ردپای زحل در نقاط دیگر منظومه‌ی شمسی دیده شد!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟
  آیا میلیاردر علم‌دوست، واقعاً میلیاردر هنرمند را به فضا می‌فرستد؟
  مشاهده‌ی ماده‌ای که با یک‌سوم سرعت نور به درون سیاهچاله‌ای سقوط کرد.
  خواب منظم می‌تواند عامل مهمی در سلامتِ انسان باشد.

  ردپای زحل در نقاط دیگر منظومه‌ی شمسی دیده شد!

   
  مجله علمی ایلیاد - گروهی از محققان از فرانسه و آمریکا، شبیه‌سازی کامپیوتری از توسعه‌ی منظومه‌ی شمسی ساخته‌اند و بر مشتری و منشاء قمرهایش تاکید کرده‌اند. در مقاله‌ی این گروه که در arXiv آپلود شده، آن‌ها اطلاعاتی را ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد ممکن است زحل نقش مهمی در تشکیل بزرگترین قمرهای مشتری ایفا کرده باشد.

  بیشتر دانشمندان کیهان‌شناسی موافق این نظر هستند که کوچک‌ترین قمرهای مشتری از جای دیگری وارد منظومه‌ی شمسی‌مان شده‌اند؛ از طرف دیگر، چنین تصور می‌شود که چهار عدد از بزرگترین قمرهای مشتری به نام‌های گانیمد، آیو، کالیستو و اروپا در نزدیکی خود سیاره تشکیل شده‌اند. اما به گفته‌ی محققان، این نظریه مشکل دارد.

  اگر مشتری در مسیر حرکت به دور خورشید همه چیز در مدارش را پاک‌سازی کرده، این قمرها چگونه توانسته‌اند تشکیل شوند؟ زیرا طبق این نظریه، گرانش همه چیز را بر سر راه جذب می‌کند، همان‌طور که مشتری تشکیل شده! برای کسب اطلاعات بیشتر و حل احتمالی این مسئله، محققان شبیه‌سازی کامپیوتری ساختند تا نشان دهند که مشتری و سیارات نزدیک دیگر، چگونه تشکیل شده‌اند.

  طبق گزارش این گروه، این شبیه‌سازی نشان داد که احتمالاً زحل در ساخت قمرهای مشتری نقش داشته، یعنی به حدی نزدیک به مشتری حرکت کرده که موادی که در لبه‌ی مسیری که سیاره‌ی بزرگ‌تر پاک‌سازی کرده به دور خورشید می‌چرخیدند را مختل کرده است؛ در نتیجه بعضی از مواد توانستند وارد این فضای پاک‌سازی‌شده شوند. این مواد توانستند با یکدیگر ادغام شوند تا چهار قمر بزرگی که امروزه می‌بینیم را تشکیل دهند.

  این گروه با بررسی بیشتر شبیه‌سازی بیان کرد که یافته‌هایش می‌تواند بر مطالعه‌ی منظومه‌های ستاره‌ای دیگر تأثیر بگذارد؛ منظومه‌هایی که سیارات بسیاری دارند نیز ممکن است چنین روندی را طی کرده باشند. در چنین مواردی، دانشمندان می‌خواهند سیارات بزرگتر را دقیق‌تر بررسی کنند تا ببینند آیا آن‌ها نیز قمرهای بزرگی دارند که می‌توانند دربردارنده‌ی حیات باشند؟

  به گفته‌ی محققان، این شبیه‌سازی حامل سناریوی محتمل در مورد توسعه‌ی قمرهای بزرگتر مشتری است، اما هنوز توضیح نمی‌دهد که چرا این چهار قمر از مواد مختلفی ساخته شده‌اند؟ به نظر منطقی است که فرض کنیم اگر این قمرها از یک نوع سنگ، غبار و گاز ادغام می‌شدند، بسیار شبیه یکدیگر بودند.

  محققان بر این باورند که چهار قمر گالیله‌ای پُرجرم در یک دیسک پیرامون سیاره در مراحل آخر تشکیل مشتری شکل گرفته‌اند. درحالی‌که وجود دیسکی پیرامون مشتری با شبیه‌سازی‌های هیدرودینامیکی تایید شده، دانشمندان در زمینه‌ی منشاء و مکانیزم‌های تحویل عناصر سازنده‌ی قمرها به توافق نرسیده‌اند. باز شدن یک شکاف در دیسک پیرامون خورشید می‌تواند، مشتری را از منابع اصلی مواد جامد جدا کرده باشد.

  هرچند، ذخیره‌ای‌ از اجرام کوچک و بیشمار آسمانی باید در لبه‌ی خارجی شکاف مشتری باقی مانده باشد، در جایی‌که مواد جامد گیر افتاده و در طول زمان انباشته شدند. در اینجا نشان می‌دهیم که تشکیل هسته‌ی زحل درون این محل ذخیره یا مهاجرت آن به داخل باعث شد، اجرام کوچک و بیشمار آسمانی از این محل ذخیره مجدداً در مشتری و منظومه‌ی شمسی داخلی توزیع شوند و بدین ترتیب مواد کافی برای تشکیل قمرهای گالیله‌ای را فراهم کرده و کمربند اصلی را مملو از سیارک‌های ابتدایی کند.

  متوجه شدیم که مدار اجرام کوچک و بیشمار آسمانی که در دیسک پیرامون مشتری گیر افتاده از طریق اصطکاک با گاز در سیستمی فشرده که با میزان اشعه‌ی کنونیِ قمرهای گالیله‌ای قابل مقایسه است، به گردش درآمده است. نقش تعیین کننده‌ی زحل در مکانیزم تحویل دلالت‌های قوی برای تشکیل قمرهای پرجرم در اطراف سیارات غول‌پیکر فراخورشیدی دارد، زیرا آن‌ها ترجیحاً در اطراف سیارات در چند منظومه‌ی‌ ستاره‌ای تشکیل شده‌اند.
   
  نوشته: باب ایرکا
  ترجمه: سحر الله‌وردی -مجله علمی ایلیاد
  منبع: phys.org
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.