مشاهده‌ی اولین آسیب انسانی از فوران آتشفشان هاوایی

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • مشاهده‌ی اولین آسیب انسانی از فوران آتشفشان هاوایی

   
  مجله علمی ایلیاد - تصور کنید گدازه‌ی آتشفشان به شما برخورد کند! پس از اینکه یکی از ساکنانِ جزیره‌ی بیگ در اثر ریختن گدازه آسیب دید، در حالی‌که در بالکنی در طبقه‎ی سوم ایستاده بود، مقامات رسمی هاوایی اولین آسیبِ ناشی از افزایش فعالیت آتشفشانی «کیلواوا» را گزارش دادند. بر اساس گزارش رویترز، یکی از سخنگویان زنِ شهردار هاوایی به‌نام «هری کیم» گفت که این فرد که مالک یکی از منازل در جاده‌ی مزارع نونی بود، در اثر ریختن گدازه، یکی از پاهایش را از قسمت ساق تا مچ از دست داد.

  این سخنگو به رویترز گفت: «پرتابِ گدازه می‌تواند به اندازه‌ی یک یخچال وزن داشته باشد. حتی مقادیر کوچکی از گدازه می‌توانند کشنده باشند.» جاده‌ی مزارع نونی، جاده‌ای مسکونی است که در شرق املاک لیلانی در پاهوا واقع شده است، جایی‌که بیشتر توجه به سمت افزایش فعالیت آتشفشانی کیلواوا ظرف هفته‌های اخیر جلب شده است. تا به امروز، حداقل ۲۳ شکاف در طول خط شمال شرقی-جنوب غربی در منطقه‌ی دهانه ایجاد شده که بیشتر آن‌ها در املاک لیلانی و باغ‌های لانیپونا بودند. گدازه‌ی بیرون ریخته شده ده‌ها خانه را خراب کرده است.

  در روزهای اخیر، جریان سریعی از گدازه از یکی از شکاف‌های فعال بیرون ریخته و به بزرگراه ۱۳۷ رسید و بر روی ساحل شرقی جزیره فرود آمد. این گدازه حدود ۶ کیلومتر از بزرگراه را مسدود کرد، یعنی بین جاده‌های کامایلی و پوهویکی، یکی از اصلی‌ترین مسیرهای فرار برای ساکنین ساحلی. مقامات رسمی در روزهای اخیر اعلام کردند که گدازه‌ وارد اقیانوس شده و به تمام مردم توصیه کردند از این منطقه دوری کنند تا از خطر احتمالیِ بخارهای سمیِ ناشی از برخورد گدازه با آب اقیانوس دور بمانند.

  بخار سمی زمانی ایجاد می‌شود که گدازه‌ی داغ به اقیانوس برخورد کند و حجمی از هیدروکلریک اسید و بخار را همراه با ذرات ریز شیشه در هوا منتشر کند. مرکز دفاع مدنی این شهرستان گفت که بخارهای سمی با باد حرکت می‌کنند و می‌توانند بدون هشدار تغییر مسیر دهند.

  این فعالیت باعث شد یک هفته خرابی به بار بیاید. «کریستین فیلیپس» از واشنگتن پست گزارش داد: «در روزهای اخیر، انفجار بزرگی بخارهای سمی و خاکستر را تا ارتفاع ۹،۱۴۴ متری در آسمان منتشر کرد. فردای آن‌روز، چند شکاف از جمله شکافی که به تازگی ایجاد شده گدازه‌های تازه را از قله‌ی کیلواوا پرتاب کردند و ۴۰ سازه را در صبح خراب کردند. در بعدازظهر، گدازه ۴۰ خانه در آن محل را تخریب کرد. چهار نفر با هلیکوپترهای گارد ملی شهرستان نجات پیدا کردند.»
  «جانت باب»، زیست‌شناس بررسی زمین‌شناختی آمریکا به خبرگزاری هاوایی گفت: «هرچه گدازه‌ها تازه‌تر و داغ‌تر باشد، پتانسیل جریان پیدا کردنِ گدازه بیشتر شده و مناطق بیشتری را پوشش می‌دهد.»

  یکی از ساکنان به نام «ایکایکا مارزو» صدای گدازه را به اندازه‌ی صدای ۲۰ جت که به‌طور همزمان در حیاط پشتی خانه تیک‌آف می‌کنند، تشبیه کرد. او به خبرگزاری هاوایی گفت: «نارنجک‌های بزرگ آن با زمین برخورد کرده و کل محل را به لرزه می‌اندازد.» در روز ۳۰ آوریل، بستر دهانه‌ی آتشفشان پو او در منطقه‌ی شکاف شرقی آتشفشان در هم فرو ریخت و جریانی از گدازه را به زیرزمین منتقل کرد. چند روز بعد، پس از چند زمین‌لرزه‌ی کوچک، گدازه‌ها راه خود را به سطح در ضلع شرقی جزیره در املاک لیلانی از سر گرفت و اولین شکاف‌ها را ایجاد کرد. جریان داغ و گازهای سمی دی‌اکسید گوگرد از دهانه بیرون ریخت، قبل از اینکه ماگما در هوا پخش شود. هزاران ساکن در جزیره‌ی بیگ که در نزدیکی جریانات گدازه زندگی می‌کردند، منازل خود را تخلیه کردند.

  اصل این مقاله در واشنگتن پست منتشر شده است.
   
  نوشته: امی بی وانگ
  ترجمه: سحر الله‌وردی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.