آیا روش انجماد تخمک محبوبیت خود را از دست داده است؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  آیا روش انجماد تخمک محبوبیت خود را از دست داده است؟

   
  مجله علمی ایلیاد - امروزه استفاده از روش انجماد تخمک‌ها برای استفاده از آن‌ها در آینده، در میان زنانی که قصد به تاخیر انداختن فرآیند فرزندآوری را دارند، رو به افزایش است، ولی تحقیقی که اخیراً انجام شده، نشان می‌دهد برخی از این زنان بعدها از اتخاذ چنین تصمیمی دچار احساس پشیمانی می‌شوند. با فراگیری این روش در ایالات متحده آمریکا، که تحت عنوان انجماد تخمک انتخابی شناخته می‌شود، نتایج تحقیق نشان داد بهتر است زنان بدون ملاحظات دقیق، دست به ذخیره‌سازی تخمک‌های خود در بانک ذخیره، نزنند.

  دکتر «هیسرها دلستون» دانش‌یار دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو، می‌گوید: «این فناوری تنها زمانی توصیه می‌شود که تنها راه برای فرزندآوری به شکل طبیعی و داشتن خانواده باشد.» وی در نشست خبری دانشگاه کالیفرنیا اعلام کرد: «نکته‌ی حائز اهمیت این است که با در نظر داشتن تمامی پیامدهای فناوری فوق برای زنان، در این زمینه در حال پیشرفت هستیم.»

  محققان معتقد هستند به‌طور ویژه زنانی که در مناطق شهری سکونت دارند، از این روش برای جلوگیری از ناباروری‌های مرتبط با سن بهره می‌گیرند تا از این طریق فرآیند فرزندآوری خود را به تعویق اندازند. در تحقیق فوق تعداد ۲۰۱ زن که در میانه‌ی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ تخمک‌های خود را به دلایل غیرپزشکی در UCSF منجمد کردند، مورد بررسی قرار گرفتند. هیچ یک از این زنان به دلیل دوره‌های درمانی سرطان و یا دیگر موارد مرتبط با سلامتی، اقدام به این کار نکرده بودند.

  در راستای انجام مطالعه‌ی فوق، برای زنان شرکت‌کننده، به مدت ۱۰ روز تزریق به منظور تحریک تخمدان‌ها صورت گرفت و پنج یا شش بار سونوگرافی انجام شد. زمانی که تخمدان این زنان، بالغ می‌شود، با سوزن و از طریق دیواره‌ی واژن، بازیابی می‌شوند. این بررسی سال‌ها پس از فرآیند انجماد کامل شد و در نهایت مشخص شد بیشتر زنانی که اقدام به این کار کردند، احساس عدم توانایی در خود داشتند.

  نظرسنجی از این زنان نشان داد، ۸۹ درصد از آنان اعتقاد داشتند حتی اگر هرگز قصد فرزندآوری نداشتند، از انجام فرآیند انجماد راضی خواهند بود، ولی بر طبق نتایج تحقیق، تقریباً نیمی از آنان احساسات پیچیده‌ای داشتند. در بیشتر این زنان احساس پشیمانی در سطحی متوسط بود؛ حال آنکه ۱۶ درصد از آن‌ها دچار تردید بسیار قوی بودند.

  سرپرست محققان مطالعه‌ی فوق، دکتر «النی گرین وود» از متخصصین علوم باروری و زنان و زایمان، می‌گوید: «در حالی که بیشتر زنان واکنش مثبتی به توسعه‌ی امکانات باروری پس از فرآیند انجماد از خود نشان می‌دهند، برای ما جای شگفتی بود که برای گروهی از این زنان مساله چندان ساده نبود. حتی برخی از آن‌ها آشکارا از اتخاد چنین تصمیمی ابراز تاسف می‌کردند.»

  وی اضافه کرد: «این مساله را می توان، یافته‌ای بسیار مهم قلمداد کرد، اگر چه در این تحقیق تمام دلایل مرتبط با چنین احساس تاسفی، مشخص نشده است. ولی آنچه برای ما روشن است، این امر است که انجماد تخمدان برای بسیاری از زنان چیزی فراتر از فرآیندی مطمئن و استاندارد است.»

  محققان اعلام کردند این تحقیق به طور میانگین دو سال پس از فرآیند انجماد تخمدان ادامه یافت که تا این زمان، تنها ۶ درصد از زنانی که درتحقیق و نظرسنجی فوق شرکت کرده بودند، از تخمدان‌های خود استفاده کرده و در واقع اقدام به فرزندآوری کردند. این مساله نشان می‌دهد، احساس پشیمانی فرد احتمالاً ارتباطی با تلاش ناموفق برای بارداری ندارد.

  زنانی که فرآیند بازیابی تخمدان را کمتر تجربه کرده‌اند، دارای احساسات پیچیده‌تری در این خصوص بودند. زنانی نیز که کمبود حمایت عاطفی داشتند یا اطلاعات کافی در این خصوص نداشتند، ترجیح دادند برای چنین تصمیمی بیشتر و جدی‌تر فکر کنند. گرین وود می‌گوید: «با تمرکز بر فناوری انجماد تخمک، قصد داشتیم قدمی به عقب برداریم تا به درک بهتری از نحوه‌ی تاثیرگذاری این فناوری بر مسیر زندگی زنان، دست یابیم و در واقع این گام را سرآغاز این راه می‌دانیم.»

  مطالعه فوق درتاریخ ۱۸ماه مِی در مجله‌ی women and fertility منتشر شده است.
   
  نوشته: HealthDay News
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.