یادگیری ماشین می‌تواند افت فشارخون درحین جراحی را پیش‌بینی کند.

EN
خط ویژه: ۸۳۸۷۰
 • تکنولوژی
 • نجوم و فضا
 • فیزیک
 • فن‌آوری اطلاعات
 • سلامت
 • زمین
 • جانوران و گیاهان
 • انسان
 • زندگی
 • تاریخ
 • خودرو
 • آموزش
 • روانشناسی
 • منابع و مراکز علمی
 • محققان راهی برای چاپ سه‌بُعدی با پلیمرهای کریستالی مایع یافتند.
  باستان‌شناسان شهری مایایی را در دل جنگل کشف کردند!
  چه کسی ناسا را نفرین کرد؟ ناسا در فضا زمین‌گیر شده است.
  قند خون پایین، واکنش بدن به گرسنگی و خلق‌و‌خو
  اندازه‌گیری ذخایر هیدروژن اطراف اولین کهکشان‌های کیهان
  چرا باید کاکائو و شکلات را زیاد بخوریم؟
  تغییر وضعیت آب و هوا باعث افزایش تقاضای برق می‌شود.
  تاثیر چشم‌گیر توان‌بخشی بر بهبودی پس از سکته‌ی مغزی
  اخترشناسان انفجارهای رادیویی جدیدی را شناسایی کردند.
  آیا واقعاً بذر گیاهان می‌توانند در معده‌ی انسان رشد کنند؟
  تحولی شگرف در تولید نسل جدید باتری‌های‌ لیتیومی
  خبری نگران‌کننده؛ آیا هابل از کار افتاده است؟
  آیا ما واقعاً در عصر زمین‌شناسیِ جدیدی زندگی می‌کنیم؟
  شرایط فضا چه عوارضی برای فضانوردان دارد و راه جلوگیری از آن چیست؟
  آیا میلیاردر علم‌دوست، واقعاً میلیاردر هنرمند را به فضا می‌فرستد؟
  مشاهده‌ی ماده‌ای که با یک‌سوم سرعت نور به درون سیاهچاله‌ای سقوط کرد.
  خواب منظم می‌تواند عامل مهمی در سلامتِ انسان باشد.

  یادگیری ماشین می‌تواند افت فشارخون درحین جراحی را پیش‌بینی کند.

   
  مجله علمی ایلیاد - الگوریتم جدیدی طراحی شده است که توانایی پیش‌بینی افت فشار خون در حین جراحی را دارد. محققان یادگیری ماشینی را طراحی و ارائه کرده‌اند که قادر به تشخیص افت فشار خون ۱۵ دقیقه پیش از وقوع آن است و این پیش‌بینی در ۸۴ درصد موارد صحیح بوده است.

  دکتر «ماکسیم کانسون» استاد دانشگاه و متخصص هوش‌بری مرکز پزشکی UCLA واقع در لس آنجلس در نشستی خبری عنوان کرد: «پزشکان راهی برای پیش‌بینی افت فشار خون در جریان جراحی نداشتند؛ بنابراین لازم بود بتوانند بدون هیچ نشانه‌ای از بروز این اتفاق، در صورت رخ دادن، با آن مواجه شوند و به سرعت درمانش کنند. فراهم کردن امکان پیش‌بینی افت فشار خون این حُسن را برای پزشکان دارد که بتوانند با آمادگی با این مساله برخورد کنند.»

  کانسون معتقد است این ابزار می‌تواند با هشداری که ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیش از وقوع به پزشکان می‌دهد، جان بیماران را نجات دهد. وی اضافه می‌کند: «با یافتن راهی برای پیش‌بینی افت فشار خون می‌توانیم از عواقب آن نظیر حمله‌ی قلبی پس از عمل و جراحت حاد کلیه که در برخی موارد منجر به مرگ بیمار می‌شود، جلوگیری کنیم.»

  بر طبق مطالعه‌ای که اکتبر گذشته در نشست سالانه‌ی انجمن هوش‌بری آمریکا منتشر شد، افرادی که در جریان عمل جراحی، دچار افت فشار می‌شوند، پس از عمل جراحی به احتمال بیشتری در معرض سکته‌ی مغزی قرار می‌گیرند. برای انجام تحقیق فوق ازتعداد ۳۰،۰۰۰ کرنه‌ی فشار خون ثبت شده از بیمارانی که در دوره‌ی زمانی ۶ ساله در معرض عمل جراحی قرار داشته‌اند، بهره گرفته شد.

  برای تحقیق جدید محققان مرکز UCLA از الگوریتم‌ها استفاده کردند، به گونه‌ای که کامپیوترها بتوانند علائم نامحسوس افت فشار خون را با کمک بیش از ۲.۶ میلیون بیت اطلاعاتی، شناسایی کرده و الگوهای مرتبط با هر خروجی را تشخیص دهند. کانسون می‌گوید: «ما از یادگیری ماشینی استفاده کردیم تا بدانیم کدام‌یک از این ویژگی‌های فردی در صورت رخداد همزمان، می‌توانند افت فشار خون را پیش‌بینی کنند. ارتباط آماری میان این ویژگی‌ها و بروز افت فشار خون، بسیار جالب است؛ چرا که می‌توان این ارتباط آماری را مهندسی معکوس کرده و از این طریق به درک بهتری از این پدیده‌ی فیزیولوژیکی دست یافت.»

  محققان الگوریتمی برای این پیش‌بینی طراحی و آزمایش کردند. پایگاه داده‌ای متشکل از کرنه‌ی ثبت شده از ۱،۳۳۴ بیمار با ۵۴۵،۹۵۹ دقیقه ثبت شکل موج فشار شریانی شامل ۲۵،۴۶۱ مورد افت فشار خون فراهم شد. پایگاه‌داده‌ی دیگری نیز متشکل از ۳۳،۲۳۶ دقیقه ثبت شکل موج فشار شریانی و ۱،۹۲۳ اپیزود افت فشار خون از ۲۰۴ سری ثبت شده از بیماران، آماده‌سازی شد.

  دانشمندان تعداد ۳،۰۲۲ ویژگی فردی را از شکل موج فشار شریانی استخراج کردند. این سیستم بُروز افت فشار خون در حین عمل جراحی را ۱۵ دقیقه پیش از رخداد آن در ۸۴ درصد موارد، ۱۰ دقیقه پیش از رخداد در ۸۴ درصد موارد و ۵ دقیقه پیش از رخداد در ۸۷ درصد موارد، به دقت پیش‌بینی کرد.
   
  نوشته: آلن کُن
  ترجمه: مریم رفیعی - مجله علمی ایلیاد
  منبع: upi.com
  مطالب پیشنهادی
  مشاوره رایگان اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی از دانشگاه های استرالیا،آمریکا،کانادا،انگلستان ، نیوزیلند و مالزی
  در صورتی که مایلید شرایط شما جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، توسط مشاورین باتجربه و متخصص موسسه «ایلیاد بین‌الملل» ارزشیابی گردد، فرم مشاوره زیر را تکمیل نمایید. پس از دریافت اطلاعات، حداکثر طی دو روز کاری با شما تماس خواهیم گرفت. قابل توجه است که موسسه ایلیاد بین‌الملل دارای مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم ایران می‌باشند.