رطوبت مانع از شیوع ویروس آنفلونزا نمی‌شود.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟
  آیا میلیاردر علم‌دوست، واقعاً میلیاردر هنرمند را به فضا می‌فرستد؟
  مشاهده‌ی ماده‌ای که با یک‌سوم سرعت نور به درون سیاهچاله‌ای سقوط کرد.
  خواب منظم می‌تواند عامل مهمی در سلامتِ انسان باشد.

  رطوبت مانع از شیوع ویروس آنفلونزا نمی‌شود.

   
  مجله علمی ایلیاد – مطالعه‌ی جدیدی نشان داده است، رطوبت توانایی ویروس آنفلونزا در مبتلا کردن افراد را کاهش نمی‌دهد. حال آنکه بسیاری بر این باور هستند که رطوبت باعث تقلیل پیدا کردن فعالیت ویروس آنفلونزا می‌شود؛ یافته‌های جدید این باورقدیمی را به چالش کشیده است. محققان دریافته‌اند مخاط و دیگر مسیرهای ترشح که در فرآیند سرفه و عطسه دخیل هستند در ورود این  ویروس‌ها به هوا، از آن‌ها محافظت می‌کنند و در این میان مقدار رطوبت بی‌تاثیر است.

  سرپرست گروه تحقیق فوق، «سیما لاکداوالا»، از اساتید مدرسه‌ی پزشکی پیتزبرگ در گروه ژنتیک مولکولی و میکروبیولوژی، گفت: «نتایج این تحقیق پیامدهای حائز اهمیتی دارد، به ویژه برای سازمان‌های فعال در حوزه‌ی سلامت عمومی که به دنبال روش‌هایی برای توقف شیوع عفونت، علی‌الخصوص در مورد بیماری‌های همه‌گیر، هستند.»

  در تحقیق انجام شده، محققان ظرفی استوانه‌ای شکلِ مدور را طراحی کردند که در آن در حالی‌که میزان رطوبت در مقداری ثابت تثبیت شده بود، افشانه‌ها به حالت معلق قرار داشتند. در جریان پروسه‌ی تحقیق، محققان کرنه ترشحات مجاری تنفسی انسان را با ویروس آنفلونزا نوع «H1N1 همه‌گیر» در سال ۲۰۰۹ ترکیب کرده و آن‌را به سطح استوانه اسپری کردند. تاثیر این فرآیند همانند حضور در اتاقی است که فرد بیماری در آن قرار داشته باشد.

  برای این دستگاه استوانه، فیلترهای خاصی تعبیه شده است تا از این طریق از گسترش ویروس جلوگیری شود. محققان این استوانه را به مدت یک ساعت به‌کار انداختند. این مدت زمان در واقع زمانی است که به‌طور معمول هوا پیش از خروج از طریق منافذ، در داخل خانه باقی می‌ماند. محققین این آزمایش را در هفت سطح رطوبتی مختلف انجام دادند.

  لاکوادا در نشستی خبری اظهار داشت: «نتایج شگفت‌انگیز بود. ویروس آنفلونزا درتمام سطح رطوبتی مختلف همچنان عفونت‌زا بود. ترشحات از ویروس به مدت یک ساعت محافظت کردند که این دوره معادل زمان تقریبی ماندن هوا در محیطی پیش ازخروج آن از منافذ است.»

  «لینزی مار» از دیگر محققان فوق و عضو دپارتمان مهندسی شهری و محیط‌زیست در مرکز تکنولوزی ویرجینیا، اضافه کرد: «نتایج تحقیق شگفت‌انگیز بود، چرا که پیش‌تر بر این باور بودیم که ویروس آنفلونزا درشرایط کاهش رطوبت احتمال بقای بیشتری دارد.» مار افزود: «ما بر این باور هستیم که این نتایج می‌توانند درتوضیح علت شیوع آنفلونزای فصلی در زمستان و در شرایطی که رطوبت در فضاهای بسته میزان کمی دارد، موثر باشد؛ ولی اینک این سوال مطرح است که بر سر ویروس‌های موجود در قطرات آب و افشانه‌ها چه می‌آید؟»

  یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که در زمان شیوع آنفلونزای فصلی، مقدار تبادلات هوا در خانه‌ها و دفاتر و ادارات می‌بایست افزایش یافته و همچنین از فیلتر و پرتوافکنی UV هوای تجدید شده، استفاده کرده و سطوح پُرکاربرد نظیر دستگیره‌ی درها، کیبوردها، گوشی‌های تلفن و میزهای کار به‌طور مرتب ضدعفونی شوند.

  محققان اعلام داشتند که دیگر انواع ویروس آنفلونزا و دیگر پاتوژن‌ها نیاز به آزمایشات و بررسی‌های بیشتری دارند تا احتمال بقایای آن‌ها در ترشحات مجاری تنفسی در زمان ورود به هوا تعیین شود.
   
  نوشته: HealthDay News
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.