چه عاملی باعث رخوت و توهم میان نوجوانان ورزشکار می‌شود؟

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • چه عاملی باعث رخوت و توهم میان نوجوانان ورزشکار می‌شود؟

   
  مجله علمی ایلیاد - تحقیقی که اخیراً انجام شده است از وجود ارتباط میان اختلالات خواب و بروز علائم افسردگی خبر می‌دهد. داده‌های حاصل از مطالعه‌ای که اخیراً انجام شده، نشان می‌دهد که رخوت و توهم رویا مانند، در زمان خواب یا در هنگام بیدار شدن، در ورزشکاران نوجوان شایع بوده و به شکلی مستقل مرتبط با علائم افسردگی است.

  مطالعه‌ی فوق نخستین مورد تحقیق در خصوص بررسی رابطه‌ی میان علائم خواب و سلامت روانی درمیان محصلین ورزشکار، فارغ از مساله‌ی بی‌خوابی و عدم خواب کافی است. نتایج تحقیق نشان داد ۱۸درصد از نمونه‌ها رخوت خواب پراکنده داشته و ۷ درصد از بروز این حالت در فواصل زمانی حداقل یک هفته‌ای خبر دادند.

  ۲۴ درصد افراد توهم خواب‌آلودگی یا بی‌خوابی داشته و ۱۱ درصد نیز علائم فوق را حداقل هفته‌ای یک‌بار تجربه کرده‌اند. در مقایسه با افرادی که هرگز چنین تجربه‌ای نداشته‌اند، افرادی که حتی به ندرت با این مساله مواجه بوده‌اند، میزان افسردگی بیشتری داشته‌اند. این مساله حتی پس از کنترل میزان خواب و یا کیفیت خواب این افراد نیز صادق بوده است.

  دکتر «مایکل گرندنر» متخصص MTR و سرپرست پروژه‌ی تحقیقاتی سلامت و خواب و استادیار روانشناسی کالج پزشکی آریزونا، به‌عنوان نویسنده‌ی ارشد مقاله فوق، می‌گوید: «اغلب بر این باور هستیم که این علائم تقریباً بی‌خطر بوده و به ندرت رخ می‌دهند. حال آنکه این علائم می‌توانند استرس فراوانی را برای فرد به همراه آورند.»

  در این میان نکته‌ی شگفت‌انگیز این است که در میان محصلین ورزشکار نیز شیوع زیادی دارد. همچنین جای شگفتی است که میزان بروز این علائم حتی پس از کنترل متغیرهایی نظیر خواب ناکافی و بی‌خوابی، تشدید علائم افسردگی را به همراه دارد که می‌تواند منجر به بروز توامان افسردگی و این نوع علائم مربوط به اختلالات خواب شود.

  داده‌های تحقیق فوق از تعداد ۱۸۹ محصل ورزشکار در «NCAA Division-l» گردآوری شد و از آن‌ها خواسته شد تعداد دفعات بروز علائم رخوت خواب و توهم خود را گزارش دهند. همچنین از این افراد در خصوص میزان خواب‌شان سوال شد و همچنین پرسش‌نامه‌های شاخص شدت بی‌خوابی و همین‌طور مقیاس افسردگی مراکز مطالعات اپیدمیک نیز در میان آن‌ها توزیع شد. تحلیل رگرسیون داده‌ها برای بررسی میزان افسردگی را به‌عنوان نتیجه و علائم بی‌خوابی را به‌عنوان شاخص در مدل‌های مطابقت یافته با متغیرهای سن و جنسیت و همچنین سن، جنسیت، شدت بی‌خوابی و میزان خواب، به‌کار گرفته شد.

  محصلین ورزشکار به دلیل داشتن برنامه‌ی پُرمشغله اغلب به دنبال یافتن وقتی برای استراحت هستند. از همین روی میزان خواب کمتر و نداشتن خواب با کیفیت منجر به بروز اختلالات خواب در بسیاری از محصلین ورزشکار می‌شود. به علاوه علائم مرتبط با خواب، نظیر رخوت خواب و توهم در نوجوانان شایع‌تر است. نتایج اولیه‌ی تحقیق فوق، نشان می‌دهد این علائم می‌تواند نشانه‌ای از بروز دیگر مشکلات سلامت باشد.

  «سرنا لیو» عضو گروه تحقیق فوق در پروژه‌ی تحقیقی خواب و سلامت، می‌گوید: «علائم فوق‌الذکر عموماً به تنهایی مضر نیستند، ولی می‌توانند نشانه‌ای باشند از بروز مشکلات جدی‌تری در ارتباط با خواب. این حقیقت که این علائم در میان محصلین ورزشکار شایع است، نشان می‌دهد این گروه از افراد با مشکلات مهمی در خصوص خواب مواجه هستند و نیاز به ارزیابی دارند.»

  چکیده‌ی تحقیق فوق، اخیراً در نسخه اینترنتی مجله‌ی Sleep منتشر شده و در سی و دومین نشست سالانه‌ی انجمن تخصصی خواب «LLC(APSS)» که نشست مشترکی با آکادمی پزشکی خواب آمریکا و گروه تحقیقاتی خواب است، ارائه شد.
   
  نوشته: American Academy of Sleep Medicine
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.