درمان سرطان سینه بدون شیمی درمانی میسر شد!

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • درمان سرطان سینه بدون شیمی درمانی میسر شد!

   
  مجله علمی ایلیاد - برخی از بیماران مبتلا به سرطان سینه، می‌توانند به زودی بدون استفاده از شیمی درمانی درمان شوند. به گفته‌ی مطالعه‌ی منتشر شده در مجله‌ی پزشکی New England، برخی از این بیماران حقیقتاً از شیمی درمانی سودی نمی‌برند.

  افرادی که مبتلا به سرطان سینه‌ی تهاجمی مرحله‌ی اول گیرنده‌های هورمونی هستند، تحت آزمایش‌های ژنتیکی گسترده‌ای قرار خواهند گرفت. مزایای شیمی درمانی برای این افراد بسیار محدود است و بسیاری از آن‌ها تحمل این پروسه را نداشته و شیمی درمانی می‌تواند عواقب دراز مدتی را برای‌شان به همراه داشته باشد؛ لکن آن‌هایی که از درمان‌های هورمونی استفاده می‌کنند، عوارض جانبی کمتری را نشان می‌دهند.

  اما قبل از اینکه این مطالعه انجام شود، بسیاری از افراد این گروه، شیمی درمانی را دریافت کرده بودند؛ زیرا پزشکان این پروسه‌ی درمانی را برای‌شان تجویز کرده بودند و لذا این امر به کسب اطلاعات لازمی که برای نتیجه‌گیری در این خصوص لازم بود، منتج شد. برای این افراد، اثرات جانبی شیمی درمانی بدون اینکه اثر درمانی خاصی داشته باشد به وضوح مشخص بود.

  به همین علت آزمایشی ژنتیکی به‌نام «Oncotype DX» که احتمال ابتلا به سرطان سینه را در مقیاس ۱۰۰ نقطه‌ای ارزیابی می‌کند، انجام شد. این تست به  دنبال ۲۱ ژن مختلف شناخته شده‌ای بود که  نقش مهمی را در پیشرفت سرطان سینه ایفا می‌کنند. اما تنها زمانی که این پژوهش جدید تکمیل شود و بیماران و پزشکان تمام اطلاعاتی را که برای درمان لازم است، داشته باشند درمان می‌تواند بر اساس شرایط خاص بیمار تجویز شود.

  بر اساس آزمایش‌های قبلی برای گروهی از افراد مبتلا به این بیماری که از آزمایش‌های ژنتیکی خاصی استفاده کرده بودند، ترکیبی از درمان هورمونی و شیمی درمانی تجویز شد. اما در گروه دیگری که تنها از درمان هورمونی برای بیماران استفاده شده بود، درمان مانع از رسیدن استروژن به تومورها و رشد آن‌ها گردید. لکن گروه دیگری از بیماران نیز در این میان وجود داشتند که مشخص نبود کدام نوع درمان برای‌شان بهتر است. در مطالعات گذشته، پزشکان اطلاعات مربوط به بیماران این گروه سوم را بررسی کردند و دریافتند که شیمی درمانی برای این گروه موثر است، اما محققانی که این آزمایشات کنترل شده را انجام دادند، دریافتند که شیمی درمانی به تنهایی نسبت به درمان هورمونی هیچ برتری ندارد.

  در حالی که این مطالعات جدید بسیاری از نقص‌های دانش پزشکی را بر طرف می‌کند، آنچه که هنوز هم گیج‌کننده است، این است که چه زمانی ما می‌توانیم هر دوی این درمان‌ها را در نظر گرفته و یکی را به نفع دیگری کنار بگذاریم؟

  با توجه به گزارشات NPR، ۶۵،۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان سینه هر سال به این گروه میانی که درمان خاصی برای‌شان وجود ندارد، اضافه می‌شوند و حتی با وجود اینکه آزمایش Oncotype DX در سال ۲۰۰۴ انجام شده، آزمایش‌هایی که نشان دهد شیمی درمانی به این  افراد کمک می‌کند و  یا حاوی  برخی از نتایج این آزمایش باشند تا سال 2015 منتشر نشدند.

  این مطالعه نشان می‌دهد که پزشکان و محققان باید به طور مداوم به ارزیابی فرضیه‌های مبتنی بر تصمیمات پزشکی بپردازند و این امر به ویژه برای چیز مهمی همانند درمان سرطان از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود و در حالی که این یافته‌ها به طور صد در صد  شیمی درمانی را به‌عنوان درمان غیرقابل اعتمادی معرفی نمی‌کند، اما بدان معنی است که به احتمال زیاد در آینده‌ای نه چندان دور بسیاری از این بیماران درمان‌های شخصی‌تری را دریافت خواهند کرد.
   
  نوشته: دن روبیتسکی
  ترجمه: سهیلا دوست‌پژوه - مجله علمی ایلیاد
  منبع: futurism.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.