حمام سونا چه فوایدی دارد؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • حمام سونا چه فوایدی دارد؟

   
  مجله علمی ایلیاد - طبق مطالعه‌ای ۱۵ ساله که در مجله‌ی Neurology منتشر شد، زنان و مردان میان‌سال و سالخورده‌ای که به‌طور مکرر حمام سونا می‌گیرند، خطر ابتلا به سکته‌ای جدید را به میزان قابل توجهی در خود کاهش می‌دهند. در این مطالعه‌ی جدید، افرادی که در هفته چهار تا هفت بار از سونا استفاده می‌کردند، نسبت به کسانی که هفته‌ای یک‌بار از سونا استفاده می‌کردند، ۶۱درصد کمتر در معرض خطر سکته بودند. سکته یکی از علل عمده‌ی از کار افتادگی در سراسر جهان است و بار اجتماعی و اقتصادی سنگینی را بر دوش جوامع قرار می‌دهد.

  کاهش این خطر در ارتباط با حمام سونا، توسط گروهی از دانشمندان دانشگاه‌های فنلاند شرقی، بریستول، لیستر، اموری، کمبریج و اینسبروک یافت شد. نویسنده‌ی ارشد مطالعه، دکتر «ستور کی کونوستور»، از دانشگاه بریستول، گفت: «حمام سونا فعالیت ایمنی برای بسیاری از افراد سالم و حتی افراد مبتلا به مشکلات قلبیِ پایدار است. این نتایج هیجان‌انگیز است، زیرا نشان می‌دهد که این فعالیتی که مردم برای آرامش و لذت از آن استفاده می‌کنند، می‌تواند تاثیرات مفیدی هم بر سلامت عروقی داشته باشد.»

  این یافته‌ها بر اساس مطالعه‌ی فاکتور خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی ایسکمیک کوپیو یا همان «KIHD» است و شامل ۱،۶۲۸ نفر با میانگین سنی ۶۳ سال و بدون سابقه‌ی سکته‌ی مغزی است. شرکت‌کنندگان این مطالعه، بر اساس فراوانی‌ استفاده از حمام سونای سنتی فنلاندی با رطوبت نسبی ۱۰ تا ۲۰ درصد به سه گروه تقسیم شدند؛ افرادی که هفته‌ای یک بار از سونا استفاده می‌کردند، افرادی که هفته‌ای دو یا سه بار حمام سونا می‌گرفتند و افرادی که چهار تا هفت بار در هفته به سونا می‌رفتند. هر چه تعداد دفعات سونا بیشتر بود، قرار گرفتن در معرض خطر سکته کمتر بود.

  خطر سکته در میان کسانی که دو یا سه بار در هفته حمام سونا می‌گرفتند و کسانی که چهار تا هفت جلسه در هفته حمام سونا می‌گرفتند، نسبت به کسانی که هفته‌ای یک بار از سونا استفاده می‌کردند، به ترتیب ۱۴درصد و ۶۱درصد کاهش یافت. دکتر کونوستور گفت: «این یافته‌ها بسیار مهم است و مزایای متعدد سلامت استفاده‌ی مکرر از حمام سونا را برجسته می‌کند.» حتی هنگام در نظر گرفتن فاکتورهای متعارف خطر سکته، مانند سن، جنسیت، شاخص وزن بدن، چربی خون، مصرف الکل، فعالیت بدنی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی هم این ارتباط همچنان وجود داشت. تاثیر این ارتباط در زنان و مردان مشابه بود.

  دکتر کونوتسور افزود: «مطالعات قبلی نشان داده که حمام سونا می‌تواند با کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا، دمانس و مرگ و میر مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز ارتباط داشته باشد، اما این اولین مطالعه‌ در مورد استفاده از سونا و خطر سکته‌ی مغزی است. به نظر می‌رسد که سونا در پایین آوردن فشار خون هم تاثیر دارد که این می‌تواند اثر مثبتی بر خطر سکته داشته باشد.»

  محدودیت مطالعه این بود که این مطالعه بر اساس سونای سنتی فنلاندی بود و نمی‌توان نتایج را در سایر انواع درمان قلب به‌کار برد، از جمله قرار گرفتن در معرض حرارت مادون قرمز، اتاق‌های بخار، و حمام‌های گرم.

  دکتر کونوتسور گفت: «از آنجایی که فقط افراد کمی در این مطالعه هرگز از سونا استفاده نکرده بودند، نمی‌توانیم افرادی که سونا می گیرند را با افرادی که هرگز از سونا استفاده نمی‌کنند، مقایسه کنیم. شواهد نشان می‌دهد که برخی افراد نباید از سونا استفاده کنند، از جمله کسانی که به تازگی دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند و افراد مبتلا به آنژین ناپایدار یا درد در قفسه سینه. افراد سالخورده‌ی مبتلا به فشار خون پایین باید هنگام استفاده از سونا احتیاط کنند و مواظب باشند.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: زهرا جهانبانی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.