با بزرگترین تهدیدها برای سلامت بشریت آشنا شوید!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  با بزرگترین تهدیدها برای سلامت بشریت آشنا شوید!

   
  مجله علمی ایلیاد - بررسی جدیدی که در ماه جاری در مجله‌ی Addiction که، مجله‌ی رسمی انجمن مطالعات اعتیاد است منتشر شده، نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۵ مصرف الکل و دخانیات برای جوامع بشری، هزینه‌های سنگینی را در پی داشته و داروهای غیرقانونی توانسته‌اند ده‌ها میلیون نفر را مبتلا کنند. این بررسی با هدف فراهم آوردن اطلاعات به‌روز در مورد الکل، تنباکو و مواد مخدر و میزان مرگ و میر ناشی از  بیماری‌های مرتبط با استعمال این مواد انجام شده است. این مطالعه توسط پروفسور «لوئیزا دگنگراد» از دانشگاه نیوسات ولز سیدنی و همکارانش از استرالیا، ایالات متحده و اروپا انجام شد.

  نویسندگان این مطالعه، اطلاعاتی را که از سازمان بهداشت جهانی، اداره‌ی مواد مخدر و جرایم سازمان ملل و موسسه‌ی معیارهای بهداشت و درمان جهانی به‌دست آمده است، مورد استفاده قرار دادند. آن‌ها می‌گویند: «تقریباً یکی از ۷ بزرگسال در استرالیا تنباکو استعمال می‌کند و گزارش‌ها نشان می‌دهند که یکی از هر پنج بزرگسال، حداقل یک‌بار در ماه، در مصرف الکل زیاده روی کرده است. در مقایسه با سایر نقاط جهان، سرانه‌ی میزان مصرف الکل در کشورهای اروپای مرکزی، شرقی و اروپای غربی، بیشتر و به ترتیب برابر با ۱۱.۶۱، ۱۱.۹۸ و ۱۱.۰۹ لیتر است و بیشترین میزان مصرف در میان مصرف کنندگان این کشورها برابر با ۵۰.۵ درصد، ۴۸.۲ درصد و ۴۰.۲ درصد است.»

  در همین مناطق اروپایی، بیشترین شیوع استعمال سیگار نیز ثبت شده است. یعنی اروپای شرقی، ۲۴.۲، اروپای مرکزی ۲۳.۷ و اروپای غربی ۲۰.۹ درصد. دانشمندان می‌گویند: «در مقابل، استفاده از مواد مخدر غیرقانونی بسیار کمتر است. گزارش‌ها نشان می‌دهند که یک نفر از ۲۰ نفر در سال گذشته از  ماری‌جوانا استفاده نموده و گویا مصرف آمفتامین، مواد مخدر و کوکائین بسیار پایین‌تر است.» پروفسور دگنگراد و همکارانش می‌گویند که مهم‌ترین نقاط استعمال دخانیات، ایالات متحده، کانادا و استرالیا هستند. دگنگراد می‌گوید: «ایالات متحده و کانادا، بالاترین میزان استعمال  ماری‌جوانا و کوکائین را ثبت کرده‌اند.
   
  استرالیا بیشترین میزان استعمال آمفتامین (۴۹۱.۵ در هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر و همچنین میزان بالای وابستگی به ماری‌جوانا و کوکائین (۶۹۳.۷ و ۱۶۰.۵ در هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر) را ثبت کرده است. برخی از کشورها و مناطق دیگر مثل آفریقا، کارائیب و آمریکای لاتین و مناطق آسیایی هیچ‌گونه اطلاعاتی را در مورد مصرف مواد و هزینه‌های مربوط به سلامت ارائه نکرده‌اند. این کشورها معمولاً کشورهای کم درآمد و یا دارای درآمد متوسطی هستند که اغلب سیاست‌های تنبیهی مواد مخدر را در پیش گرفته و ممکن است ناآرامی‌های جدی سیاسی و اجتماعی را تجربه کنند.

  دگنگراد و همکارانش بیان کردند: «این کشورها به نظارت بیشتری نیاز دارند، زیرا آن‌ها در معرض خطر افزایش سریع مصرف مواد و هزینه‌های مربوط به سلامت هستند.»
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.