فوران‌های آتشفشان هاوایی خطرناک‌تر می‌شوند!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  فوران‌های آتشفشان هاوایی خطرناک‌تر می‌شوند!

   
  مجله علمی ایلیاد - متخصصی هشدار داده‌اند؛ فوران آتشفشان «کیلائو» واقع در هاوایی می تواند منجر به مشکلات تنفسی و دیگر مشکلات سلامت برای ساکنین جزیره‌ی بزرگ هاوایی شود. دانشمند متخصص جو، در دانشگاه آلبانی نیویورک معتقد است، ساکنین منطقه علاوه بر احتمال مواجهه با جریان‌های ویرانگر لاوا، در معرض مقادیر بالایی از دود و خاکستر آتشفشانی سمی قرار خواهند داشت.

  «سارا لو» در نشست خبری دانشگاه اعلام کرد: «دود آتشفشان در جو منتقل و پخش می‌شود. به طور کلی ذرات بزرگتر به منشاء آتشفشان نزدیک هستند و ذرات کوچک‌تر به فواصل دورتری پخش شده و انتقال می‌یابند.»

  وی اضافه کرد، دود آتشفشان حاوی گاز دی‌اکسیدسولفور، مواد بسیار ریز و دیگر گازها و مواد سمی است که برای سلامت انسان‌ها و گیاهان مضر است. بر طبق گزارش مرکز خدمات پارک ملی نیویورک، فوران ماه جاری مقادیر بالا و بسیار خطرناکی دی‌اکسیدسولفور تولید کرده است که بر پوست انسان آثار بدی داشته و باعث التهاب چشم، بینی، گلو و ریه می‌شود.

  محققین همچنین اعلام کردند، دی‌اکسیدسولفور می‌تواند با دیگر مواد شیمیایی موجود در اتمسفر ترکیب شده و به ذرات ریزی منتقل شده و وارد ریه‌ی انسان شوند. اهمیت موضوع برای کودکان، سالمندان و بیماران ریوی بسیار بیشتر خواهد بود. همچنین ورزشکاران و افرادی که فعالیت‌های بدنی بیشتری دارند، در خطر بیشتری قرار دارند، چرا که در نفس‌های عمیق خود این آلودگی‌ها را وارد ریه‌ی خود می‌کنند.

  آتشفشان کیلائو، در میان پنج آتشفشان جزیره‌ی بزرگ، فعال‌ترین آتشفشان محسوب می‌شود. در تاریخ ۱۶ مِی ۲۰۱۸، هشدار قرمزی اعلام شد و از آن زمان، دو جریان لاوا به اقیانوس آرام رسیده است. متخصصان معتقد هستند اینکه تهدید فوق تا کی ادامه خواهد یافت، به شرایط آب و هوایی و فعالیت آتشفشان بستگی دارد. لو می‌گوید: «هر چه گدازه‌های پرتابی فوران آتشفشان تا ارتفاع بیشتری بالا بروند، اثرات آن‌ها برای مدت طولانی‌تری در جو باقی می‌مانند.»

  خاکستر آتشفشانی می‌تواند عملکرد موتور هواپیماها را دچار اخلال نماید. محققان دانشگاه هاوایی و آزمایشگاه تحقیقاتی جوی در نشست خبری اعلام داشتند که در تلاش هستند، میزان خاکستر موجود را مورد بررسی قرار داده و از این طریق امنیت پروازها را تامین نمایند.

  لو گفت: «الگوهای باد و فوران‌های دیگر از عواملی هستند که می‌توانند بر چگالی خاکستر آتشفشانی در جو موثر باشند، ولی بیشتر این خاکسترها با گذشت روزها و هفته‌ها از هوا زدوده می‌شوند. دی‌اکسیدسولفور می‌تواند تاثیر منفی گاز گلخانه‌ای دی‌اکسیدکربن را داشته و باعث جلوگیری از گرمایش زمین شود.»

  وی اضافه کرد: «مثالی که در این مورد می‌توان مطرح کرد، فوران کوه «پیناتوبو» در سال ۱۹۹۱ است. پراکندگی افشانه‌ها در حجم زیاد از این کوه، منجر به میزان قابل توجه خنک شدن سطح کره‌ی زمین شد که تا دو الی سه سال بعد از فوران، به طول انجامید.»
   
  نوشته: HealthDay News 
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.