، ستاره‌شناس دانشگاه لیدن در هلند، در مصاحبه‌ای گفت: «دومین انتشار داده‌ی گایا، جهش عظیمِ رو به جلویی را در خصوص ماهواره‌ی هیپارکوسِ آژانس فضایی اروپا، گایای اسبق و اولین ماموریت فضایی برای ستاره‌شناسی نشان می‌دهد که در حدود ۱۱۸،۰۰۰ ستاره را تقریباً در ۳۰ سال گذشته بررسی کرده است.»

  گایا که در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده است، در راستای جمع‌آوری بزرگ‌ترین و دقیق‌ترین کاتالوگ فضایی سه بعدی در تاریخ کار می‌کند. وقتی ماموریت گایا کامل شود، این رصدخانه‌ی فضایی یک درصد از صد میلیارد ستاره‌ی جهان را بررسی خواهد کرد. گایا از اهداف خود چندین بار عکس می‌گیرد و در هر بار، رصدخانه اطلاعاتی را در مورد موقعیت و روشناییِ هر ستاره جمع‌آوری می‌کند. از آنجایی که گایا ستاره‌ها را چندین بار بررسی می‌کند، می‌تواند حرکت واقعی هر ستاره در آسمان و مسیر مدار هر ستاره در دنیا را ترسیم کند.

  در این انتشار جدید، سرعت‌های شعاعیِ ۲.۷ میلیون ستاره و دمای سطح برای ۱۶۱ میلیون ستاره تخمین زده شده است. این انتشار داده شامل اندازه‌گیری‌های شعاع و درخشندگی ۷۶ میلیون ستاره نیز بود. اگرچه انتظار می‌رود که وقتی دانشمندان این داده‌های جدید را تجزیه و تحلیل می‌کنند، اکتشافات شگفت‌انگیزِ بسیاری ارائه شود، اما اکنون محققان در حال استفاده از کاتالوگِ به‌روزشده هستند تا جمعیت‌های مختلف ستاره‌ها را شناسایی کنند، گروه‌های ستاره‌ای را از لحاظ موقعیت، سن و نوع متمایز کنند.

  امید است که داده‌های گایا در عصر جدیدی از تحقیقات در زمینه‌ی باستان‌شناسیِ کیهانی، مطالعه‌ی تاریخ و تکامل کهکشان از طریق تجزیه و تحلیل روابط بین گروه‌های مختلف ستارگان، راهنما باشد.
   
  «فرد جانسن»، مدیر ماموریت گایا در سازمان فضایی اروپا، گفت: «گایا در نوع خودش بهترین ستاره‌شناس است. دانشمندان تا چندین سال مشغول بررسی این داده‌ها خواهند بود و ما آماده‌ایم که از سیل عظیم اکتشافاتی که از رازهای کهکشان ما پرده برمی‌دارد، شگفت‌زده شویم.»
   
  نوشته: بروکس های
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.