شناسایی رگ و ریشه‌ی سیب‌زمینی!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • تا چه اندازه نوشیدنی‌های الکلی در ابتلا به سرطان پروستات دخیل هستند؟
  تهدیدی جدی برای بقای آثار باستانی
  با این شرایط، آیا رفتن به مریخ منطقی است؟
  با این روش پخت، برنج را با خیالی آسوده بخورید و نگران چاق شدن نباشید!
  شایع‌ترین دلیل بی‌خوابی در نوجوانان چیست؟
  چین تلسکوپی برای رمزگشایی اسرار جهان می‌سازد!
  ناحیه‌ای از مغز که با رفتارهای پُرخطر ارتباط دارد!
  این طراحی جدید، انقلابی در راکتورهای گداخت است!
  ویتنام از خودروی ملی خود رونمایی کرد.
  رمزگشایی از رازی که در دل کهکشان راه‌شیری نهفته بود!
  تاثیر نوعی علف‌کُش بر زنبورها!
  ایمپلنت نخاعی و فیزیوتراپی به مرد معلول کمک کرد تا بایستد و راه برود!
  محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان

  شناسایی رگ و ریشه‌ی سیب‌زمینی!

   
  مجله علمی ایلیاد - فسیل برگ ۵۷ میلیون ساله‌ای که در شرق هند کشف شده، نشان می‌دهد که گونه‌ی گیاهان نیلوفری یا همان نیلوفریان که شامل سیب زمینی شیرین و بسیاری از گیاهان دیگر است، برای اولین‌بار در اواخر دوره‌ی پالئوسن در گاندوانای شرقی که بخشی از آسیا است، کِشت شدند.
   
  پروفسور «دیوید دلچر»، از گروه زمین‌شناسی دانشگاه ایندیانا بلمینگتون، در این خصوص می‌گوید: «من فکر می‌کنم که این کشف، نظرات بسیاری از مردم را تغییر خواهد داد. این موضوع زمانی کشف شد که محققان در تلاش برای پیدا کردن زمان تکامل گروه‌های مختلفی از گیاهان گُل‌دار بودند.»

  شواهد فسیلی قبلی نشان داده بودند که خانواده‌ی نیلوفریان ممکن است برای اولین‌بار در حدود ۳۵ میلیون سال پیش در آمریکای شمالی کشت شده باشند. اما تجزیه و تحلیل مولکولی متعاقب، بیان کرد که شاید این گونه‌ی گیاهی، پیشتر و در اروپا کشت شده باشد. لکن تحقیق جدید شواهدی را ارائه کرده که هر دو این نظریات را نقض کرده است.

  علاوه بر این، این کشف نشان می‌دهد که نیلوفریان و خواهر آن، گیاهان گونه‌ی شب‌سایه‌ی تاج‌ریز که شامل سیب زمینی و گوجه فرنگی می‌شوند، خیلی زودتر از آنچه در گذشته تصور می‌شد، از هم تفکیک شده‌اند. همراه با با کشف اخیر، فسیل‌های گونه‌ی شب‌سایه جداگانه ۵۲ میلیون ساله در آرژانتین، نشان می‌دهند که  گونه‌ی نیلوفری در شرق و گونه‌ی شب‌سایه در غرب پرورش داده شده بودند. تعداد ۱۷ فسیل مورد بررسی در این تحقیق، اولین فسیل‌های ثبت شده برای نیلوفریان و گیاهان پنج پر شب‌سایه قدیمی‌تر هستند که شامل گونه‌ی نیلوفری و شب‌سایه نیز هستند. فسیل گونه‌ی نیلوفری بسیار نادر است، زیرا ساختار نرم این گونه‌ی گیاهی چندان در گذر این اعصار باقی نمانده است.

  پروفسور دیلچر و همکارانش «اسریواستاوا» و «مهروترا» از موسسه‌ی بیربال ساشنی علوم پنبه لاکنو هند، فسیل‌های موجود را در تورا نانگوالبیبرا از ناحیه‌ی گارو هیلز شرقی مگالایا کشف کردند. محققان به تجزیه و تحلیل میکروسکوپی شکل و ساختار برگ‌ها پرداختند و جزئیات رگ برگ‌ها و سلول‌های آن‌ها را با گیاهان گونه‌ی پیچکی مقایسه کردند. این گونه شامل سیب زمینی شیرین و صدها نوع گیاه دیگر است که بیشتر آن‌ها به عنوان مواد غذایی توسط انسان مصرف نمی‌شوند.

  پروفسور دیلچر در پایان سخنانش افزود: «ما نمی‌دانیم که آیا اجداد این سیب زمینی نیز شیرین بودند یا خیر و نمی‌توانیم بگوییم آن سیب زمینی‌های شیرین، خوشمزه بودند یا خیر؟ شاید آن سیب زمینی‌ها هم درست به همین صورت بودند و یا با گونه‌ی فعلی متفاوت بوده‌اند. این تحقیق در نشریه‌ی National Academies of Science منتشر شد.
   
  نوشته: SciNews
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: sci-news.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.